Dvě stálice české a slovenské SKA scény se rozhodly SKAmarádit a vyrazit na společné turné po České republice.

Zastavily se také v jabloneckém Woku, ve čtvrtek 20. října. S oběma kapelami si fanoušci mohli popovídat už při vstupu do klubu, obě partičky posedávaly na křeslech hned u vchodu.

První hráli Polemic

Koncert začal s malým zpožděním. První se mikrofonů ujali osmičlení Polemic. Na pódiu jim to opravdu slušelo. Nevzpomenu si snad na žádnou kapelu, která má tak dokonale sladěné oblečení. Dominantu tvořil zpěvák a kytarista Braňo Bajza, který měl stylové kostkované kalhoty a červenou košili. Ostatní měli obleky sladěné do černočerna a sem tam někdo měl malý červený doplněk, třeba kravatu.

U zpěvu se střídali hned tři Polemicy s Braněm ještě trumpetista Peter „Petko“ Opet a kytarista Michal Novácky neboli „Mickey Mouse“.

Jak je u ska kapel typické, součástí Polemic je i trojčlenná dechová sekce, které to opravdu šlapalo.

Slovenští ska bratři hráli hlavně vlastní písničky, přidali i nějaké novinky, ale zahráli i cover verzi Chase The Devil od Maxe Romea, která je známější jako předělávka Out Of Space od Prodigy. Další cover verzi uvedli Polemic jako kvíz, ať fanoušci hádají. Připomínalo mi to melodii z pořadu s Italem v kuchyni a napadlo mě, že dominantní frontman Braňo mu je podobný.

Když Polemic dozpívali svůj poslední kus, pozvali na pódium Sto zvířat a střihli společně ještě jednu písničku. Na jevišti se tak tísnilo 17 muzikantů a jedna zpěvačka.

Pak už začali zvučit „Zvířata“, a protože je jich deset, chvilku jim to trvalo.

Sto zvířat hráli hlavně nové písničky, ale dali i notoricky známé kousky jako Dáma s čápem, Lustr, Škola nebo Nikdy nic nebylo.

V této kapele je určitě nejdominantnější zpěvačka Jana Jelínková s velmi hlubokým specifickým hlasem, kterou za mikrofonem někdy střídá vůdčí osobnost kapely Honza Kalina.

Růžové boa a čepice

Jediná žena v kapele nápaditě střídala pokrývky hlavy s každou písničkou. Černý klobouk, baret, kostkovaný klobouk, námořnická čepice, hnědý klóbr a další. Někdy se i ozdobila výrazně růžovým boa.

„Koncert navštívilo tak přes tři sta návštěvníků,“ tipl si počet fanoušků ska vyhazovač u vstupu.

Polemic a Sto zvířat k sobě mají hodně hudebně blízko, tudíž mají i podobné fanoušky. Ti jablonečtí to přivítali. Zapařili si na dvě oblíbené kapely za cenu jedné.