Do kamenného ústeckého divadla, dnes Severočeského, „to vzal" fotograf Petr Berounský přes ústecké Činoherní studio. Působil tam asi od roku 1986.

„Občas přišli, že by potřebovali něco nafotit. Když tam pak začal jako šéf Petr Poledňák, už jsem fotil vše. To byla slavná éra," vzpomíná. „Pak přišel v roce 1991 Petr Jonáš, tehdy ředitel divadla v Ústí. Když viděl mé fotky z činohry, ptal se, jestli nechci dělat balet. Tam jsou baletky a ty se fotí zásadně z podhledu. Uvidíš jim pod sukni, tvrdil. A já starej chlívák jsem mu na to skočil. Petr Jonáš je tedy strůjce mé divadelní kariéry…"

A přišla i opera

Později Petr Jonáš přemluvil fotografa i k opeře. „Ze začátku jsem si myslel, že se postaví zpěvák na jeden kraj jeviště a čtvrt hodiny tam křičí. Takže to můžu vyfotit a pak jít ještě na cigáro. Prostě zkreslené představy… A ono to ještě pokračovalo: Nafotil jsem fotky, vyvolal filmy, a volám Jonášovi: Prosím tě, co jsem to fotil za hru? To abych to mohl uložit do archivu." (smích)

„Takové tedy byly moje začátky v divadle v Ústí od roku 1991," říká. První fotil Louskáčka a Prodanou nevěstu.

Od počátku jej oslovovala hudba. „Fotím, poslouchám, zbystřím a říkám si: Vždyť já to znám! Začalo to se mnou šít, třeba Hoffmannovy povídky… Nebo v rádiu zněly árie a my už je měli naposlouchané. Tak začal vznikat můj zájem. Jenže už jsme spolu 22 let, já a dobrá hudba! To už JE vztah, a hodně silnej…"

Chvála skvělé Rity

Jedna věc jsou autoři, klasici, druhá pak sólisté divadla. „Existuje jen jeden interpret, sólista, který je v Severočeském divadle tak dlouho jako já. Tanečnice Margarita Plešková, ruská baletka, neskutečný člověk. Profesionál. Přišla asi půl roku po mně, hned mě zaujala. Dnes říkám, že ji asi jednou „budou muset zastřelit". Ona furt válcuje naše mladé holky," říká fotograf s neskrývanou fascinací. „Mám k ní i osobní vztah, i s jejím manželem jsme kamarádi. Té skvělé baletky si nesmírně vážím, je dokonalá. Není nic, co by se jí dalo vytknout."

Rita Plešková je i na pár snímcích z 15 kousků, které brzo vystaví Petr Berounský v prostorách Českého statistického úřadu v Praze. Požádala ho o to Iva Ritschelová, předsedkyně úřadu a bývalá rektorka ústecké univerzity. Na snímcích nebude chybět ani Vladimír Gončarov, ústecký tanečník a držitel prestižní Ceny Thálie 2008 za inscenaci Cikánské kořeny/í. „On je obrazově famózní," říká fotograf ze severu.

A co se mu tedy vybaví z těch dvaadvaceti let práce pro Severočeské divadlo? Na co jen tak nezapomene?

Fotograf Petr Berounský

Vzala mě Morgiana

„Jsou to jednotlivá představení, která mi utkví v hlavě a jdu na ně ještě s rodinou. A pak i na derniéru do kabiny a užiju si to naplno. Vzal mě třeba hororový balet Jessie a Morgiana. Dostal mě tak, že jsem pak ještě šel i na dvě reprízy a byl z nich hotový. Jsem zvědav, jak teď dopadnou novinky, jak se povede dětský balet Broučci. Jestli mě to vezme…" Premiéra Broučků se blíží, bude v neděli 6. října.

I hit uplynulé sezony, slavný muzikál Noc na Karlštejně, fotografa bavil. „Noc byla pěkná, zní v ní spousta hitů, které znám. Když pěvec Jaroslav Kovacs začal zpívat písničky od Matušky, bylo to tak dokonalé a sugestivní, že jsem se rozhlížel po divadle, jestli tu Waldemar opravdu není. Opravdu mě to oslovilo, ale asi to nebylo tak silné, jako jiná představení. A já nedělám rozdíl mezi baletem a operou. Když mě představení osloví, strhne, je jedno, jestli je to činohra, balet, opera nebo muzikál," vysvětluje fotograf.

V romském ghettu

Rozměr představení dodají umělci, předloni i host Monika Absolonová jako Funny Girl (Cena Thálie pro Ústí!). Důležité je i prostředí. Úspěšné taneční představení Cikánské kořeny/í, které se do ústeckého divadla vrátí, tančil balet i v romském ghettu v Ústí Předlicích. Nejchudším.

