Osvědčená autorská dvojice společně vytvořila řadu úspěšných inscenací. Z nejznámějších jmenujme třeba Muži v ofsajdu, Má férová Josefína nebo Saturnin.

Jejich nejnovější kus s názvem Zločin v Posázavském Pacifiku uvede Městské divadlo Jablonec nad Nisou už tento čtvrtek 19. ledna od 19 hodin.

Třicátá léta a fenomén tramping

Autoři se opět zabývají obdobím třicátých let, ale tentokrát zvolili jako téma tehdejší fenomén – tramping.

„Chtěli jsme udělat další hru a postavit ji na jiném žánru, než jsme zatím zkoumali. Trošku bláznivě jsme si vybrali trampské písně, ale nakonec se nám podařilo najít pár opravdu krásných písniček,“ vysvětluje výběr tématu herec, zpěvák a režisér Ondřej Havelka.

Hra Zločin v Posázavském Pacifiku se odehrává v období po první světové válce. Tato hudební retro komedie je živě provázená originálními písněmi toužení a dálek z příjemné doby první republiky.

Dobové trampské a kovbojské písničky

„Ve hře zazní nejenom trampské písně, ale i třeba kovbojské. Většina trampských písniček není nic moc, ale najdou se mezi nimi i úžasné kousky. Třeba jedna věc, kterou napsal Eman Fiala. Jmenuje se Jednou snad se všechno změní. Má takovou kouzelnou atmosféru, není to blues, ale ten duch toho textu … Nádherná píseň,“ dodal Havelka.

Hudební komedie vypráví příběh svobodomyslných trampů, kteří se setkají s pražskou smetánkou. Zatímco se zlatá mládež potácí ve stinných údolích továrnického života, smetánku slíznou milovníci posázavských roklí. Nebo naopak?

Jablonecké divadlo uvedlo v říjnu 2010 muzikál podle Jirotkova románu Saturnin právě z pera Martina Vačkáře a Ondřeje Havelky. Představení mělo neskutečný úspěch a divadlo bylo beznadějně vyprodané už několik dní před uvedením hry.

V divadelním Saturninovi doprovázel herce celý orchestr Ondřeje Havelky Melody Makers. V inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku ale vystoupí pouze několik muzikantů z orchestru.

Představení už je skoro vyprodané

„V tomto představení se sešla parta herců a velmi zdatných muzikantů. Hraje tam pianista Jakub Šafr nebo houslista Martin Zbrožek. Na této hře jsme si dali opravdu záležet. Jakub Šafr připravil pro toto malé hudební těleso skutečné regulérní aranžmá,“ řekl Ondřej Havelka.

Na čtvrteční představení už je v prodeji jen málo vstupenek. Volné jsou už pouze postranní balkóny na druhém balkóně za 280 korun. Diváci si je mohou zakoupit i těsně před představením.

„Hru jsme vybrali, protože jména jako Havelka a Zbrožek jsou vždy zárukou kvality a dobré zábavy a také proto, že minulá Havelkova hra Saturnin byla také velmi úspěšná. Představení bylo prakticky hned vyprodané,“ uvedla Miloslava Literová, dramaturgyně divadla.

Martin Vačkář, Ondřej Havelka
Divadlo Kalich Praha
ZLOČIN V POSÁZAVSKÉM PACIFIKU
hudební retro komedie

Kdy: čtvrtek 19. ledna od 19 hodin

Kde: Městské divadlo Jablonec nad Nisou

Co tam uvidíte:
hudební retro komedie živě
provázena originálními písněmi toužení a dálek z první republiky

Vstupenky:
postranní balkóny na druhém balkóně za 280 Kč

OBSAZENÍ
Luiza – Petra Nakládalová
Willy – Vojtěch Havelka
Tim – Petr Halíček
Ema, Mary, Dita, Lory – Jaroslava Kretschmerová / Anna Polívková
Klepač – Bohumil Klepl / Ota Jirák
Dědeček, Průvodčí – Petr Bucháček
Old Banjo, Číšník – Miroslav Babuský
Kovář, Topič, Topičová, Kapitán – Martin Zbrožek
Muzikant, Ingriš – Jakub Šafr
Pouliční zpěvačka – Rozalie Havelková / Denisa Barešová