Soubor patří k nejstarším českým folkovým kapelám. Na tuzemské kulturní scéně se pohybuje už neuvěřitelné desítky let. Po novém roce vstoupí do své 59. sezony. Ze dobu její existence se v ní vystřídala řada výrazných hudebních osobností, jako je například Karel Zich, bratři Nedvědové nebo Irena Budweiserová. Nejstálejším členem skupiny je kapelník Jiří Tichota, kterému jsme položili několik otázek.

Může se liberecké publikum těšit na něco speciálního?
V současné době hrajeme  svůj vánoční program a vzhledem k tomu, že v prosinci máme čtrnáct koncertů, nemůžeme pro každé město dělat zvláštní program. Takový celovečerní program se buduje řadu let, takže posluchači v Liberci, kam jezdíme před Vánocemi pravidelně a vždy se těšíme, uslyší ode všeho trochu. A to jak naše tradiční vánoční, tak nějakou novinku. Vyhýbáme se jen těm nejozpívanějším, takže Tichou noc, nebo Nesem vám noviny nedáváme! A jako vždy si posluchači i sami zazpívají.

Jak se dá tolik koncertů zvládnout?
Nezapíráme, že je to náročné. Na našich zimních silnicích jet do Fulneku a ještě v noci zpátky, protože další den hrajeme někde u Plzně, je samozřejmě záběr, ale speciálně adventní koncerty nás opravdu těší. Končíme dvaadvacátého ve Smetanově síni v Praze a pak naše kolegyně mohou začít péct cukroví…

Přizpůsobujete repertoár i mladšímu publiku?
Právě začínáme padesátou devátou sezonu. Vlastně nemáme zkušenost, že by bylo nutné dělat něco jiného pro mladé než pro dospělé publikum. A v hledišti přesto sedí vedle sebe publikum bez rozdílu věku. Dokonce slýcháváme od mladých, že na nás chodili už jejich rodiče. Je to příjemné a vážíme si toho. Vrátili jsme se nedávno z Jihoafrické republiky a i tam se mezi našimi krajany našli naši bývalí posluchači, kteří často přivedli na kapelu svého mládí potomky.

Vaše tvorba je tvořená z převzatých i autorských skladeb. Dá se říci, co upřednostňujete?
„Převzaté“ je mnohoznačné slovo. Samozřejmě hrajeme i věci, které známe od někoho, ale spoustu písniček jsme sice sami nenapsali, ale našli  jsme si je v historických pramenech. To je třeba případ hned našeho prvního alba Písničky z roku raz dva. V praxi jsou oba případy rovnocenné, myslím, že to nerozlišujeme

Připravujete nové album?
Alb máme přes dvacet a vzhledem k tomu, jak nosiče typu CD ztrácejí při dostupnosti nahrávek na internetu na významu, asi už s dalším nahráváním nepočítáme. Naštěstí máme dost koncertů a živá hudba je živá hudba.