Premiéru uvedlo v pátek 21. října, kde jí nadšeně tleskalo úplně plné divadlo. Režisér a nový šéf činohry Michal Lang se pustil do úkolu nelehkého. Přestože jde o divácky velmi vděčný kus, herecky a režisérsky je to velmi zapeklitá hra, která diváky nutí srovnávat s filmem.

Celou inscenaci uvedla hravá a napínavá hudba právě režiséra Michala Langa. Na pódiu ožil pension, kde bydlí jen svobodní páni, kteří mají dovolené návštěvy jen v hovorně a dámské vůbec. Za okénkem sedí domácí s ostřížím zrakem Michaela Lohniská, která příchozí hlídá.

V hlavní roli Bertíka Mulligana se v Liberci představil nový mladý herec činohry Michal Maléř. Ten si i přes zákaz bytné vzal na pokoj svou dívku Andělu, kterou hrála Barbora Mottlová. Poslední hlavní roli ztvárnil také mladý herec Tomáš Dianiška, kterého známe spíše z her mladého souboru F. X. Kalby nebo inscenací Malého divadla.

První polovinu představení sehráli Michal Maléř a Barbora Mottlová. Mladý pár se proplíží do pokoje, aby si užil. Mulligan počítá s krátkodobou známostí, Anděla očekává trvalý vztah. Mottlová povedeně a vyváženě střídala polohy hysterie, vychytralosti a litování se. Její projev působil věrohodně a každý muž v místnosti si jistě říkal, že ačkoliv je moc pěkná, doma by jí mít nechtěl. Když už nevěděla, jak na nebohého Mulligana, začala hystericky křičet, aby ho prozradila. Z obrazu s miminkem „vykouzlila“ vlastní těhotenství a když se jí dostal do rukou prsten po Bertíkově strýci, jako mávnutím proutku byli zasnoubeni.

Nový herec Maléř se představil jako komediálně schopný. Věrohodně zahrál vymlouvajícího se záletníka, který se potřebuje zbavit milenky co nejrychleji. Mluví hodně spisovně, až archaicky, což působí komicky. Spořádanému bankéři, sice trošku zbrklému, ale sečtělému a vychovanému, je jeho čest nadevše. Dělá vše proto, aby nebyl přistižen s dámskou návštěvou.

Postava opilého Halibuta se Tomáši Dianiškovi také vyvedla. Vnesl do druhého dějství mnoho vtipných momentů. Neohrabaný snílek, který bere svého spolubydlícího spíše jako svou matku, mladému herci padla jako ulitá. V představení si i dokonce zazpíval, mírně falešně.

Liberecká inscenace se také pyšní několika vtipnými detaily, počínaje ztvrdlým perníčkem vytaženým z koše, přes čaj s mýdlem až po mísu s močí, kterou Halibut na Bertíka vylije. Tyto drobnosti publikum pobavily nejvíce. V závěru nelze nezmínit velmi povedené kostýmy, například kabátek a klobouček slečny Anděly byl naprosto úchvatný, což se ale nedá říct o overalu na spaní Tomáše Dianišky, který ještě podtrhuje jeho vysokou a útlou postavu, takže působil velmi komicky, což byl asi účel.

Do konce roku uvede divadlo ještě šest repríz této hry.

PENZION PRO SVOBODNÉ PÁNY

reprízy nové hry Divadla F. X. Šaldy
Liberec

Úterý 25.říjen od 19 hodin

Sobota 5.listopad od 19 hodin

Neděle 13.listopad od 17 hodin

Středa 23.listopad od 19 hodin

Čtvrtek 8.prosinec od 19 hodin

Čtvrtek 29.prosinec od 19 hodin