Žluté, oranžové, vínové, červené, fialkové i několikabervné jiřinky nyní zaplnily Rajskou zahradu libereckého Severočeského muzea. Muzeum spolu s pěstiteli, Věrou a Janem Dvořákovými, připravilo milovníkům podzimních květin výstavu Jiřinky – královny pozdního léta.

Krásu těchto květin mohou obdivovat návštěvníci až do pondělí 8. září. „Mám ráda kytky, tak jsem se přišla podívat. Pár jiřinek na zahrádce mám, ale nepovažuji se za žádnou pěstitelku,“ prozradila jedna z návštěvnic výstavy Mirka Dostalová z Liberce. „Jiřinky jsou krásné, jedna je hezčí než druhá. Některé mi připomínají puding,“ dodala.

Mezi kytkami je i Emília Vašáryová

Některé z jiřin jsou naaranžované do ohromných kytic. Autorkou kytic je aranžérka Radka Leitnerová z Liberce. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout pestrou škálu zhruba 30 druhů jiřin od drobounkých květin, například druh Sarah II, až po obrovité, například druhy Maximie nebo sytě vínový Spartacus.

Lidé se zde také z přiloženého textu dozvědí, že první jiřiny byly do tuzemska dovezeny před dvěma stovkami let, a že Češi a Moravané jsou jejími vášnivými pěstiteli. Dnes se jiřinky pěstují i nadále šlechtí hlavně ve východních Čechách a na jižní Moravě kolem Blanska.

Milovníci květin se také na výstavě v muzeu také dozvědí, co jiřiny potřebují k životu a jak o ně nejlépe pečovat. Autoři výstavy, manželé Dvořákovi z Raspenavy, pěstují jiřiny téměř 30 let. Sklízejí se svými květinami úspěchy na všech významných výstavách v republice, včetně třeba Flory Olomouc.