Na prkna Šaldova divadla se vrací realistické drama Gabriely Preissové Její Pastorkyňa. Liberecké divadlo hru naposledy uvedlo v devadesátých letech v režii Petra Palouše. Nyní inscenaci upravil a režíruje šéf činohry Michal Lang.

Diváci se mohou těšit i na prolog

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy hru prvně uvede v pátek 23. března od 19 hodin v historické budově velkého divadla. Druhá premiéra se uskuteční hned o den později, v sobotu 24. března od 19 hodin.

„Inscenaci hrajeme včetně prologu, který umožní lépe proniknout do děje, a v původním nářečí, které charakterizuje dobu vzniku činohry. Je veliké štěstí, že jsme hru nasadili právě v době, kdy se slaví sto padesát let od autorčina narození. Poprvé hru uvedeme přesně na její narozeniny,“ řekl režisér a šéf činohry Michal Lang.

V roli pastorkyně Jenůfy se libereckému publiku představí mladá herečka Karolína Baranová. „Jsem na roli Jenůfy opravdu zvědavá. Dá se říct, že je to hlavní role a velmi obtížná a bude to pro mě velká výzva. Moje postava se během děje vyvíjí a na začátku je bezstarostná a potom přijde o své iluze,“ popsala svou roli herečka.

Dvakrát mladá krev 
v mužských rolích

Dva muže v jejím životě ztvární také mladá krev činoherního souboru – Tomáš Dianiška a Tomáš Váhala. Kostelničku hraje herečka Markéta Tallerová. V dalších rolích mohou diváci vidět Evu Lecchiovou, Ladislava Duška, Václava Helšuse, Štěpánku Prýmkovou, Janu Kabešovou-Vojtkovou, Michala Maléře, Kateřinu Vydrovou nebo Barboru Mottlovou.

„Technicky vzato mě pan režisér nutí, abych nepoužíval svůj hlas ve své přirozené výšce. Chce, abych mluvil více nízko. Hraji sedláka a pomůže mi to dostat se více do té role. Zároveň doufám, že mi také pomůže i můj hodně chlupatý kostým,“ směje se představitel Laca Tomáš Dianiška.

Jeho kolega Tomáš Váhala hraje druhého nápadníka Jenůfy Števu. „Števo je rozmazlený parchant, kterého rozmazlila rodina. Podle toho se také chová. Co nemá, to ho naštve a je to alibista. Moje role mě moc baví,“ prozradil mladý herec.

Národní divadlo uvedlo hru v roce 1890. Dramatičku kritikové nařkli z hrubého naturalismu a z urážlivého hanobení vesnického lidu.

Kritika autorku 
za hru odsoudila

Na hlavu autorky se sesypalo tolik kritiky, že už se žádné další tragédie „nedopustila“ a autorsky ji to zničilo.

„Její pastorkyňa je špičkové drama, která u nás můžeme spočítat jen na prstech jedné ruky. Je srovnatelné s dramaty německými, anglickými a francouzskými,“ chválí inscenaci dramaturg Martin Urban.

Příběh mladé schovanky Jenůfy má až anticky tragický rozměr. Drama odhaluje tvrdost, brutalitu, bigotnost a předsudečnost společnosti, která měla fungovat spíše jako krásný, romantický a lehce uslzený obrázek jednoho koutu naší vlasti.

„Co se týče scény, ctíme text i jeho smysl, který je dobově vázaný. Příběh se odehrává na dvoře mlýna a ve světnici. Neopomenuli jsme ani tanec a hudbu. V inscenaci vystoupí například bubeníci Aries, I proto si myslím, že je představení atraktivní i pro mladé publikum,“ láká diváky do divadla šéf činohry a režisér Michal Lang.

Drama Gabriely Preissové by asi po tak velké kritice úplně zapadlo, ale v roce 1893 požádal autorku Leoš Janáček o svolení její dílo zhudebnit. Znali se již z dřívějších let a Janáček se pokoušel zhudebnit jiné její dílo a vyzýval autorku ke spolupráci.

Preissová nejprve operu nechtěla

Přestože Preissová z počátku nesouhlasila a napsala mu: „Myslím, že látka P. rozhodně se nehodí k hudebnímu zpracování, ale snad najdeme něco jiného,“, Janáček toho nedbal a do roku 1895 hru zkrátil do podoby libreta. Zvláštností je, že zachoval prozaickou formu, čímž se stal jedním z průkopníků opery zpívané v próze. Operu dokončil až 18. ledna 1903. Národní divadlo v Praze hru odmítlo.

Šéfdirigent Karel Kovařovic měl s Janáčkem osobní rozepře. Proto nakonec operu nastudovalo brněnské divadlo a premiéra se uskutečnila 21. ledna 1904 v Divadle na Veveří. Opera sklidila obrovský úspěch.

V pražském Národním divadle ji uvedli až v roce 1916 a to po Janáčkových i Kovařovicových úpravách. Sklidila opět úspěch. Poté operu nastudovalo i vídeňské divadlo a další metropole.

Pozvánka:

Gabriela Preissová
JEJÍ PASTORKYŇA

Divadlo F. X. Šaldy

1. premiéra:
pátek 23. března od 19 hodin

2: premiéra:
sobota 24. března od 19 hodin

Reprízy:
Pátek 30. března od 19 hodin
Středa 4. dubna od 19 hodin
Sobota 14. dubna od 19 hodin
Středa 25. dubna od 19 hodin

Zdroj: Youtube