Slavného vévodu představujete už čtvrtým rokem. Jak Albrecht z Valdštejna změnil váš život?
Bez nadsázky mohu říct, že když jsem dal vévodovi svou tvář, odevzdal jsem mu i svou duši. Koníček se změnil v práci. A když se jí věnujete čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnů a 365 dní v roce, pak se do jisté míry stane životním stylem. Filozofií.

Představa našich dějin a zároveň způsob, jak českou historii předávat naší přetechnizované době. Hravě a zábavně. Proto to nejsou jen samotná vystoupení, která se střídají ob jeden rok ve Frýdlantě a Jičíně, tedy městech, k nimž měl vévoda nejblíž, a v Chebu, ale i další akce.

Například?
Vymýšlení a sestavování různých scénářů, dlouhé hodiny nad historickými dokumenty, které připravují například v televizi, besedy, různé akce jako prohlídky hradů s vévodou a podobně.

Které z Albrechtových vlastností si ceníte nejvíc? A které byste se raději vyhnul?
O Valdštejnovi se tady téměř 40 let nesmělo vůbec mluvit. Na jeho vlastnosti a způsob, jakým dosáhl bohatství a vlivu, je možné pohlížet z různých úhlů. V prvé řadě si musíme uvědomit, co jeho vlastnosti utvářelo. Byl šlechticem, ale z velmi chudé rodiny. Ve dvanácti přišel o matku a ve třinácti o otce. Je to věk, kdy stojíte na prahu života, a najednou přijdete úplně o všechno. Jeho poručníci se k němu chovali velmi tvrdě, byť třeba v dobré víře. A když v sobě máte rodinnou čest a stavovskou hrdost, nechcete se nechat zašlapat. A k tomu, abyste se prosadil, a to platilo dřív ještě mnohem víc než dnes, musíte být velmi tvrdý. Soucitný člověk není nejlepší podnikatel. Věděl, že k tomu, aby se prosadil, poslouží dvě cesty. Bohatství a vojenská kariéra. Jako jeden z prvních si například uvědomil, jak je dobré mít schopnou armádu, vojáky a ve vhodné chvíli je pronajímat. Proto mu bylo vyčítáno, že nežene muže do předem ztracených bitev. Byl nejen dobrým stratégem, ale zároveň i podnikatelem a věděl, že mrtvý voják je ztracenou investicí.

Kdo vám a vaší partnerce, Kateřině Izabele z Harrachu navrhoval kostým?
Navrhoval jsem si jej sám, ale šil je věhlasný krejčí. „Pan“ krejčí Kaška, který šije kostýmy pro naše přední muzikály i pro Národní divadlo. Byla na něj použita speciální technologie. Je totiž celý z kůže, aby byl pohodlný v létě i v zimě a aby vydržel dennodenní užívání, a aby nepotřeboval složitou úpravu. To kůže splňuje. Ovšem nedá se na ní vyšívat, a proto nám v Lomnici nad Popelkou vyvinuli technologii, díky níž bylo možné přenést výšivku z originálu oděvu na jeho koženou repliku a a vyšít ji pomocí polyamidové nitě obalené osmnáctikarátovým zlatem.

Kolik takový kostým stojí?
Řekněme, že jeho cena se nepočítá v deseti, ale statisících korun.
Jen sametový pláštík vyšel na 65 tisíc. Také kord je věrnou kopií vévodovy zbraně z chebského muzea.

Když si spolu vyprávíme, je patrné, že znáte sebemenší detaily vévodova života. Je něco co, jste třeba dlouho nevěděl? Co je pro vás nové?
Naopak! Dozvídám se to téměř denně. Když se naplno věnujete přípravě a vymýšlení všech akcí, nemáte čas studovat stohy historických dokumentů. K úplnému a detailnímu prostudování jeho života bych musel žít v archívech. Historie slavných osobností je věčně otevřená kniha a naší snahou je něco z té knihy zábavně ukázat. Víte, když znáte dějiny své země, posílí to vaši národní hrdost, vaši identitu a zjistíte, že Čechy nejsou jen fotbal a hokej, že je to zároveň kus zajímavé historie, která výrazně ovlivnila chod evropských dějin.

