VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režisérka Galina Miklínová: Humorem se dá předat více než cíleným moralizováním

Liberec /ROZHOVOR/ - Oblastní galerie v Liberci v současné době vystavuje práce režisérky, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorky Galiny Miklínové. Výstava trvá do 16. ledna, pozvánkou budiž tento rozhovor.

2.1.2011
SDÍLEJ:

GALINA MIKLÍNOVÁ, režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka.Foto: archiv Galiny Miklínové

Galina Miklínová, narozená v roce 1970, je úspěšnou ženou mnoha profesí. Mezi její nejznámější práce patří ilustrace knih o Harry Potterovi, ilustrace knihy Lichožrouti a večerníček O Kanafáskovi. V posledních letech nejčastěji spolupracuje s básníkem a spisovatelem Pavlem Šrutem.

Autorka vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti, obor užitá grafika (1984 - 1988) a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky (1991-1997). Diplomovala autorským filmem „Biograf“, který získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Její filmy byly promítány na všech světových festivalech. Je také autorkou několika animovaných znělek (například pro Radio City, Cinemart, ČT2).

Kromě animovaného filmu se úspěšně zabývá ilustrováním knih pro děti. Řada z nich obdržela ocenění, mezi jinými v soutěži o Nejkrásnější knihu roku nebo Zlatou stuhu. V roce 2001 zastupovala ČR na UNESCO World-wide Workshop of Illustrators.

Jaké práce mohou návštěvníci Oblastní galerie vidět na vaší výstavě?
Mohou si prohlédnout ilustrace z knih, na kterých jsem pracovala v posledních deseti letech. Takže jsou to hlavně knihy, které vznikly ve spolupráci s básníkem a spisovatelem Pavlem Šrutem, ale třeba i ilustrace k Harry Potterovi, k pohádkám Jana Skácela nebo k poetickému příběhu mého vrstevníka, básníka Radka Malého.

Jaká byla a je spolupráce s Pavlem Šrutem? Proč myslíte, že si vybral pro ilustraci svých knih právě vás? Nebo to bylo naopak?
Spolupracovat s Pavlem Šrutem je myslím sen každého ilustrátora. Já ho ale paradoxně neměla. V době, kdy Albatros vypsal konkurs na jeho knihu Pavouček Pája, jsem se věnovala více svým autorským filmům a ilustrací jsem si vydělávala na živobytí. Takže jsem se jen tak formálně přihlásila… Jenže jsem konkurs vyhrála a v té době jsem ani netušila, jak mám vlastně vyhráno! Pavlovi se moje ilustrace zalíbily natolik, že mi sám nabídl spolupráci na další knize Veliký tůdle. Tady se začala ta skvělá spolupráce, která zatím čítá devět společných knih, několik scénářů k mým animovaným filmům a přináší nám i lidem kolem nás tolik potěšení.

Proč jste se rozhodla pro práci právě pro děti? Cítíte se stále jako dítě, podařilo se vám zachovat si dětský pohled na svět?
Já jsem vlastně cíleně pro děti vůbec pracovat nechtěla. Obor, který jsem vystudovala - animovaný film – pomalu vymizel z našich kin. Autorské filmy pro dospělé, ty byly tím, o čem jsem byla přesvědčená, že bude moje povolání. Po škole jsem natočila čtyři autorské filmy a i když jsem se živila ilustrací, nějak to nebylo ono. Rok, dva pracujete na něčem, co trvá 5 minut, a pak to vidí 200 lidí na premiéře. Abych zůstala v oboru, napsala jsem námět na svůj autorský večerníček O Kanafáskovi a donesla ho do televize. Právě dokončujeme jeho třetí a poslední řadu.

A co se ilustrování týká, ilustrovaných knih pro dospělé je nesrovnatelně méně než pro děti. Jako dítě se ovšem necítím, na to platím moc složenek a ani nemám ráda, když se dospělí příliš stylizují do dětského světa. Vlastně nevím, co je to dětský pohled na svět. I děti mají své trápení a starosti, jen my dospělí o nich moc nevíme, protože už jsme to zapomněli. Ale určitě mám takovou tu občasnou mimoňskou povahu, něco, co praktičtější část mé rodiny dokáže spolehlivě vytočit a utvrdit je v přesvědčení, že jsem ještě nedospěla.

Pracujete na nových příbězích s pocitem odpovědnosti, s jasným záměrem něco děti naučit? Příběhy a z nich plynoucí ponaučení děti hodně ovlivňují…
Pocit zodpovědnosti samozřejmě mám, ale spíš estetický než didaktický. Nic se totiž nesmí přehánět. Sama vím, že lehkou hravou formou a hlavně humorem se dá předat více než cíleným moralizováním.

Kdo je prvním kritikem vaší práce, kdo nebo co vám řekne, tohle bude fungovat? Nebo je to otázka zkušeností?
Většinou jsem to já sama, druhý den ráno… Prostě ráno bývá moudřejší večera. Taky to záleží na druhu práce. Kupříkladu animovaný film je velmi kolektivní záležitost a názor kolegů potřebujete. Nemůžete obsáhnout perfektně všechny profese. A hlavně s Pavlem Šrutem se občas společně radíme, co by nás těšilo a bavilo a jestli to bude fungovat.

Ilustrovat příběhy Harryho Pottera, to mi zní jako sen ilustrátora dětských knížek. Cítíte to stejně? Jak se vám podařilo dostat se k této práci, oslovil vás nakladatel?
Upřímně, žádný sen to nebyl. Dostala jsem do ruky překlad prvního dílu a text se mi vážně líbil, ale to bylo všechno. Říkala jsem si, to je ale skvělá kniha! Jak je možné, že ji neznám? V době, kdy mě nakladatelství Albatros oslovilo, nebyly příběhy o Potterovi tolik známé. A bohužel prostor, který jsem pro ilustrace dostala, byl zoufale malý, možná z ekonomických důvodů. I tak to ale bylo fajn, jsem totiž velký fanoušek Potterových příběhů.

Jak si v současné době stojí dětská kniha, čtou děti a rodiče dětem, nebo klasické knižní příběhy válcují elektronická média?
Tohle je těžký boj. A kniha bohužel prohrává. Myslím ale, že rodiče mají šanci vyhrát za své děti první bitvu, a to když jsou malé. Číst a číst a číst s nimi dříve, než se jejich potomci dostanou k počítači. Naučit je, že kniha je něco tak samozřejmého, běžná věc - denní potrava jako třeba chleba. Nedávno jsem četla, že české děti nečtou, protože neumí vnímat text, nerozumí mu. Číst pro ně není zábava, ale dřina! To mě šokovalo. Já jsem jako dítě do knih utíkala za potěšením, odpočinout si, ztratit se z tohoto světa do jiného. Téměř denně tedy s dcerou čteme od jejího půl roku. Spousta matek mi ale říkalo, že je to nebaví. Ne že by mě to z počátku nebavilo, těšila jsem se, ale také jsem se to musela naučit. Je to jiné čtení, má odlišný rytmus než ten, na který jsem byla zvyklá.

Co je na práci pro děti nejtěžší? Je těžké vymyslet zajímavý neotřelý příběh, postavu nebo je nejtěžší celou věc realizovat?
Tady jedno souvisí s druhým. Myslím, že nejtěžší je vše udržet v ideální rovnováze.

Podle seznamu vašich úspěchů je jasné, že vám se to daří. Čím to je, čím myslíte je vaše práce odlišná nebo výjimečná?
Tohle je vážně těžká otázka a možná mi ani nepřísluší hodnotit svou práci. Ani nevím, jestli je výjimečná. Myslím, že moc ne. Jen vychází z potřeby potěšení, radosti. Snad je to na mé práci vidět a tím oslovuje ty druhé.

Vedle ilustrací se velmi úspěšně věnujete animovanému filmu. Vaše filmy navštívily řadu světových festivalů, získala jste řadu cen. Který z těchto úspěchů je pro vás nejvýznamnější?
Asi Grand Prix na MFF za film Biograf v Minsku. Festival organizovala opoziční část kulturní veřejnosti a vítězství mě opravdu překvapilo a potěšilo. Spousta přátel mě tenkrát od cesty odrazovalo a mě dodnes mrzí, že jsem si tu hlavní cenu nejela osobně převzít.

Kdybyste měla vybrat jeden projekt, knihu, film, večerníček, který by měl reprezentovat vaší práci, co by to bylo? Nebo to jednoduše nejde, máte ke každé jednotlivé věci jiný, unikátní vztah? Nebo to funguje jinak, jste prostě profesionální ilustrátorka a režisérka…
V každé mé práci je kus mého života, mám ji spojenou s určitou životní etapou. Některé věci se podařily lépe, jiné ne, ale za každou z nich si stojím a vím, proč vypadají zrovna takhle. I když dnes bych je už třeba udělala jinak. Také se snažím, i když mám bezpochyby svůj rukopis, o originální přístup ke každé práci. Takže vybrat si jednu? To asi nejde.

Na čem v současné době pracujete?
Na scénáři a výtvarné přípravě k celovečernímu animovanému filmu podle knihy Lichožrouti. S Pavlem Šrutem jsme oslovili producenta Ondřeje Trojana a zdá se, že i jeho si Lichožrouti získali, takže jestli vše půjde dobře, můžeme se v budoucnu těšit na 3D Lichožrouty. Ale už na příští rok chystáme pokračování knižní podoby Lichožroutů, třetí a poslední díl. A někde daleko v hlavě mám schovanou autorskou knížku. Ta teď ale bude muset počkat.

Máte nějaké cíle, mety kterých chce dosáhnout?
Ráda bych natočila už zmíněný animák o Lichožroutech. A pokud se tohle podaří, pak si na oslavu splním svůj sen a vystoupím v pořadu HBO Na stojáka! Ale to budu před tím muset navštívit nějaký přilehlý bar…

Je pro vás vaše práce přesně tím, co jste vždy chtěla dělat?
Určitě ano. A velmi předčilo to moje očekávaní!

Autor: Roman Dobeš

2.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Jaroslav Mevald a přítelkyně Jana Šenkýře

Jaroslava Mevalda dnes pohřbí s vojenskými poctami

Ilustrační foto.

Zkontrolovali čtyři tisíce lidí na neschopence, udělili i sankce

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

O návrh kuchyně a jídelny nás tentokrát požádala paní Kolodějová, jejíž domek je teprve ve fázi stavby. To je nejvyšší čas zvážit, jak prostor uspořádat, vybavit a barevně sladit, aby vše vyhovovalo nejen majitelčiným přáním, ale aby byla samotná kuchyně praktická a příjemně se v ní vařilo.

FOTO: Liberec udržel čisté konto, Tygři se zkrotit v Jihlavě nenechali

Liberec, Jihlava - Zase bez gólu! Na 121 minut natáhli jihlavští hokejisté svoji střeleckou mizérii. V dalším extraligovém utkání marně bušili na branku Liberce a po nemastném neslaném výkonu prohráli 0:2.

AKTUALIZOVÁNO

Ženu srazilo ve Vratislavicích auto. I přes rychlou pomoc zraněním podlehla

Vratislavice nad Nisou – K tragické nehodě došlo v úterý 21. listopadu, krátce po osmnácté hodině na křižovatce ulic Tanvaldská a U Tělocvičny.

Soud s Nečesaným začne v lednu. Obviněná je i jeho manželka

Liberec – Odcházející ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný stane před soudem v lednu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT