VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Ráda přináším trochu krásy do tohoto světa“

Česká Lípa, Sasko /ROZHOVORY/ - Z koncertů, které otevřou říjnovou nabídku festivalu Lípa Musica, se jeden uskuteční v Sasku.

1.10.2015
SDÍLEJ:

Kariéru Ireny Chřibkové odstartovaly úspěchy na mezinárodních soutěžích. Od té doby vystupovala po celém světě nejen sólově, ale i s dalšími interprety. Založila Mezinárodní varhanní festival.Foto: Lípa Musica

Za účasti naší přední varhanice Ireny Chřibkové a sólisty opery Národního divadla, barytonisty Romana Janála bude koncert hostit v sobotu 3. října Evangelicko-lutheránský kostel v Großschönau.

Při příležitosti vystoupení těchto dvou výjimečných sólistů jsme pro vás připravili rozhovory s oběma z nich.

Irena Chřibková

Jak se na svůj festivalový debut těšíte?

Jsem velmi ráda, že mohu vystoupit v rámci festivalu Lípa Musica. Každý koncert je jedinečný a je pro mne příležitostí přinést trochu krásy do tohoto světa.

Kostel v saské příhraniční obci disponuje zcela novým nástrojem od budyšínské varhanické firmy, který si v sobě nese i zachování některých prvků původního nástroje z roku 1898. Jistě jste měla možnost seznámit se minimálně s dispozicemi tohoto nástroje. Jaká jsou vaše očekávání v tomto smyslu?

Dispozice nástroje vykazuje četné zajímavé romantické barvy, takže i náš program bude převážně v tomto duchu. Jinak varhany mohou vždy něčím překvapit… vždyť každý nástroj je originálem! Věřím, že tyto varhany budou pro mne překvapením jen příjemným.

Vás repertoár je nesmírně široký, čemuž jistě odpovídá i spektrum nástrojů, se kterými jste za svou kariéru přišla do styku. Dá se říci, že preferujete určité období a jemu odpovídající nástroje?

Takřka 25 let usedám za největší pražské varhany v bazilice sv. Jakuba. Tudíž ovlivněna tímto nástrojem ráda hraji francouzské mistry od baroka, přes romantiky a velké varhanní symfonie až po současnost. Na svých koncertech doma a především v zahraničí s oblibou uvádím české skladatele, ponejvíce Petra Ebena. Dílo J. S. Bacha patří k samozřejmé výbavě každého varhaníka.

Lípa Musica je v jistém slova smyslu regionálním festivalem, který rozeznívá i menší lokality Ústeckého a Libereckého kraje i Saska, kde jedinými možnými koncertními prostorami jsou kostely. Objevujete ráda i menší lokality, které mnohdy skýtají i zajímavé nástrojové vybavení?

Regionální festivaly mají své nezastupitelné místo. Na koncertech v menších městech převážně potkávám pozorné a vděčné publikum. A pokud se týká nástrojů, pak mě zajímá jejich příběh a jejich budoucnost a vážím si všech, kteří jsou ochotni jakýmkoliv způsobem podpořit restaurování i stavbu nových varhan.

Koncertujete po celém světě, vedete soutěže i interpretační kurzy. Na co se nejvíce těšíte v nadcházející koncertní sezoně?

Především jsou to tradiční adventní a hlavně vánoční koncerty, které mají své jedinečné kouzlo. Na jaře mě čeká vystoupení v rámci Smetanovských dnů v Plzni, koncert Velikonočního festivalu duchovní hudby v kostele u jezuitů na nedávno postavených varhanách od švýcarské firmy Mathis a uvedení světové premiéry Vidina pro varhany současného skladatele Jiřího Gemrota na svém pražském festivalovém koncertě.

Ze zahraničních vystoupení se těším na svůj recitál v chrámu Notre Dame v Paříži a na své první turné po Estonsku.

Roman Janál

Barytonista Roman Janál je členem Janáčkovy opery ND v Brně. Jako pedagog působí v Praze na AMU a na Mezinárodní konzervatoři. Jak se na svůj festivalový debut těšíte?

Vždycky na podobné koncerty, byť duchovní nebo písňové se upřímně těším, jelikož kromě opery jsou tyhle sféry vokální tvorby mému srdci velmi blízké a znamenají určitou katarzi umělcovy duše.

Představíte se v písňovém repertoáru, jste však i respektovaným operním pěvcem. Je Vám některý z těchto oborů bližší, nebo je vnímáte jako vzájemné obohacení?

Domnívám se, že obory jako opera, oratoria, kantáty a písňová tvorba by se měli v životě interpreta a umělce vzájemně prolínat

S Irenou Chřibkovou spolupracujete poměrně často. Jaký je váš společný repertoár a jak se těšíte na další příležitost spolupráce s touto vynikající varhanicí?

Samozřejmě s Irenkou Chřibkovou mně pojí nejen radost z umělecké letité spolupráce, ale upřímné přátelství, což jsou v životě člověka velmi důležité priority a hodnoty .

Jsme na prahu nové koncertní sezony, co zajímavého vás v ní čeká?

V nové sezoně mám před sebou krásné motivující a inspirující úkoly a projekty. Zejména operní a koncertní aktivity v Národním divadle v Praze, Brně, s pražskými orchestry SOČR, FOK ad.

Lucie Johanovská

Autor: Redakce

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 (novoplast liberec s.r.o.), Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 30 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři POTRUBÁŘ-PŘÍPRAVÁŘ-ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: montáže v zahraničí, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 27 000 Kč

Psychologové PSYCHOLOG oddělení výkonu vazby a trestu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další předpoklady a požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském akreditovaném studijním programu v oboru psychologie (jednooborová psychologie po celou dobu studia), - trestní bezúhonnost, - zdravotní způsobilost pro výkon práce, - organizační a komunikační schopnosti, - znalost práce na PC (WORD, EXCEL, INTERNET)., Místo působiště: Vazební věznice Liberec, Předpokládaný termín nástupu: 1. 7. 2018, Nabízíme:, - platová třída 12 (od 27.000,-Kč), - jednosměnný provoz, - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na stravné (zajištěno ve vazební věznici), kulturní a sportovní vyžití, apod., Náležitosti:, - písemnou přihlášku k výběru, - strukturovaný, profesní životopis, - fotokopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a to prostřednictvím prohlášení ve znění: "Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběru na místo psychologa.", Termín doručení písemné přihlášky: 30. 4. 2018., Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, p.ú. 1, př. 400, 460 62 Liberec. Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběru skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " Výběr - PSYCH".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Liberecké gymnastky. Zleva: Benešová, Popeláková, Horníková, Musilová a Tomešová.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

Liberec otočil čtvrtfinálovou sérii s Hradcem, jedna výhra ho dělí od postupu

Hradec Králové /FOTO/ – Bílí Tygři mají ambiciózní Mountfield na lopatě. „Máme o jednu výhru víc, ale tím to nekončí,“ ví gólman Roman Will.

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Liberecký kraj – Eiffelova věž, Koloseum, ale i dominanty České Lípy nebo Nového Boru v sobotu na 60 minut potemní. Připojí se tak k celosvětovému happeningu Hodina Země, který letos už podvanácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná budoucnost naší planety. V Libereckém kraji kampaň podpoří také Svor a Železný Brod, ale i řada jednotlivců.

Jak jsme žili v Československu: Sbor dobrovolných hasičů z Raspenavy

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT