Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PREMIÉRA: La Traviata v Liberci není přisládlá selanka

Liberec /OPERA, PREMIÉRA, FOTOGALERIE/ - Pravdivý příběh o normálních lidech, který je stále aktuální, přestože je starý téměř 160 let, vypráví nový titul operního souboru La Traviata od Giuseppe Verdiho. Premiéry Divadlo F. X. Šaldy uvede 18. a 26. května.

17.5.2012
SDÍLEJ:

PREMIÉRA V OPEŘE. Operní soubor Šaldova divadla zkouší Verdiho operu La Traviata.Foto: Karel Kubát

Hlavní role ve Verdiho opeře La Traviata patří k nejobávanějším sopránovým partům vůbec. Přesto se tato opera stala jedním z nejslavnějších Verdiho počinům.

Premiéra 6. března 1853 v Teatro La Fenice proběhla bez většího úspěchu. Snad i díky nekvalitnímu obsazení. Verdi se zdráhal povolit další uvedení, dokud nenajde lepší zpěváky. Nakonec došlo o rok později k druhému uvedení 
v benátském Teatro San Benedetto a tentokrát šlo o jednoznačný úspěch.

Liberečané mohou operu vidět poprvé v pátek 18. května v Šaldově divadle. Druhá premiéra se uskuteční v sobotu 26. května. Obě představení začínají v 19 hodin. Režie se ujal ředitel divadla Martin Otava. Libreto k opeře napsal Francesco Maria Piave.

Opera vypráví příběh obyčejných lidí

„Nechtěli jsme Traviatu inscenovat jako přisládlou selanku, ale jako pravdivý příběh normálních lidí, které determinují jejich emoce, egoismus, touhy, životní situace, náhody i omyly. Není to příběh naivní dívky, která se zamilovala do prince. Je to příběh ryze současný. Může se odehrát dnes stejně jako před sto lety. Violetta je a byla sama. Nemá rodiče. Nikdo se 
o tuto dívku pro nic za nic jen tak nepostará. Chce-li přežít, musí se o to postarat sama," řekl Martin Otava.

Příběh opery La Traviata je především bolestivý. Vypráví o lidech, kteří jsou z morálního hlediska spodinou, i když jsou tam lidé z nejvyšších společenských kruhů. Jsou to postavy, které ztratily ideály, ale i ony chtějí a potřebují pro něco žít.

Půvabná Violetta sešla z cesty

„Traviata znamená „sešlá 
z cesty". Tedy kurtizána. Ale Violetta není prostitutkou, která stojí na ulici, nebo každý večer střídá zákazníky. Je ženou vybraného chování, krásného vzhledu, nemalé inteligence, diplomacie, velkého šarmu. Ve hře poskytuje své „služby" bezvýhradně 
a bez omezení baronovi, který jí za to platí a vydržuje ji. Zdánlivě vysoká kariéra, ale stále je to svět na prodej, svět bez emocí a citů. Touhu po jiném světě ukryla hluboko do sebe. V průběhu inscenace pak bojuje sama se sebou: Má poslechnout vnitřní hlas a vše změnit? Má podlehnout touze být milována? Ví, že brzy zemře, a nechce odejít se světa, aniž by prožila lásku," popisuje hlavní hrdinku režisér.

V hlavní roli se divákům představí Jana Kačírková 
a Livia Obručnik – Vénosová, které budou alternovat.

Pozvánka

Giuseppe Verdi

LA TRAVIATA

opera o 3 dějstvích

libreto Francesco Maria Piave

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec 

1. premiéra: pátek 18. května od 19 hodin
2. premiéra: sobota 26. května od 19 hodin

Autor: Hana Langrová

17.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení