Operní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy jel na osm dní bavit diváky do Dánska. Jak byli úspěšní, jestli se dočkali „standing ovation“ a s kterou hrou oslňovali dámské publikum nám prozradila členka souboru a fotografka Hana Zemanová.

Na jak dlouho jel operní soubor do Dánska?

Operní soubor absolvoval turné po Dánsku od pátku 2. do soboty 10. března. Najeli jsme celkem 3 133 kilometrů patrovým autobusem. 

Kolik měst stihl vystřídat?

Projeli jsme prakticky celou zemi od severu k jihu, od západu k východu. Kromě Odense jsme navštívili všechna větší města Dánska, cestou do Kodaně jsme dokonce zakusili i cestu po 18 km dlouhém mostě Storebaeltsbro, který spojuje ostrovy Fynn a Sjoelland. Na Jutském poloostrově jsme pobyli ve městech Sonderborg, Aalborg, Aarhus, Esjeberg, Vejle a Holstebro a na Sjoellandu jsme navštívili právě Kodaň.

S jakými operními inscenacemi jste bavili dánské diváky?

Turné jsme podnikli s německou verzí operety Veselá vdova (Die Lustige Witwe), dánsky nazvané Den Glade Enke.

Pozměnili jste nějak hru?

Použili jsme mírně upravenou libereckou inscenaci, kostýmy i scénu. Sólisté byli z Vídně, stejně jako pan režisér Wilhelm Schupp, orchestr, sbor a balet reprezentovali naše divadlo. Představení řídil náš dirigent František Babický a díky němu a hlavním představitelům – Frauke Schäfer (Hanna) a Alexander Klinger (Danillo) – mělo všech sedm představení velmi vysokou úroveň.

Kde se představení odehrávala?

Hráli jsme v moderních sálech, třikrát to bylo divadlo – Musikteatret Albertslund, Vejle a Holstebro, jednou jakási multifunkční budova s velkým sálem Teaterforening Sonderborg, dvakrát koncertní sál Musikhuset Esbjerg a Aarhus a jednou Kongres a Kultur Center Aalborg. Až na jednu výjimku byly sály krásné, velké, moderní, každý kolem tisíc míst, některé možná i větší. Bohužel přesnou kapacitu se mi nepodařilo zjistit.

Měli jste někde vyprodáno nebo tleskali vám ve stoje?

Každé představení se dá nazvat úspěšným, „standing ovation“ nechybělo ani jednou. S klidným svědomím můžu tvrdit, že publikum reagovalo velmi vstřícně už během hry, některé dialogy publikum velmi pobavily. Vyprodáno bylo většinou, jen jednou se našlo větší množství prázdných míst, ale bylo to v menším městě s velkým sálem a úspěch to nijak neovlivnilo.

Hráli jste v Dánsku jen divadlo nebo jste i odpočívali a prohlíželi si památky?

Hráli jsme každý den, ale protože Dánsko není velká země jako Německo, tak ne všechny přejezdy byly dlouhé, vlastně jen z Aalborgu do Kodaně to bylo opravdu daleko, 412 km, a z Kodaně do Esbjergu 295 km.Tyto dva přejezdy byly skutečně dlouhé a náročné, ale i přesto nám umožnily prohlédnout si alespoň část Kodaně. Někteří stateční kolegové si přivstali, a dokonce v rychlosti doběhli až na pobřeží k soše Malé mořské víly. Skutečným zážitkem, a věřím, že nejen pro mě, byla cesta přes známý most mezi ostrovy Fynn a Sjoelland. Měli jsme i štěstí na krásné počasí, takže to byl úžasný zážitek i podívaná.

Co teď operní soubor připravuje nového?

Operní soubor aktuálně chystá na konec května novou premiéru Verdiho slavné Traviaty v režii ředitele Martina Otavy a pod taktovkou šéfa opery Martina Doubravského. Těšit se můžete na Livii Obručník Vénosovou a Janu Kačírkovou v roli Violety.

Na jaká aktuální představení byste diváky pozvala?

Vřele doporučuji posledních pár představení nádherné Pucciniho opery Edgar, která nám přinesla tolik ocenění, nový Čarostřelec premiérovaný v únoru taky jistě stojí za vidění, podle mého jde o výtvarně krásně pojatou inscenaci se skvělými výkony sólistů i sboru a orchestru.