Ozzy Osbourne (61), rockový bouřlivák a spoluzakladatel legendární britské skupiny Black Sabbath, míří do Čech. Přiveze s sebou nové album „Scream“. Skvělou desku, o níž bude nyní řeč.

S věkem lepší

Kdosi by řekl, že určitý věk dává člověku určité omezení, možná i hranice. Jsou? Ovšem – jsou tam, kde si je člověk vytvoří.

Snad stejného názoru je Ozzy, protože jeho CD „Scream“ (Výkřik), vydané v červnu, hranice nemá. Či spíše je on posunul o kus dál. Při poslechu alba má člověk chuť vyskočit na stůl a „zařádit si“. Deska je „hutnější“ i kreativnější než CD minulé. Změna personálu zřejmě Ozzymu prospěla a ve svém domácím studiu The Bunker v Los Angeles vytvořili společně parádní kolekci rockových hitů.

Nejen že je velmi vyvážené, ale i texty má album dobré. Jistě, Ozzy opět ukazuje lidem zlo a špatnosti, které nás obklopují, ale jako by ukazoval vlastní podstatu – entitu být součástí toho všeho.

Už v první skladbě “Let It Die” (Nech to zemřít) skoro evokuje své vlastní já, které se střetává s dnešní dobou, se systémem společnosti.

Jsem hvězda

Jsem rocková hvězda/ Jsem obchodník/ Jsem služebník/ Já jsem vůdce/ Já jsem spasitel/ Jsem hříšník/ Jsem vrah/ Budu všechno, co chceš, abych byl…
Padlé kříže/ Nová aliance/ Hlubší myslitelé/ Moderní věda/ Otevřený seznam hostů/ Vše zahrnujíc/ Nikdo se neztrácí…

Vše, co jste vždy chtěli/ Čestné odpovědi/ Pro modřiny/ Úplné zveřejnění/ Žádné omluvy/ Otevřené podání ruky/ Čistý štít/ Žádná nenávist/ Živoucí historie/ Bída…

V další skladbě se pouští do boje s lidmi jako „Fearless” (Nebojácný). Také je vytrvalý, neohlíží se na případnou spásu. A ovšem – nemá žádné slitování!

Jsem bojovník

Jsem bojovník/ Jsem nebojácný/ Bez bolesti/ Žádné slitování/ Žádná slabost.

Já, já, já jsem nebojácný.

Neodpovím na žádné otázky/ Budete poslouchat mé objednávky/ Budu trestat všechny hříšníky/ Tato bitva nemá hranic…

Čas, který ztratíme, už nenalezneme…/ Je ho málo…

Prostě (je třeba) žít každý okamžik každého dne/ Protože smrt je cena, kterou všichni musíme zaplatit.

To tvrdí rocková legenda na svém novém albu s těžko zkopírovatelným obalem. Má dokonce křídla, což dříve bylo nemožné. Možná netopýří…

Nové Ozzyho texty jsou velmi prostorové i přímé, není v nich třeba hledat druhé významy. Zpívá o věcech, které jsou podstatou tohoto světa. Byť smutné – a někdy také zahalené tajemstvím.

Už po vydání alba „Black Rain“ (2007) každý z fanoušků Ozzyho „Johna“ Osbourna netrpělivě čekal, zda se ještě dočká novinky. A pro ČR jsou tu nyní hned dvě. Vedle alba „Scream“ je to i fakt, že se zde „zastaví“ v rámci evropského turné. Vlastně ještě lépe – turné zahájí v Čechách na open-air rockovém megakoncertu Řípfest v sobotu 28. srpna u legendární hory Říp. Tedy v obci Krabčice – Rovné.

Start v Kriminálce

Na koncertu představí nové, již desáté sólové album „Scream“. Zajímavé je už tím, že zde na kytaru nehraje Zakk Wylde, ale Gus G. a u bicích se Mike Bordin vyměnil s Tomym Clufetosem. Ozzy se obklopil jinými hudebníky a CD „Scream“ je tak mnohem lepší než předešlé. Deska, jíž bylo vytýkáno moc elektroniky.

Nový, tvrdší a hutnější zvuk „Screamu“ prospěl. Už úvod „Let It Die” má výborný nástup. Temný zvuk s Ozzyho zastřeným hlasem je skvělým startem CD. Skladba „Let Me Hear You Scream” je plná energie, na první poslech zřejmý hit č.1. Má vyvážené tempo, bezchybná rytmika skladbu valí vpřed. A dostala se k lidem „trochu jinak“. Zazněla v půli dubna v novém díle krimi série CSI: New York (Kriminálka New York).

Odkaz na Sabbath

„Soul Sucker” je příjemným odkazem na Ozzyho léta strávená u Black Sabbath. Z počátku pomalá „Life Won't Wait” překvapí melodickým nástupem a silnou mezihrou. Naopak „Diggin’ Me Down”, jako jemná „vybrnkávačka“, přechází v zajímavou drsnou kompozici. Je zde lehký odkaz na Zakkovu kytaru. Gusova kytara v ní ale sedí, skladba se zajímavým textem je naprosto úžasná. „Crucify” je pak dalším důkazem, že Ozzyho pohled na svět se stále posouvá, nezná hranic.

Zmíněná „Fearless” začíná a končí stejně, ale její střed je plný síly, kytar, emocí. Ten nekompromisní zpěv…

Umí ploužáky

Ozzyho ploužáky byly vždy perfektní, třeba krásná She´s Gone od Black Sabbath, kterou Marie Rottrová zpívá jako Lásko, voníš deštěm. Není tomu jinak ani dnes. Skladba „Time” dokazuje, že Ozzy Osbourne i v 61 letech ploužáky umí, že je nezapomněl.

Skladbou „I Want It More” řekl vše. V hitu „Latimer’s Mercy” překvapí hlas na začátku i zajímavě nabroušené kytary doplněné klávesami.

Vzpomínka či odkaz. Tak asi lze charakterizovat skladbu „I Love You All” (viz text na závěr článku). Jen její obsah je zavádějící.

Ozzy Osbourne nahrál větší část alba ve svém domácím studiu The Bunker v Los Angeles. Podílel se na vzniku všech skladeb. Ač se občas někde dočteme, že jeho hudební výkony kolísají, „Scream“ je ukázka toho, že i v 61 letech se dá v rockové hudbě udělat výborné album.

Miluje nás všechny

Miluji vás všechny/ Musíme teď všichni stát při sobě/ Jeden po druhém jsme poklesli/ Pro všechny ty roky jste stál u mě/ Bůh žehnej/ Miluji vás všechny