VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Kadeřník a ajťák vyrábí jako první v Česku hodinky ze dřeva

Liberec /ROZHOVOR, FOTOGALERIE, VIDEO/ - Tentokrát vám v seriálu Deníku Liberec město módy představíme výrobce dřevěných hodinek Jakuba Šrejmu a Richarda Koubka.

8.6.2016
SDÍLEJ:

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici. Foto: Wooden land

Objednávka dřevěných hodinek z Číny, které přišly porouchané, spustila výrobu první české firmy, která se specializuje na toto zboží. Jak dlouho trvá vyrobit jedny hodinky, pro koho jsou určeny a k jakým outfitům se hodí, z jakého dřeva vyrábí a zda si může zákazník přinést své vlastní, prozradili v rozhovoru IT manažer Richard Koubek a kadeřník Jakub Šrejma.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Zhruba před dvěma lety jste začali vyrábět hodinky. Začalo to neúspěšnou objednávkou dřevěných hodinek z Číny…

R: Přesně tak, hodinky byly na vyhození, ale my jsme jim chtěli dát ještě šanci. Takové myšlenky se vlastně držíme do teď. Zejména u historických dřevin, které by se jinak rozpadly na prach.

Byli jste jako malí manuálně zruční, vyřezávali jste si třeba lodičky? Musí to být hodně náročné. Hodinky mají různé malé součástky.

R: Na táboře jsem často vyřezával lodičky z kůry, ale poměrně brzy se "cvakly". U babičky v dílně jsem něco vyváděl každou chvíli. Dřevo je skvělý a vděčný materiál!

J: Asi tak jako každé dítě jsem poznával nové věci. Vzpomínám, jak jsem svému dědovi čalouníkovi bral kladívka a hřebíky a zatloukal jsem, kde mohl. Dělal jsem domečky mravencům. Také se stalo, že jsem našim rozebral rádio, walkman a diskman. Samozřejmě jsem to už nikdy nedal dohromady.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Kolik už jste stihli vyrobit hodinek a dá se říci, že každé jsou originál nebo děláte i sériovou výrobu?

R: Před pár dny jsme se přehoupli přes první milník 100 vyrobených hodinek. Dá se říci, že žádné hodinky nevyrobíme stejně. Lidé, kteří chtějí nosit naše hodinky, si postupně uvědomují, že si mohou říci o nejrůznější varianty. Kombinují dřeviny, barvy ručiček, ciferníků, vypálení motivů atd. Výjimkou nejsou ani hodinky vyrobené dle zaslaného návrhu či hodinky z vlastního dřeva.

Jak dlouho vyrábíte jedny hodinky?

R: Dalo by se říct, že čistého času je to 20 hodin. Což se ale většinou rozprostře do dvou až tří týdnů. Kdy musíme dřevo nechat nařezat na prkýnka, ze kterých následně vyřezáváme komponenty hodinek, brousíme, vrtáme, seřizujeme a mnoho dalších činností.

Vyrábíte z různých druhů dřev, některé jsou i hodně staré. Zákazník si dokonce může přinést vlastní dřevo.

R: Ano, nejstarší dřevo, které jsme měli skladem, bylo ve formě kmenu vytaženo z bažiny, kde černalo 9.000 let. Dokonce se nám poštěstilo získat malý kus trámu z gotického hradu ze 14. století. Přičemž se nejednalo o žádný vandalismus.

J: Naší dílnou už prošlo spoustu dřevin, například exotické dřeviny jako wengé, palisander, mopane, mahagon, oliva, eben, makassar. A takové klasické české, co rostou skoro na každé zahradě, jako je švestka, ořech anebo třešeň.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Jaký typ dřeva je nejvhodnější pro výrobu hodinek?

R: Co se výroby týče, tak nejlepší dřeviny jsou ty středně tvrdé: švestka, buk, dub, ořech. Exotičtější kousky už bývají oříškem nejen pro nás, ale i pro naše nástroje. Vyrobit hodinky například z ebenu je pěkná fuška, zato jsou mnohem pevnější.

Všimla jsem si, že se vám na webu stala taková nehoda, omylem jste jedny hodinky prodávali za hrozně nízkou cenu, a když si je někdo objednal, za ten pakatel jste mu je prodali. V jaké cenové relaci se hodinky pohybují. Asi záleží na druhu dřeva, ne?

R: Co se týče mylné objednávky, tak tam jsme museli uznat naši chybu a dostát slova. Když si od nás chce někdo koupit hodinky, tak cenovka začíná na 3.500,- Kč. Podle toho, jakou dřevinu si zájemce vybere. Provedení hodinek už hraje v ceně minimální roli. Například realizace hodinek podle návrhu zákazníka zatím vychází na stejnou částku. Chceme, aby lidé věděli, že si u nás objednávají opravdové unikáty.

Dá se výrobou dřevěných hodinek uživit? Oba máte ještě každý svou práci ajťák a kadeřník. Budete časem chtít pracovat na plný úvazek ve vaší společné firmě?

R: Řekl bych, že si to oba přejeme, ale zatím je to spíše příjemný relax a oproštění od stereotypních zaměstnání.

J: Určitě se dá výrobou hodinek uživit, ale bohužel jsme do této fáze ještě nepostoupili. Máme vysoké náklady na režii firmy a nákupu materiálu. Tím pádem si musíme držet i svá stávající zaměstnání. Ale naštěstí nám objednávky stále přibývají.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Pro koho jsou vaše hodinky určeny. Pro pány nebo i pro dámy? K jakému typu outfitů se hodí?

R: Hodinky vyrábíme pánské, unisexové i dámské. Umíme zvolit takové barevné kombinace, aby se majiteli či majitelce hodily jak ke společenskému oděvu, tak na dovolenou u moře.

J: Na našich ilustračních fotkách jsou vyfoceni i muži v obleku, a to jen proto, že lidé mají mylné domněnky, že dřevěné hodinky jsou pouze pro hipstery a mladé lidi. Tímto chceme ukázat, že hodinky se hodí i do společnosti.

Jak jsou tyto hodinky odolné? Jsou prachotěsné? Vodotěsné asi těžko, že ano? Jak se lakují nebo čím se upravují nakonec?

R: Vývoj hodinek stále běží. Dá se říci, že s každým vyrobeným kusem jsme o něco moudřejší. Začali jsme hodinky vyrábět ruční frézkou a nyní kvůli přesnému usazení strojku, těsnění, sklíčka a dalších součástek, necháváme přesné vyřezávání na mechanické frézce. Díky tomu jsme dosáhli vlhko a prachotěsnosti. Vodotěsnost je pro nás stále nedostižnou metou, avšak při dobře zvolené dřevině, jakou je třeba bambus, by se nám to nakonec mohlo podařit.

J: Hodinky necháváme naprosto přirozené. To znamená, že je ničím nebarvíme a nelakujeme. Každému doporučujeme hodinky třeba jednou za měsíc natřít olivovým olejem, tím se zdůrazní struktura a dřevo většinou ztmavne. Po chvíli nošení hodinek se na nich začne tvořit přirozená patina, kterou má každý trošku jinou.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Pokud si k vám lidé nosí vlastní dřevo, mohly by každé hodinky mít svůj příběh. Muž kdysi zasadil strom a dnes má jeho příbuzný z dřeva toho stromu hodinky…

R: To je krásný příklad hodinek, které bychom chtěli prodávat především. Už několik zájemců se informovalo, jaké jsou požadavky na takovouto výrobu. Hodinky zvládneme vyrobit ze špalíku o minimálních rozměrech 80x60x150 mm. Důležité je, aby bylo dřevo řádně proschlé.

J: Jeden náš kamarád, který pracovně cestuje po celém světě, si vždy přiveze kousek místního dřeva a my mu z toho děláme originální suvenýr. Vojtěch už nosí dvoje naše hodinky. Náš dodavatel dřeva měl devět let doma kousek ebenu, který dostal jako dárek, měl ho jako zarážku u dveří, než ho napadlo, že by si z toho mohl udělat hodinky. Takových příběhů nám stále více přibývá.

Můžete stručně popsat výrobu od špalku dřeva po finální hodinky?

R: Stručně, tak tedy: špalík odvezeme k truhláři, aby jej nařezal na prkýnka. Z prkýnek vyřezáme základní tvar hodinek. Každý dílek ručně navrtáme a obrousíme. Průměrně je v hodinkách 39 vyvrtaných děr a nespočet zaoblených hran. Hodinky se skládají celkem z 46 částí (sklíčko, strojek, rýhované kolíčky, natahovací hřídel, ručičky, …). Když je řeč o strojku, uvnitř těla hodinek bije většinou japonský strojek Miyota. Po složení řemínku a těla hodinek následuje lehčí hodinářská práce, kdy zasazujeme sklíčko, necháváme vypalovat ciferník, osazujeme strojek ručičkami, vkládáme těsnění u natahovací hřídele a pod víčko hodinek. Na samotné víčko pak necháváme vypálit věnování podle přání zákazníka.

JAKUB ŠREJMA a RICHARD KOUBEK jako první v České republice vyrábějí dřevěné hodinky. Dílnu mají v Liberci v Rochlici.Zájemci si u vás nemusí koupit konkrétní hodinky, ale mohou svým blízkým věnovat i poukaz na výrobu, že?

J: Ano, poukaz se většinou dělá, když dotyčného chcete překvapit. Jelikož máme všechny hodinky dělané na míru, tak je složitější změřit dotyčnému obvod zápěstí. K tomu jak změřit zápěstí potají máme také hezké příběhy, například jedna naše zákaznice měřila přítelovi ruku ve spánku provázkem. Což by bylo asi vtipné, kdyby se probudil.

