Veleúspěšnou pohádku, která se drží na repertoáru Naivního divadla od roku 1993 a za tu dobu zazářila na mnoha festivalech v tuzemsku i v zahraničí, hraje divadlo od 15.00 hodin.

Po skončení představení čeká návštěvníky Procházka divadelním zákulisím, kdy se lidé podívají do rekvizitárny, skladu loutek a dalších míst, kam se diváci běžně nedostanou. Za exkurzi do zákulisí platí diváci zvláštní vstupné.

Loreka utancují duchové k smrti

Bezhlavého rytíře napsala dvorní autorka Naivního divadla Iva Peřinová na motivy několika her českých lidových loutkářů, například Strýčka Škrholy, Bezhlavého rytíře nebo Historie o dvou loupežníkách. Děj komedie zasadila Iva Peřinová do několika hradů a zřícenin blízkého okolí Liberce – na Valečov, do Zvířetic, i na Trosky. Hru napsala autorka lehce archaizujícím jazykem, připomínajícím své předlohy, ovšem s velkou humornou nadsázkou.

Krutý a prostopášný rytíř Loreko ze Zvířetic si najme loupežnickou bandu, aby vydrancovala a vypálila hrad Valečov. Chce se tím pomstít valečovskému pánu za to, že mu nedal svou dceru za manželku. Dříve než stačí Loreko svůj hanebný plán uskutečnit, potrestají ho duchové: utancují ho v kole a připraví rytíře o hlavu. Bezhlavý Loreko, bloumající krajem, pak vyděsí i loupežníky, které si sám najal, ti se rozprchnou, a Valečov i jeho osazenstvo je zachráněno.

Komedii nastudovali plzeňští inscenátoři, režisér Tomáš Dvořák, scénograf Ivan Nesveda a hudební skladatel Jiří Koptík. Pohádka Bezhlavý rytíř je adresována dětem od šesti let a vystupují v ní pouze loutky.