„Byl to úžasný zážitek. Dokonce si myslím, že to bylo vůbec nejlepší uvedení Cikánských kořenů, které jsem viděl," říká Berounský. „Balet tančil tam, kam inscenace patří. A já tam pod pódiem nafotil mnohem lepší scény, než před tím na jevišti divadla. V ghettu to žilo, tanečníci to tam na balkánskou muziku uměli fantasticky rozbalit. Bylo to silný, všichni jsme to cítili!"

Petr Berounský spolupracoval a dál dělá i s hudebními skupinami. Fotí rock, jazz, blues, ale díky klasické hudbě dostala jeho práce i hudební vnímání nový rozměr.

Zážitek z Mělníka

„A není to jen v divadle. Když jsem poprvé byl uprostřed Českého národního symfonického orchestru při koncertě na zámku v Mělníku, to ohromné těleso začalo hrát Mou vlast, já stál tři metry od dirigenta a díval jsem se mu do očí, bylo to neuvěřitelné! Hudba se do mě dostávala všemi póry, byl to obrovský zážitek! Z Mělníka jsem odjížděl jako v sedmém nebi, je záhada, že jsem se vůbec dostal bez nehody domů. Až tam jsme pochopil, co je to velkej ansámbl. Jak má znít, jakou má sílu!"

Fotím, co je potřeba

Petr Berounský ale nefotí jen divadlo. „Mívám to pestré. Jeden den fotím kelímky, druhý modelku, třetí Erbovou a další den kanálová víka. Jsem taková „fotografická prostitutka", kterou když si někdo zaplatí, tak mu snesu modré z nebe. Ale chystaná série snímků pro Prahu je ucelená kolekce z posledních deseti let. Má o mně říct, jak fotím divadlo," vysvětluje autor snímků. Jeden z nich tento článek i zdobí.

„Škoda, že na focení programu nebývá v Severočeském divadle tolik času. Musí mi stačit pár zkoušek, navíc někdy „nesmím" fotit některé scény, protože se třeba herec nedostavil na zkoušku kostýmu, který tedy ještě není hotový. Někdy je to opravdu těžké," říká fotograf. „Ale to já řešit nemůžu. I tak musím odvést kvalitní práci," dodává.

Co nyní uvádějí divadla

Čtvrtek 26. - neděle 29. září. Hra. Zábava

LITVÍNOV:

Docela velké divadlo
so 28. 9., 14.00: 13. Habánkova rallye. (Děti navigují rodiče v dětské auto rallye, jízdě zručnosti… Startovné 90,- Kč na osobu + velká psí konzerva pro opuštěné psy)

MOST:

Divadlo rozmanitostí
čt 26. 9., 19.00: Příliš hlučná samota
so 28. 9., 10.00: O zlaté rybce malá herna, detektivní exkurze + loutkářská herna
so 28. 9., 10.00 Bajaja

Městské divadlo
čt 26. 9., 19.00: Osudy dobrého vojáka Švejka (Malá scéna)
pá 27.9., 19.30 Komedie omylů (Soubor MD Most)
ne 29.9., 19.00: Co v detektivce nebylo (velká scéna)

ÚSTÍ NAD LABEM:

Činoherní studio v Ústí
čt 26. 9., 19.00: Klub rváčů
pá 27. 9., 19.00: Nepřítel lidu

Severočeské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Noc na Karlštejně (muzikál Karla Svobody podle slavného film)
ne 29. 9., 15.00: O medvědu Ondřejovi (pohádka Divadla paní Jurištové)

Divadelní sál DK Ústí
čt 26. 9. ,19.30: Koncert bratří Ebenů (pořádá agentura For, vstupenky ještě jsou. A budou k mání také na místě)

DĚČÍN:

Městské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Hřbitovní aktovky (Divadelní spolek Karel Čapek)
po 30. 9., 19.00: Holky z kalendáře (Něžná a jímavá komedie, Divadlo ABC Praha)

CHOMUTOV:

Městské divadlo
ne 29. 9., 15.00 Čarodějná pohádka (Divadýlko Mrak)

LITOMĚŘICE:

Divadlo K. H. Máchy
ne 29. 9., 15.00: Šípková Růženka (hraje Divadlo Pohádka Praha)

LOUNY:

Vrchlického divadlo
pá 27. 9., 20.00: Taneční kurzy pro mládež (TK klub Luna Louny, vstupné 50 Kč)

RUMBURK:

DK Rumburk
út 1. 10., 19.30: Na Brusel, Vávro (Divadelní soubor DK Střelnice Rumburk)

TEPLICE:

Krušnohorské divadlo
pá 27. 9, 10.00, 18.00, so 28. 9., 18.00 VIVAjump ABC + taneční divadlo (Velká taneční show ve strhujícím tempu)

ŽATEC:

Městské divadlo
Od října začne hrát. Již 5. 10. od 18.44 uvede přímý přenos Čajkovského Evžen Oněgin z Metropolitní opery v NYC