První baletní novinkou letošní sezony bude taneční divadlo Gustav Klimt. Příznivci libereckého divadla jistě vědí, že historickou budovu Šaldova divadla zdobí opona ze studentské dílny Gustava Klimta, jeho bratra Ernsta a spolužáka Franze Matsche.

Gustav Klimt bude mít premiéru v pátek 27. září od 19 hodin v historické budově Šaldova divadla. Druhá premiéra se uskuteční v sobotu 5. října taktéž od 19 hodin.

„Rok 2013 je současně pro naše divadlo jubilejní uplynulo totiž 130 let od otevření historické budovy. Proto jsme se rozhodli představit osobnost jedinečného vídeňského malíře a vzdát mu tím hold," řekl Jakub Kabeš z marketingového oddělení.

Gustav Klimt zřejmě tehdejší Reichenberg nikdy nenavštívil. A v Triumfu lásky jak oponu mladí autoři pojmenovali ani nenajdete charakteristické znaky Klimtovy tvorby.

Představa umělce

„Nebudeme popisovat Klimtův život, ani hodnotit jeho dílo. Před oponou i za ní bude stát Klimt jako naše představa umělce, muže citlivého, vášnivého, agresivního, ale i plachého a bojácného. Představíme ženy, které zasáhly do jeho života, a roztančíme některé obrazy. Spolu s nejslavnějším obrazem Zlatá Adele na závěr prožijeme celé dvacáté století," popsala šéfka baletu Alena Pešková.

Libreta, režie a choreografie se chopila právě ona. Autorskou hudbu pro tuto inscenaci složila česká zpěvačka, herečka a skladatelka Monika Načeva, spolu s hudebním skladatelem, houslistou, zpěvákem a improvizátorem Tomášem Vtípilem.

„Diváci uslyší také hudbu Ludwiga van Beethovena i Klimtovy současníky Gustava Mahlera či Albana Berga," doplnila dramaturgyně liberecké ho baletu Helena Syrovátková.

O výtvarnou stránku inscenace se postarají scénograf Richard Pešek jr. a kostýmní výtvarnice Monika Kletečková. V roli slavného vídeňského malíře se představí Alexey Yurakov. Jeho partnerku Emilii Flögeovou tančí Veronika Šlapanská, v roli manželů Almy a Gustava Mahlerových se představí Karolína Miková a Andrey Bayniyazov. Představí se i noví členové souboru Jan Březina, Annabel Pearce (Velká Británie) a Rie Morita (Japonsko).

Alena Pešková

GUSTAV KLIMT

premiéra tanečního divadla

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

První premiéra:

Pátek 27. září od 19 hodin

Druhá premiéra:

Sobota 5. října od 19 hodin