R: Nedávno si dokonce jedna paní vymyslela důmyslný způsob, jak zápěstí změřit. Pověděla svému manželovi, že četla na internetu speciální výpočet na zjištění nadváhy. Změřila mu obvod kotníků, obvod zápěstí a obvod krku. Dosadila do fiktivního vzorce a s úsměvem svému muži sdělila, že jeho váha je naprosto v pořádku.

Nepřemýšleli jste, že byste kromě hodinek vyráběli i jiný módní doplněk? Třeba brýle, náramky, případně pánské motýlky? Název k tomu svádí, když v něm nejsou hodinky.

R: Sortiment jsme rozšířili ve smyslu dřevěných prstýnků, manžetových knoflíčků a náušnic. Tyto výrobky s sebou bereme spíš na veletrhy, kde chceme ukázat, že zvládneme opravdu cokoli. Zatím neplánujeme tento doplňkový prodej nabízet i online.

Autor: Hana Langrová

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků MANIPULANT - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - zajišťuje materiálový tok produktů, - plnění právních požadavků a požadavků interní dokumentace a systémů řízení v oblasti ISO, QMS, ekologie, BOZP, PO, - plnění dalších pokynů nadřízeného pracovníka, Požadujeme: , - znalost požadované práce, - platné osvědčení VZV, - ŘP sk. B, - fyzická zdatnost - těžší břemena, - výhodou vazačské zkoušky, - schopnost pracovat v týmu, - dobré vystupovaní, respekt a pracovitost, - znalost procesů výroby, manipulace a jejich dodržování, - zodpovědnost, spolehlivost, - připravenost pracovat na směny nebo dle požadavku zaměstnavatele, - schopnost vzdělávat se, - flexibilita., Nabízíme: , - možnost seberealizace a profesního růstu , - perspektivní práci v moderní firmě se silným a stabilním zázemím , - zajímavé finanční ohodnocení, Informace: , Mgr. Zuzana Popovičová: 774 287 533, 482 710 520 , e-mail: Zuzana.Popovicova@buschvyroba.cz. Pracoviště: Busch výroba cz s.r.o.-001, Svárovská, č.p. 620, 460 01 Liberec 1. Informace: Zuzana Popovičová, +420 487 070 285,774 287 533.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů SERVISNÍ TECHNIK PRO NÁKLADNÍ VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme práci servisního technika našich nákladních vozidel (autopřepravník Mercedes Benz Actros + Kassbohrer). , Požadujeme alespoň základní znalost servisních pracích na nápravách BWP a brzdovém systému (výměna destiček, kotoučů, paken, atd.) , Jedná se o práci zejména o víkendech. Nabízíme hodinovou sazbu 220 Kč. Typ pracovního poměru a počet hodin v týdnu je možné upravit po vzájemné dohodě., Kontakt: Roman Hégr / +420 608 099 393 / cargosprint@cargosprint.cz, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky každý den v době 8.00 až 17.00 hod.. Pracoviště: Cargosprint, s.r.o., České mládeže, č.p. 138, 460 06 Liberec 6. Informace: Roman Hégr, +420 608 099 393.

Výroba - Výroba Seřizovači 13 500 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) STROJNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Newtonova 484, 463 12 Liberec, Náplň práce: obsluha stroje, drobná montáž, kontrola výrobků, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-004 denso air systems czech, s.r.o., Newtonova, č.p. 484, 463 12 Liberec 25. Informace: Martin Lukeš, +420 774 249 164.

Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - VÝROBA PRŮMYSLOVÝCH CHLADÍCÍCH A KLIMATIZAČNÍCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit osobně každé pondělí a středu od 8.00 do 12.00 hod. na adrese Hodkovická 52/52, Liberec 6.. Pracoviště: Atlantis marshal, a.s.-005 (denso manufacturing), Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Petr Koucký, +420 777 260 306.


Jan Mečl (ČSSD)

„Vymývání hlav je realita. Spoléhejme na zdravý rozum,“ říká politik Jan Mečl

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

FOTO: Ve Vratislavicích slavili pivaři

Liberecko - Ve Vratislavicích opět teklo pivo proudem. Přestože počasí nebylo zrovna nejpříznivější, dorazily na pivovarské slavnosti davy lidí. Pořadatelé pro ně stejně jako v předchozích letech připravili stánky, ve kterých se točilo několik desítek druhů piv. 

Razie proti kuřákům. Na Liberecku proběhlo 400 kontrol

Liberecký kraj – Celkem 400 kontrol provedla během posledních květnových dnů v souvislosti se zákazem kouření krajská hygiena.

FOTO: Lustry z Šenova zamířily do celého světa

Kamenický Šenov – Bar v Las Vegas, restaurace v Dubaji i resort v čínském Macau.

Nehodu údajně zavinil pavouk. Tak zněla výmluva řidičky

Frýdlantsko – Málem osudnou se stala 42leté ženě z Frýdlantska cesta autem za přítelem poté, co se trochu posilnila vínem a ovocnými pivy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT