„Pro nás je to komedie o nebezpečí srážky s blbcem. Všichni hledají blbce, který za všechno může, a nakonec zjistíme, že tím blbcem, kterému se nikdy nevyhneme, jsme my sami,“ přiblížila dramaturgyně Lenka Chválová inscenační klíč, s nímž k McDonaghovu nejednoznačnému textu tvůrci přistupovali.

„Jeho svérázná poetika roste z vybydlených periférií dnešního světa, ať už je to irské pobřeží, kam situoval své nejslavnější hry, zapadákov někde v Arizoně nebo výběžky severních Čech,“ vysvětlila Chválová, proč si myslí, že má úspěšný autor možnost zaujmout i liberecké diváky. Kromě toho je podle tvůrců zjevné, že se autor inspiroval řadou populárních filmových režisérů, jako je Quentin Tarantino nebo David Lynch.

Režisérem inscenace je Jiří Š. Hájek, který v současnosti působí jako herec a režisér v Městském divadle Kladno a pro kterého to není první setkání s McDonaghem. Dosud se například hraje jeho inscenace Pan Polštář, kterou před jedenácti lety nastudoval v brněnském kultovním BuranTeatru. „Ujetá ruka je McDonaghova první hra, která se odehrává v Americe a patří neoprávněně k jeho lehce podceňovaným kusům,“ vyjádřil se režisér, podle kterého může představení zaujmout specifickým, nekompromisním humorem.

„Těším se, až přistihneme diváky, že se třeba smějí rasistickým vtípkům,“ doplnil režisérova slova Petr Hanák, jeden ze čtyř herců, kteří se v představení objeví. V dalších rolích se mohou diváci těšit na „bezrukého“ Jana Jedlinského, Tomáše Váhalu, který kvůli inscenaci dokonce změnil barvu kůže, a mladou posilu libereckého ansámblu Elišku Jansovou.

Liberecké publikum mělo od McDonagha možnost vidět zatím pouze Poručíka z Inishmoru, kterého zde před šesti lety inscenoval režisér Michal Lang. Komedii Ujetá ruka uvedl do Čech režisér Ondřej Sokol a v Činoherním klubu se s úspěchem hraje už osm let.

Martin McDonagh se proslavil takzvanou Leenanskou trilogií situovanou do vesničky na irském pobřeží. Jeho jméno ale už dobře znají i filmoví fanoušci, naposledy sklízel velké úspěchy krimi dramatem Tři billboardy kousek za Ebbingem, který byl v sedmi kategoriích nominován na Oscara.