Loskotova výstava Základní výzkum má být zkoumáním něčeho naprosto základního, čím se vztahujeme ke světu. Tím je naše vědomí. Současné vizuální umění občas zapluje do těchto vod a někdy si i vypomáhá různými filozofickými koncepty. Loskot výstavu postavil na několika střízlivých instalacích a pár textech. Ty působí jako občasné průvodce výstavou. Sám je fascinován přírodními vědami, které zvláště v oblasti kvantové fyziky působí na umělce inspirativně.

JAK UCHOPIT SVĚT

Úvodní text je manifestem o nekonečných volbách a možnostech, které máme. Moment rozhodnutí pak utváří náš vesmír. Loskot ještě zmiňuje to, jak se zrcadlí svět v nás. Tím je vymezeno téma výstavy. Téma, které je skutečně zásadní, ale také nebezpečné v tom, jak návodně a ilustrativně se k němu dá přistoupit. Naštěstí Loskot jednu ze svých nejlepších instalací umístil hned na úvod. Prostý stolek s mincí, která se nevypočitatelně pohybuje, skáče a létá v závislosti na vibracích připojeného neviditelného reproduktoru. To je skutečně nápad, který není jen prvoplánovým nápadem, ale nese spoustu významů, přičemž jednoduchá instalace tomu jen napomáhá. Navíc obsahuje zvláštní prvek nezamýšleného humoru. Temné vibrace „podloží“ působí na předmět pro něj nezbadatelnou silou ve vymezeném prostoru.

LEHKÝ JAKO PEŘÍČKO

Nejlepší je Loskotova instalace tam, kde pracuje s lehkostí, nevypočitatelnou akcí a minimálně komentuje. Dvě instalace s peříčky v prostoru vrhající stíny zeď, světlo a stín rozvržený pouhou plexisklovou deskou, všude tam si divák najde bezpočtu interpretací. Některé texty na zdech mohou působit jako nadbytečné ilustrativní premisy. Ale jinak je základní výzkum sympatický název dobré výstavy.