Liberec – Kvůli nemoci nemohl včera v libereckém Experimentálním studiu vystoupit známý písničkář, publicista, básník a moderátor Jan Burian. Žezla večera se ujala zpěvačka Lenka Dusilová, která měla na koncertě zpívat jen jako host. Všem čtenářům, kteří se na zpěváka těšili, a teď jsou zklamaní, přinášíme aspoň rozhovor s Janem Burianem, který s ním pořídili kolegové z ústecké redakce.

Váš web www.janburian.cz je veden v osmi řečech světa, včetně češtiny. Vypovídá to snad o vás, že jste polyglot? Nebo že chcete jen komunikovat s lidmi z mnoha zemí?

Jsem člověk, který se nedostatečně učil řadě různých jazyků a jsem dnes rád, že jakžtakž ovládám češtinu. Ale komunikuji, to ano, to je pro mě moc důležité. Jinak by tu člověk duchovně shnil mezi Hradem a Strakovou akademií.

Proč je důležitý kontakt s cizinou?

Kontakt s cizinou je pro nás důležitý proto, abychom nepropadli čecháčkovství. O tom by se dalo mluvit dlouhé hodiny. Vědomí, že na mnoha místech této planety jsou lidé, kteří s vámi uznávají podobné životní hodnoty, má pro mě velký význam. Rozšiřuje to obzory a zmírňuje migrény způsobené malostí a hloupostí kolem, která se někdy může zdát drtivá a vítězná …

Nadšeně jste v poslední době mluvil o Portugalsku. Co vás do něj láká?

Co mám na té zemi rád, se nedá říct dvěma větami, aby to neznělo jako hloupá reklama. Prostě mě zajímá pro svoji kulturu, historii, povahu lidí, jídlo, vůně a barvy … Pro podobnosti i odlišnosti, které tam nacházím, když srovnávám s naší zemí.

Máte nějaký portugalský rituál?

Rituál? Kávu „galao“ například. Dřív jsem měl dortíčky „pastel de nata“, ty jsou úžasné, jenže už jsem si všechny ty svoje snědl, tak už je jen doporučuji každému, kdo tam se mnou jede …
Rituály jsou v cizině dobré, člověk se tam cítí víc doma, když tam má svá místa, svoji kavárnu a podobně. Ale nejsem na nich závislý, jsou to spíš takové soukromé hříčky.

Nadchla mě reedice výborného alba Drtivé jistoty, jednoho z vašich nejlepších. Zpíváte zde pěkné básně nejmilovanějšího dánského básníka Benny Andersona, překládal je František Fröhlich na objednávku? A našel jste spřízněné duše v obou?

Našel jsem je oba v Andersenově sbírce Má velká doba byla malá, která u nás kdysi vyšla. A máte pravdu, že stejně blízký jako Benny Andersen je mi i pan Fröhlich, který ty dánské básně dokázal tak nádherně přeložit. Oba jsou mistři svých řemesel, a přitom se tváří, jako kdyby byli jedni z nás. Já myslím, že jestli jsou jedni z nás, tak jsou ale stvořeni z toho úplně nejlepšího, co v nás dřímá.

Web www.osamelipisnickari.cz,věnovaný osamělým písničkářům vznikl nedávno. Prozradíte svůj čerstvý objev z tohoto příjemného společenství lidí, kteří si hrají, zpívají a tvoří podle svého?

Terezie Palková například. To je velmi nadaná zpívající autorka se strhujícím smyslem pro humor a obrovskou energií, která hraje skvěle na klavír a má nádherné a originální textové nápady. Ale kdyby tu byl prostor, vyprávěl bych o všech asi dvaceti lidech, kteří se hlásí k našemu volnému sdružení osamělých písničkářů.

Pořad Burianův den žen v TV už skončil. Lze říci, že (jste) byl „uťat“?

To není otázka pro mě, já tomu, co se děje v televizi, nerozumím a nemám čas, ani chuť se o to pokoušet. Jestli budou mít zájem o pokračování nějaké spolupráce, budu rád, ale už jsem se za léta kontaktu s touto institucí naučil, že když o něco usilujete, tak to většinou nevyjde.
Když je vám to naopak jedno, je cesta mnohem snazší. Tak je mi to teď jedno – píšu knihy a písničky, provádím turisty a čekám.

Překvapila mě rozdílnost přístupů tvůrců k jednotlivým ženám. Na některé jste byli ve Dni žen až tvrdí (Olga Šípková), na Evu a Vaška naopak až něžní. Díl s nimi byl málo konfliktní proto, že si vás nepustili k tělu a jsou „splachovací“, či by „tvrdší“ přístup k nim ohrozil natáčení?

Přístup k protagonistům našeho pořadu byl většinou dán jejich charaktery. Někomu můžete položit otázku přímo a čekat, co to s ním udělá a jestli vám odpoví, jiného člověka naopak necháte, aby se začal předvádět a on se dostane do ráže a poví na sebe to, co by nikdy jindy neřekl.
Také ovšem záleží na tom, jestli se jako divák umíte dívat. Je to nepopulární říkat, ale spousta lidí se zřejmě díky chabé úrovni pořadů prostě odnaučila při sledování dokumentů přemýšlet, a tak potřebuje mít všechno naservírované rovnou. My jsme se tomuto trendu nechtěli přizpůsobovat, a tak byl Burianův den žen pořadem pro chytré diváky. Ti druzí pak psali šílené emaily, že mám umřít a svět bude krásnější. Byla to dobrá zkušenost.

Vyšla vám letos kniha Přízrak v nákupním středisku. Obsahuje fejetony, které jste psal pro Deník. Jaká to byla zkušenost? Velký poklus, nadšení, moc pravidelných povinností …

Fejetony, které jsem psal každý týden do Deníku, to byla krásná práce. Od začátku jsem na nich pracoval jako na knížce, a ta nutnost napsat každý týden další kapitolku mě udržovala v jakémsi bdělém tvůrčím stavu po celé dva roky.

Jak tuto knihu vnímáte? Jak moc mezi vašimi ostatními ční?

Nevím, jestli nějak ční, ale pro mě je to zatím moje nejlepší kniha, protože tam je nejvíce z mého nitra. Ale koneckonců, do toho nikomu nic nemusí být, důležité je, aby to oslovilo i to vaše nitro, když už se s tím člověk vydává. Tomu by se pak dalo říkat souzvuk duší a byla by to ta nejchutnější třešinka na spisovatelském dortíku, jakou si umím představit.