Osobnost mimořádného člověka, laskavého a osvíceného majitele panství rozkládajícího se od Liberce přes Grabštejn a Lemberk až k Frýdlantu si dnes připomenou návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci. Ta pro ně ve spolupráci s Technickou univerzitou připravila projekt s názvem Rekviem za hraběte Clam-Gallase.

V poutavém dokumentu, který připravil Jan Vundr na základě nejnovějších poznatků mladých historiků a v následné přednášce si připomenete život i dílo tohoto aristokrata.

„Cílem projektu je, aby si studenti v praxi vyzkoušeli přednáškovou činnost a dokázali představit svou budoucí profesi,“ vysvětlil vedoucí katedry Milan Svoboda. Přednáška spojená s projekcí dokumentu je totiž jen vyvrcholením projektu, na kterém zhruba desetičlenný tým posledního ročníku studia historie pracoval.

„Bylo to velmi zajímavé, bádali jsme v archívech v Děčíně, kde jsou uloženy dokumenty rodu, ale také v mnoha archivech ve Vídni. Bylo to užitečné i pro praxi, například číst v kurentu bychom se v rámci běžné výuky asi nenaučili,“ říká Michaela Svitáková, jedna ze studentek, která se na přípravě projektu podílela. „Podstatné je, že to od začátku byla týmová práce, naučilo nás to spoléhat jeden na druhého,“ přidala zkušenost další ze studentek, Lenka Kovaříková. Zajímavá přednáška pro veřejnost proběhne v krajské knihovně dnes od 16.30.