Hra ještě nezačala, ale na jevišti už se zády krčí postava v červené mikině a nervózně se pohupuje. Hraje digi hru, jak napovídá co chvíli vítězná znělka a nekonečné cvakání. Po chvíli začínají být zvuky otravné a divák se tím více těší na začátek inscenace.

A taky se má na co těšit. Novinka Podivný případ se psem patří k tomu nejlepšímu, co činohra v poslední době vyprodukovala. Počínaje strhujícím výkonem hlavního představitele Tomáše Váhaly, přes neustálé napětí a touze dovědět se o příběhu víc a víc až k dojetí z odlišného vnímání života autistického chlapce a humorným pasážím.

Celá hra stojí na hereckém výkonu hlavní postavy a na kupení záhad, které nechávají diváka stále v nejistotě. Na začátku má publikum dojem, že chlapec postižený lehčí formou autismu Aspergerovým syndromem, hledá vraha psa, nakonec však vypátrá daleko závažnější skutečnosti týkající se jeho rodiny.

Lehce uvěřitelný

Tomáš Váhala ztvárnil nemocného Christophera velice věrohodně a citlivě. Divák hltá každé jeho gesto a není těžké mu uvěřit. Herec působí roztomile až bezbranně, některými nečekanými reakcemi pobaví a jindy zase rozlítostní.

Hra má také výchovnou a společenskou funkci. Pojednává o poměrech v rodině mající postižené dítě, což je v dnešní době stále ještě tabu. Pečování o takového potomka je nelehké a místy nesnesitelné a běžný člověk si to nedokáže představit.

Simon Stephens: PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

Cenami ověnčená dramatizace knižního bestselleru Marka Haddona

Malé divadlo, Liberec

Pátek 13. prosince od 19 hodin
Neděle 29. prosince od 19 hodin
Středa 15. ledna od 19 hodin
Úterý 28. ledna od 19 hodin

Podivný případ se psem také vyniká několika způsoby vyprávění. Děj neběží sám od sebe od začátku do konce. Vypráví ho hlavní hrdina, čte ho otec či učitelka z Christopherova deníku a chlapec či jeho matka z dopisů.

Mrtvola a křída

Scéna je velmi jednoduchá, ale výstižná. Herci si vystačí se zapíchnutým psem vidlemi a křídou, kterou si potřebné věci hlavní postava namaluje.

Christopher je velký obdivovatel Sherlocka Holmese, téměř geniální matematik.

Nikdy si sám netroufl jít dál než na konec ulice, nesnáší, když se ho někdo dotýká, a k cizím lidem je nedůvěřivý.

Rozhodne se vypátrat vraha nešťastného psa.

Díky detektivní práci se Christopher vydává na dobrodružnou cestu, která obrátí jeho svět vzhůru nohama. Během vyšetřování objeví a rozkryje nejednu záhadu.

Nejen kolem případu zabitého psa, ale také tajemství rozbitého vztahu svého otce a své matky. A najde své místo na světě.

Herci během hry několikrát komunikují s publikem, což hru oživuje. Inscenace ještě pokračuje po závěrečném potlesku humornou nadsázkou.

Dramatizace světového knižního bestselleru by mohla být nejlepší hrou činohry v letošním roce. Pomáhá jí v tom silný příběh, ale ten se mohl na divadelních prknech pokazit. Tvůrci i herci ho uchopili nejlépe, jak mohli.

Další reprízu uvede Malé divadlo v pátek 13. prosince od 19 hodin.