Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijely tanky, svět se otočil a navždy změnil

Liberecký kraj /FOTOGALERIE DENÍKU, DOBOVÉ VIDEO/ – Publicistická knížka Luboše Příhody pojednává o událostech roku 1968 na Liberecku. Autor vytvořil ze vzpomínek pamětníků, dobových dokumentů a tehdejších novinových článků působivou fresku, ve které se prolínají tři složky.

28.5.2010
SDÍLEJ:

KNIŽNÍ OBÁLKA NOVÉ PUBLIKACE Luboše Příhody se věnuje průběhu invaze.Foto: Archiv Luboš Příhoda

Celostátní politika, od nástupu Dubčeka až k Husákově normalizaci. Jádrem knihy je, jak se tehdejší změny projevovaly na Liberecku, Jablonecku, Turnovsku a Českolipsku.

Vedle toho zachycuje tehdejší všední život, makový rohlík stál 30 haléřů, textilačky braly 800 až 1000 Kč měsíčně, kolik bylo žádostí o poukaz na auto, první striptýz byl v Jablonci, ale také zachycuje kulturní dění, popisuje Liberecké výstavní trhy, Jablonecké výstavy bižuterie, sbírku na Poklad republiky a další události.

Vlastní srpnové události, kdy 21. srpna projížděla středem Liberce sovětská armáda a u radnice zahynulo 9 občanů, popisuje autor v druhé polovině publikace. Text doplňují dobové fotografie, obrázky a karikatury, odkazy na srpnový Svobodný Vpřed.

Zajímavé je citované zpětné hodnocení libereckého 21. srpna v Poučení z krizového vývoje, které vyšlo v roce 1971, srpnoví „kontrarevolucionáři“ byli posláni k lopatě. Publikace má 192 stran, vydal ji Kruh autorů Liberecka.

Luboš Příhoda (1934), liberecký překladatel, básník a novinář, byl vůdčí postavou libereckého protiokupačního Svobodného Vpředu, většinu libereckých protagonistů znal osobně, někteří se po roce 1989 vrátili do veřejného života. Německé básně a prózy přeložil pod cizím jménem, když pracoval v JZD Harcov.

Po listopadu 1989 se vrátil do Vpředu jako šéfredaktor a přetvořil ho na obdeník Region. Vydal básnický cyklus Promluvy do zdi (2004) a přeložil knihy I. Engelmanové Návrat pod zelenou střechu a Židé v Liberci. Příhodova knížka A potom přijely tanky je jakási reportážní kronika.

Jak povolila cenzura, přestalo jít jen o vnitrostranický boj uvnitř KSČ, obnovil se Sokol a Junák, vznikl KAN a K 231, sdružující politické vězně, aktivizovaly se společenské organizace.

Nejednoznačnost Pražského jara dokumentuje například článek Příslušníci Lidových milic podporují prof. Goldstückera. Hlavním tématem je tragický 21. srpen a jeho následky, viděný očima přímých aktérů.

Příhoda po 41 letech objevil řidiče sanitky ze známého snímku, kdy sovětský tank bourá podloubí, podrobně je popsáno ilegální televizní vysílání z Ještědu, na kterém se podíleli Václav Havel a Jan Tříska.

Kniha A potom přijely tanky asi nejvíce zaujme pamětníky. Doufám, že osloví i generaci, která tehdejší časy zažít nemohla a připomene jí, že v Československu se za svobodu bojovalo již v roce 1968.

autor Otto Hejnic

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení