Návštěvníky jim ubralo nepříliš dobré počasí, kvůli kterému dávali turisté naopak přednost jiným lákadlům, například památkám. Prázdninová návštěvnost se meziročně zvýšila také liberecké zoologické zahradě nebo Centru Babylon. „Loni to nebyla žádná sláva a letos je to ještě horší. Letos bylo devět koupacích dnů,“ zhodnotil uplynulé měsíce šéf libereckého koupaliště Vápenka Jan Skalník.

Podobnou sezonu má za sebou i společnost Regata Máchovo jezero, která se na rybníce vyhledávaném turisty stará o dvě pláže a provozuje lodní dopravu a kemp. „Proti loňsku nám v ubytování a na plážích klesly tržby asi o 40 procent,“ potvrdil předseda představenstva firmy Vladimír Reichert. Společnost podle něj má za sebou jednu z nejhorších sezon vůbec a pro příští rok to znamená seškrtání plánovaných investic. „Na mzdy zaměstnanců si budeme brát úvěr od banky,“ dodal Reichert.

S letošním létem jsou spokojeni v harrachovské sklárně. Návštěvnost tam ve srovnání s tím loňským vzrostla zhruba o osm procent. „Hlavně srpen byl opravdu rekordní, tak vysokou návštěvnost v jediném měsíci jsme zatím nikdy neměli,“ uvedl zástupce jednatele společnosti Petr Novosad.

Počasí nahrávalo správcům památek. „Je pravda, že červenec byl lepší než srpen, a bylo to dáno tím, že se v závěru měsíce zlepšilo počasí a turisté chtěli být hlavně venku. Ale celkové skóre od začátku sezony je takové, že máme asi o necelá tři procenta vyšší návštěvnost než v loňském roce,“ potvrdil náměstek ředitele libereckého pracoviště Národního památkového ústavu Petr Weiss.

Značný zájem podle něj byl například o hrady Bezděz a Trosky, vyšším počtem návštěvníků se mohou pochlubit také na Grabštejně nebo ve Frýdlantu. Branami liberecké zoo, která dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším cílům v kraji, prošlo o prázdninách téměř 134 tisíc lidí. „To je sice o 11 tisíc více než v loňském roce, ale méně než v letech předchozích,“ poznamenal mluvčí zahrady Ivan Langr.

Stěžovat si nemůže liberecký Babylon. Více lidí než loni o prázdninách se v červenci a srpnu ubytovalo v jeho hotelu a podle generálního ředitele Luďka Suchomela rostl počet lidí, kteří přijeli i individuálně, přes cestovní kancelář i firemních klientů. Dařilo se také zábavním částem areálu, které o prázdninách navštívilo meziročně bezmála o čtvrtinu více lidí. Příznivě se to projevilo i na zisku. „Za prázdninové měsíce roku 2011 byl hospodářský výsledek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku lepší o čtyři miliony korun,“ řekl Suchomel.