Druhý ročník festivalu současného divadla WTF?! nabídl na třicet uměleckých souborů z různých kulturních sfér. CELA. Nová inscenace Divadla F. X. Kalby, ve které vzpomínají na své zatčení v lednu kvůli sprejování.

Hlediště na všechna představení byla téměř zaplněná.

Největším hitem festivalu však byla inscenace Cela, kterou napsala herečka Naivního divadla a členka Divadla F. X. Kalby, Barbora Kubátová, na motivy lednového zatčení tří herců za sprejerství. Stejní herci z Divadla F. X. Kalby festival WTF?! pořádají.

Interaktivní cesta na scénu

Představení bylo zajímavé už tím, že ho divadelníci hráli několikrát v době celého festivalu. Vždy si vytipovali několik lidí a ty vzali do třetího patra, do zkušebny. Cestou je zasvětili i do sprejování, takže divák měl pocit, že se vlastně účastní prohřešku herců.MIRA BOŽSKÁ: Božská babi. Nové kolekce liberecké návrhářky jako pocta její babičce.

Samotná hra trvala asi dvacet minut a nadchla svou syrovostí a autenticitou. Herci v ní zaznamenali hlášky a příhody tak, jak se staly v cele předběžného zadržení. Za katrem strávili herci zhruba osm hodin.

Přestože samotné zatčení není příliš humornou příhodou, herci dokázali bavit diváky celých dvacet minut a z publika se stále ozýval smích a každou chvíli přišla nová další hláška nebo vtipná situace, která člověka dostala.

„Na festivalu WTF?! jsem byl poprvé a je to fakt přehlídka zajímavých věcí a lidí, ale musím říct, že u mě prostě vede F. X. Kalby. Třeba jejich hra Cela mě velmi pobavila," řekl Lukáš Slabý z Liberce.

Zdroj: Youtube

Teď už jen zbývá doufat, že se herci z Divadla F. X. Kalby rozhodnout hrát Celu i nadále a nedodrží svůj výrok, že ji vytvořili pouze pro festival WTF?!.

Dojemná módní přehlídka

Velmi silným a emocionálním zážitkem byla Fashion Theatre Show liberecké návrhářky Miry Božské, která svou poslední kolekci věnovala své babičce, která ji loni v záři opustila na vždy.

Přehlídka začínala velmi dojemnou řečí samotné návrhářky, která se tak se svou babičkou pomyslně navždy rozloučila.LACHENDE BESTIEN: 120 dnů svobody. Kontroverzní představení.

Společně s Mirou Božskou předváděla modely herečka Barbora Kubátová, která do přehlídky vnesla svou komediální hravost a mile odlehčila patetickou náladu.

Lehké a pohodlné oblečení v retro stylu doprovázela hudba, kterou měla návrhářka spojenou s dětstvím. Došlo na swing, koledy i písničku z pohádky.

Dalším velmi zajímavým počinem bylo sobotní představení divadla Lachende Bestien 120 dní svobody, které bylo velmi kontroverzní a opravdu jedinečné. Už při vstupu do sálu se mohli přítomní kochat pozadími čtyř herců a nebylo to jediné, co čtyři mladí muži předvedli. Během celého představení ukázali naprosto všechno a rozbořili tak všechna sexuální tabu.

„Největším zážitkem pro mě byla hra 120 dnů svobody. Nepovažuji se za puritána, ale čtyři týpci mávající svými přirozeními byli i na mě trošku moc. Bohužel jsem musela představení opustit předčasně," zhodnotila hru Monika Hájková z Jablonce nad Nisou.

Čtěte také:

Divadlo F. X. Kalby se na WTF loučí s Pipinkami

Herci zinscenovali své zatčení. Mříž táhli přes celé město

Třídenní festival WTF?! nabídne špičku české undergroundové scény

Anketa.

(Anketa je více čitelná v galerii.)