Událost v městečku Goga není v pravém slova smyslu dramatem. Je spíše mozaikou groteskně viděných osudů obyvatel městečka, kteří ve snaze uniknout zajetí své existence, jejíž tradiční hodnotovou orientaci nejsou schopni překročit, sní 
o svých životech, žijí je 
v horečné fantazii, jsou groteskním panoptikem a 
s různou intenzitou očekávají událost s velkým U, která jejich osudy zvrátí.

ARCHETYP ŽIVOTA

„Autor skvěle zachytil určitý archetyp života lidského společenství, který neplatil jen v jeho době, ale je univerzální. Platí napříč časem i evropským prostorem. Není to jen slovinská specialita," vysvětlil dramaturg Martin Urban.

Hra má svůj specifický humor a intenzivní až hororovou atmosféru, do níž diváka vtáhne a nedá mu vydechnout. Obraz lidí, kteří žijí své různé životy ve vězení své mysli a očekávají od světa spásnou událost, která je osvobodí, je obrazem ryze současným.

„S každým s jednotlivým příběhem, který se v této inscenaci na jevišti odehraje v jednotlivých pokojíčcích, se může divák setkat ve svém životě. Každý herec si nese svůj příběh, byť v extrémní podobě. Zažili jsme si ty příběhy svým způsobem všichni," vysvětlila představitelka Afry Jana Hejret Vojtková.

POHLED DO VLČÍCH OČÍ

Postava je podle hereččiných slov zapšklá žena. „Nikdo není bílý ani černý. Vlka v sobě máme všichni. Když přijde takováto role, tak musíme sáhnout dozadu a vytáhnout ho.

Člověk denně bojuje se stíny, aby byl hodný, ale vlk v nás číhá. A není od věci se mu sem tam podívat do očí, zpracovat si nepříjemné věci přes roli a vypořádat se 
s nimi. Je dobré, když takovouhle roli dostanu, tak si otevřu svou třináctou, čtrnáctou, patnáctou komnatu, kterou už jsem zabalila do pozlátka," dodala Vojtková.

V inscenaci dále hrají: Markéta Tallerová, Markéta Coufalová, Michaela Lohniská, Jana Stránská, Michaela Foitová, Tomáš Impseil, Tomáš Váhala, Martin Stránský, Matěj Nechvátal, Jaromír Tlalka.

Inscenaci režíruje slovinský režisér Uroš Trefalt.

Poslední premiéra v Malém divadle se uskuteční 
v pátek 10. června od 19 hodin. Druhou premiéru herci hrají hned v pondělí 13. června.