V neděli 15. února uplyne 91 let od narození Jiřího Šlitra, spoluzakladatele divadla Semafor, klavíristy, skladatele, ale také osobitého kreslíře a ilustrátora, který kreslení věnoval mnoho času a vedle hudby mu bylo ze všech jeho profesí nejbližší.

„S oblibou pozoroval 
a kreslil lidi v kavárnách, bufetech, v parcích nebo na ulici. Při svých cestách zaznamenával atmosféru světových metropolí, kam ho přivádělo vystupování s Laternou magikou či Semaforem, nejvíce pozornosti však věnoval Praze."

Nepřehlédnutelné je také Šlitrovo ilustrátorské dílo, které čítá na dvě desítky titulů. Ilustroval Nerudovy Malostranské povídky nebo Škvoreckého Zbabělce.
Jiří Šlitr patří mezi nejvýznamnější rodáky Libereckého kraje, narodil se v Zálesní Lhotě u Jilemnice a větší část dětství strávil v nedaleké Dolní Branné. Sestra Jiřího Šlitra Olga žila na Jablonecku.

Kresby a ilustrace Jiřího Šlitra, doplněné fotografiemi z jeho života, bude možné si prohlédnout v Městské galerii MY od 20. února do 30. dubna 2015.

Jiří Šlitr
KRESBY A ILUSTRACE
20. února až 30. dubna
Výstavní síň Domu Jany 
a Josefa V. Scheybalových, Jablonec nad Nisou
Otevřeno: úterý – pátek 10-12 a 13-17 hodin, sobota 10-13 hodin

JUDr. Jiří Šlitr byl český hudební skladatel, instrumentalista, zpěvák, herec a výtvarník. Významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén.

Muž, kterého diváci znali v podobě člověka z monotónním výrazem v obličeji, s buřinkou na hlavě, připomínal spíše úředníka. Bavil však celý národ a lidé jej měli rádi. Miloval jazz. Jiří Šlitr měl originální smysl pro humor.

Jiří Šlitr složil celkem 350 písní, je spoluautorem 21 divadelních her, revue a recitálů. Po celém světě vystavoval svá výtvarná díla. Ilustroval na 20 knih.

Pochází z Orlických hor. Narodil se ve starém mlynářském rodu 
v Zálesní Lhotě.

V pubertálním věku se zamiloval do hudby i do malování. Tuto lásku podědil od rodičů.

Zdroj: Wikipedie, Fdb.cz