Užitečné informace pro návštěvníky

DOPRAVA
Město Frýdlant zajistilo v rámci Valdštejnských slavností posílení veřejné dopravy z okolních měst po celý víkend, a to zcela zdarma.
Extra autobus vás například do Frýdlantu přiveze z autobusové zastávky u pošty z Lázní Libverda v sobotu v 9:00 a 13:30 hodin a v neděli v 9:00 hodin. Pojede ve směru Lázně Libverda – Hejnice – Raspenava – Frýdlant. Zpáteční linka pojede z frýdlantského autobusového nádraží v sobotu v 12:00 a 23:30 hodin a v neděli v 16:30 hodin. Poslední vlak z Frýdlantu do Liberce jede o víkendu v 20:51 hodin.

MIMOŘÁDNÉ PROHLÍDKY
Pokud jste si na Valdštejnské slavnosti pozvali zahraniční hosty a chcete je provést historickým jádrem Frýdlantu, je pro vás připravena nová průvodcovská služba v angličtině či francouzštině. Služby nabízí Občanské sdružení Brána pro kulturu a vzdělávání o Valdštejnských slavnostech. Stačí se objednat na tel. 776 584 727, 777 955 866 nebo na e-mailové adrese: o.s.brana@email.cz
Komentované prohlídky se po celý víkend konají na základě přihlášky vždy v 8.00, 10.00 a 14.00, možné je se i telefonicky dohodnout na jiných časech. Další prohlídky se chystají také v sobotu 11., 18. a 25. června a každý den o prázdninách. Prohlídka trvá zhruba hodinu.

CENA PROHLÍDEK MĚSTEM
Cena pro výpravy do čtyř osob 200 korun, každá další osoba zaplatí padesátikorunu, děti do 10 let 20 korun, starší děti, studenti a důchodci 30 korun. Prohlídka v angličtině či francouzštině je s dvacetikorunovým příplatkem.

HRAJTE S VALDŠTEJNEM
Informace o životě a osobnosti muže, jehož činy se nesmazatelně zapsaly v historii českých zemí můžete nalézt v herní brožuře „Po stopách Albrechta z Valdštejna.“ Kromě údajů z vévodova života poznáte zároveň města, hrady, zámky, paláce a nádherné zahrady, které tento slavný vojevůdce nechal vybudovat. Brožuru včetně herní mapy si můžete zakoupit například v Městském informačním centru nebo v tamním muzeu. Navíc si ji dnes, v sobotu 21. května ve 13.00 hodin můžete nechat podepsat samotným vévodou na autogramiádě ve vestibulu frýdlantské radnice.

PRAVIDLA HRY
Na vybraných místech obdržíte otisk razítka. Po získání tří razítek ze tří různých objektů dostanete odměnu v podobě zlaté mince putování. Jako nejvyšší ocenění všech poutníků, kteří navštíví alespoň šest sledovaných míst, je audience u samotného vévody Albrechta z Valdštejna. Ta se uskuteční na některé z řady historických akcí, které se konají v Jičíně, Frýdlantě či v Chebu. Více informací o projektu naleznete zde: http://www.albrechtzvaldstejna.cz/

VÝSTAVA
U příležitosti konání 10. ročníku novodobých Valdštejnských slavností ve Frýdlantě proběhla výtvarná soutěž pro děti ze ZŠ, ZUŠ a MŠ. Práce můžete vidět na výstavě, která je otevřena po oba slavnostní dny od 9 do 17 hodin v ZŠ Purkyňova (pět minut pěší chůze z náměstí).

PŘÍMÝ PŘENOS
Dění na náměstí T. G. M. před frýdlantskou radnicí bude během slavností možno díky sponzorovi on–line sledovat na http://www.valdstejnske-slavnosti.cz/cs/webkamery.html