Dort, občanku a hlavně různorodé kulturní dárečky dostal jablonecký Klub Na Rampě ke svým patnáctinám.

Narozeninová party začala už ve čtyři odpoledne programem pro nejmenší. Jak řekl otec zakladatel Klubu Na Rampě Roman Rákosník „Rozdíl mezi starou Rampou a tou dnešní je, že dnes už má klub i svůj dorost, což bylo vidět na odpolední akci pro nejmenší.“ Současná dramaturgyně klubu Milena Bauerová rozdíl vidí pouze v tom, že před lety na Rampě pařila na stole každý víkend, ale teď už se takto odváže jen jednou za rok na rampáckém vánočním večírku.

Kapely, divadla, rozhovory a fotky

Na pódiu vystoupilo sedm kapel a dvě divadelní uskupení. Přestávky mezi vystoupeními zkracovali moderátoři Slaměnka a Martin Kadlec rozhovory se zajímavými rampáckými osobnostmi.
Pravidelní návštěvníci klubu se mohli najít na tablech s fotkami od roku 1996 do současnosti. Na výročním večírku Rampy se setkaly rozdílné generace třeba i se čtyřiceti až padesátiletým věkovým rozdílem. Přesně takhle to fungovalo v Klubu Na Rampě před deseti až patnácti lety. Do klubu se přišel ohřát i místní bezdomovec „pohádkový dědeček“.

Hudebně si přišli na své všichni. Pro nejmladší teenagery hráli Exots, kteří své náctileté, ale i starší fanoušky, roztančili skoro jako žádná kapela ten večer. Nadšené fanynky Exotů v předních řadách neúnavně skákaly jako o život a nad hlavami mávaly rukama.

Pro největší pamětníky zahrála dnes už legendární jablonecká kapela Medové lampióny. Její členové se sešli jen kvůli výročnímu koncertu Rampy.

Zajímavým seskupením bylo trio Hladokop složené ze známých hudebních jabloneckých tváří: kytaristy Pavla Nováka, bubeníka Luďka Hláska a basáka Vojty Dostála. Společně zahráli tři kousky a potom hostovali u kapely Maršál Bazén.

Jako půlnoční překvapení vystoupilo pět bubeníků z Jablonce a Lindavy – TutaBota. Jejich tepající rytmy ze západní Afriky nenechaly nikoho z přítomných klidným.

Horečka oslaví 15 let na konci měsíce

Klub Na Rampě také dostal opravdovou občanku v „nadživotní“ velikosti a marcipánový dort. Oboje mu předal starosta města Jablonec nad Nisou Petr Beitl.

Celý večer završila video party Petra Vobořila, která oslaví také patnáct let, ale až na konci měsíce. Narozeninová horečka vychází na poslední lednovou sobotu 28. od 21 hodin.

Výroční rampácká Horečka sobotní noci měla ale úplně jinou atmosféru, než na kterou jsou její příznivci v posledních letech zvyklí. Vobořil na plátno sázel jeden legendární hit za druhým a parket byl plný hned od prvního songu Popcorn, který už patnáct let Horečku zahajuje.

Zazněly i méně známé písničky od osvědčených interpretů, ale i rampa pecky jako Pražskej démon od Vítkova kvarteta, Zajíc a koza od Vltavy, Kalandrovy Dětský šaty nebo Pražákům je hej Pražského výběru hned na začátku party. Tyto české raritky hraje Petr Vobořil většinou až na konci rockové party, třeba ve čtyři ráno, když už tančí jen poslední vytrvalci.

Protože Horečka začala až v jednu ráno, nejmladším mohlo být tak osmnáct. Věkový průměr byl na této horečce hodně vysoký. Každý si rád zavzpomínal na svou pubertu, lásky a hudbu, kterou dříve sjížděl ať už na gramofonových deskách nebo kazetách.

ANKETA: Kdy jste poprvé přišli na Rampu a jak se vám líbí oslava?

Eva Šichmanová
recepční a barmanka
Jablonec nad Nisou

Dnešní Rampa narozeninový večírek je supr! Baví mě, jak se na pódiu střídají kapely, lidi jak jsou pozitivně naladěni a celková atmosféra je příjemná! Do klubu jsem začala chodit ve svých 15 letech, a to na Horečku sobotní noci, takže dnešní večer je pro mě malým flashbackem. Co mě velmi potěšilo, bylo půlnoční překvapení v podobě skupiny s bubny. Rampě přeju spoustu spokojených návštěvníků a nemizící chuť podílet se na kulturním dění v Jablonci.

Vladislav Rázek
strážník Městské policie
Jablonec nad Nisou

Přišel jsem sice až po vystoupení Exots, ale celý zbytek večera byl skvělý. Spousta zábavy a vystoupení vynikajících hudebníků mnoha různých žánrů neměla chybu. Celý večer byl zakončen Horečkou, která mne přesně před deseti lety na Rampu přivedla a od té doby jsem v tomto klubu zažil spousty vynikajících hudebních akcí. Rampě přeji, aby se jí nadále dařilo přivádět do Jablonce špičkové hudebníky i pomáhat začínajícím kapelám prorazit.

Vendula Stará
na mateřské dovolené
Řevnice u Prahy (dříve Jablonec nad Nisou)

Na Rampu jsem chodila už v 11 letech, mám dojem. Dříve se mi zdála taková více rodinná. Ale zase je pravda, že když člověk do té rampácké rodiny nepatřil, třeba mu tak skvělá nepřišla. Na staré Rampě jsem byla skoro každý den. Teď už sem tolik nechodím, protože nemůžu. Přestěhovala jsem se do Řevnice u Prahy, ale když přijedu do Jablonce, tak si na Klub Na Rampě vždycky ráda vzpomenu a zajdu sem na nějakou tu akci.

Jakub Šilhán
zdravotník
Mnichovo Hradiště

Já jsem přespolní, bydlím v Mnichově Hradišti, takže starý Klub Na Rampě neznám, ale nová Rampa se mi moc líbí. Předpokládám, že stará Rampa byla taky skvělá. Je to klub, který funguje tak, jak by měl fungovat kvalitní hudební klub. Jezdí sem dobré kapely z celé republiky a dávají tu šanci i mladším začínajícím skupinám. Oslava se mi líbí. Je to dobrá přehlídka kapel, akorát mám spíše provozní námitku. Ocenil bych, kdyby tu točili plzeňské pivo.

Zuzana Cikánová
kadeřnice
Jablonec nad Nisou

Do Klubu Na Rampu jsem začala chodit už před pár lety s přáteli na Horečku sobotní noci. Tuším, že mi bylo tak čtrnáct let. Potom jsem navštěvovala hlavně reggae akce a koncerty. Na výročním večírku Rampy jsem si užila hlavně Horečku. Zavzpomínala jsem na staré časy. Taky se mi líbilo půlnoční překvapení – afričtí bubeníci. Dorazila jsem zrovna na kapelu Exots, která mě stylem muziky moc nezaujala, ale myslím si, že se líbili hlavně mladší generaci.

Jan Vojda
úředník
Jablonec nad Nisou

Já jsem Klub Na Rampě s Romanem Rákosníkem a dalšími spoluzakládal. Program tu byl vždycky dobrý. Šel trošku do střetu s obecným vkusem populace. Program současné Rampy je podobný, taky občas takový underground. Je to krása, jak je klub multigenerační. Třeba tady moje kamarádka sem začala chodit v jedenácti letech na starou Rampu a teď má tři děti. Jsem vděčný za to, že tu takové kulturní prostory máme a díky také za klub Woko.

Historie Klubu Na Rampě sahá až do roku 1996, a to přesněji do 5. prosince, kdy byl klub slavnostně otevřen. Jeho duchovním otcem a tahounem je Roman Rákosník, podporovaný řadou místních přátel, studentů, nadšenců i podnikatelů. Hned od začátku Klub v areálu bývalého Výstaviště zajišťoval kvalitní koncerty převážně alternativní hudby a mladým jabloneckým kapelám poskytoval zázemí pro první koncerty.

Od listopadu 2001 program klubu zajišťuje z větší části občanské sdružení Jablonecká kulturní obec (JabKO). S přibývajícími léty se jablonecká Rampa stává pro milovníky alternativní kultury takřka kultovním místem.

Od září 2003 je provoz klubu svěřen partě hudebníků vedené Janem Weinertem, který společně se zvukaři Timjou a Romanem Waller (Facim) dávají do pořádku interiér i zázemí klubu. Do složení programu vstupuje i nezávislé sdružení jabloneckých muzikantů Tunel.

Rampa si prožila zlatý věk, a také sezóny, kdy přežívala pouze díky soukromým sponzorům a dotacím města Jablonec. Dalším problémem klubu byl již léta se zhoršující stav interiéru a opláštění bývalého výstavního pavilonu. Po různých teoretických úvahách a zamítnutých projektech od přetvoření kina Junior po přestěhování klubu do suterénu radnice, se věci daly do pohybu až po zahájení rekonstrukce Výstaviště. Přestavba Výstaviště s možným vyřešením letitých problémů Rampy na 1 straně a na straně 2. přerušení činnosti klubu na dlouhé měsíce.

Po první pauze způsobené demolicí objektu Pavilonu B Jabloneckého výstaviště se opět rozběhla činnost klubu na konci srpna 2004 a hned první akce, rocková Horečka, naplnila klub po střechu. Provizorní přístup do Klubu byl tehdy stavbaři zabezpečen z Dolního náměstí kolem Muzea skla a bižuterie. Další odstávka na konci února 2005 však už znamenala definitivní uzavření prostor. Několik málo akcí přesunuli pořadatelé do náhradních, ne vždy ideálních prostor. Podle návštěvnosti se jednotlivé pořady střídaly v Country clubu, klubovně Městské haly, škole v Pivovarské.
Skutečný mráz si v zimních měsících zažili návštěvníci nejvíce navštěvovaných akcích včetně rockové Horečky v hale bývalého pivovaru na Vrkoslavicích. Na začátku roku 2006 se stovky návštěvníků největší akce Klubu Na Rampě přesunuly do Pasecké sokolovny („Šílená nuda“). Zásluhou několika aktivistů z občanského sdružení „Jablonecká kulturní obec“ v této době „Exilová Rampa“ nezmizela úplně. Na sklonku roku 2005 je konečně zahájena přestavba pavilonu A jabloneckého výstaviště, místa, kde donedávna klub sídlil.

Od září 2006 je klub nově otevřen ve zcela zrekonstruovaných prostorech. Provoz na sebe vzala jablonecká firma SUNDISK a rodina Bauerových.(zdroj: www.rampaklub.cz)