Jaké premiéry nás čekají v první polovině nového roku, jak si vede ryze liberecký projekt Legenda o Kateřině z Redernu, který muzikál nahradí v repertoáru Zpívání v dešti a kdo ho bude režírovat, kde všude byl soubor na zájezdech v zahraničí nebo kdo posílil řady souboru, prozradil v bilančním rozhovoru šéf opery a dirigent Martin Doubravský.

Jak hodnotíte loňský rok v liberecké opeře?

Minulý rok byl pro budoucnost liberecké opery, ale i pro celé divadlo, dovolím si tvrdit zcela zásadní. V jeho průběhu proběhlo výběrové řízení na nového ředitele divadla a na podzim volby do městského zastupitelstva. Obě tyto události budou jistě významně ovlivňovat budoucnost operního souboru a já jsem naplněn mírným optimismem, že i za čtyři roky bude možné navštívit v Liberci krásné operní představení.

Co byl největší úspěch a co naopak neúspěch?

Přiznám se, že odpovědět upřímně a objektivně na takovou otázku je pro mě jako šéfa opery a zároveň i dirigenta téměř nemožné. O úspěšnosti si koneckonců udělá každý návštěvník divadla svůj soud sám a nepochybně se na jednotlivá představení hodnocení budou vždy lišit. Tím se nevyhýbám odpovědi, zdali vidím nějaké neúspěchy. Zcela určitě mám mnoho námětů, co v operních produkcích zlepšit, ale tyto konkrétnosti nemohou být námětem novinového rozhovoru, tyto věci se musí pro diváka viditelně realizovat.

Na konci roku jste odpremiérovali velký projekt Legenda o Kateřině z Redernu. Proběhlo všechno podle vašich očekávání? Jak reagovali diváci?

Rok 2014 byl rokem české hudby a operní novinka Sylvie Bodorové se zcela jistě stala jeho vyvrcholením. Paní skladatelka dle mého soudu napsala dílo, které boří mýtus o nestravitelnosti soudobé hudby pro běžného diváka a dosavadní ohlasy právě návštěvníků mi toto potvrzují.

Byl tento titul hodně náročný? Na zkoušení a finance?

Za normálních okolností bychom právě z finančních důvodů nemohli takový projekt realizovat. Díky grantu ministerstva kultury se podařilo pokrýt vícenáklady spojené s uvedením.

Na jaké představení v loňském roce chodili diváci nejvíce?

Z tohoto hlediska minulý rok svého jednoznačného vítěze neměl. Dramaturgie roku 2014 chtěla oslovit co nejrůznější divácké skupiny. Své si našel klasický operní divák, milovník operety, ale i divák, který se nespokojí jen s nenáročnou líbivostí, ale je schopen rozšifrovat i skryté vrstvy uměleckého prožitku.

Chystá dvojice Jan a Oldřich Křížové další muzikál?

Naopak první premiéra našeho souboru, která by měla být určitě právě oním diváckým hitem, je muzikál My Fair Lady, který inscenuje právě ona zmíněná dvojice. Překvapením bude, že tentokrát si otec se synem své role vymění, neboť jsem režii jako profesní debut nabídl právě Janu Křížovi.

Většinou míváte v muzikálech hosty, máte už představu, kdo bude hrát v tom novém?

Vedle libereckému publiku již mnoha známých tváří přijal nabídku Pavel Nečas či pro mne velmi charismatický herec Zdeněk Mucha.

O kolik víc je muzikál náročnější než běžné operní představení?

Ani o nic víc, ani o nic méně. Muzikálový žánr je specifický styl, který si v dnešní době žádá specializaci. Těžko budu chtít po tenoristovi z opery, aby tančil, zpíval a stepoval, stejně jako nebudu od muzikálové star očekávat kvalitní provedení Lohengrina.

Přivítal operní soubor nějaké nové posily?

V loňském roce se kromě permanentních obměn v orchestru a sboru k mému potěšení podařilo angažovat kvalitního sbormistra pana Tvrdka Karloviče, což je velmi důležitý post.

Jaké nás čekají v roce 2015 premiéry?

S odchodem Martina Otavy, nejen ředitele ale i vlastně kmenového operního režiséra, vyvstala nutnost oslovit jiné režiséry, kteří mohou přinést nové pozitivum a to pestrost scénického vyjádření. Vedle již zmíněného Jana Kříže jsem oslovil Dominika Beneše pro vpravdě komickou operu Don Pasquale, Luďka Golata pro Mozartovu Kouzelnou flétnu a po delší době se do Liberce vrátí Michal Tarant. Jeho poslední premiéra roku je obestřena tajemstvím, neboť musím přiznat, že pro původně plánovanou, méně známou Verdiho operu Loupežníci se mi nepodařilo sestavit adekvátní kvalitní obsazení, a tak mohu prozradit, že jsme zachovali autora, ale změnili jsme titul na tolik divácky milovanou Aidu.

Kolik zájezdů do zahraničí se uskutečnilo?

Jsem rád, že opera vycestovala více jak dvacetkrát do zahraničí. Vedle ekonomického přínosu je to pro mě důkaz, že liberecká opera je v Evropě více než konkurenceschopná.

Co byste si přál, aby se v letošním roce ve vašem souboru změnilo, zlepšilo, dopadlo?

Nejsem zastánce velkohubých plánů a idejí. Má cesta spočívá v sice možná malých, ale soustavných krocích, jejichž cílem je dobré divadlo a vnímavý a spokojený divák.

PROGRAM

Co hraje v nejbližší době operní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy?

Neděle 25. ledna od 16 hodin

Antonín Dvořák: RUSALKA

Iluze, barvy, světla a stíny… Jak dopadne ten, kdo se vzepřel zákonům světa?

V celé operní tvorbě se nenajde mnoho děl, ve kterých by skladatel hudební básnivostí milostných i náladových lyrických scén, působivou melodikou hlasů i zvukovým koloritem dosáhl takového souhrnu myšlenkové nekonvenční hudební krásy, jako Antonín Dvořák ve své „lyrické pohádce" Rusalka. Vznikla na libreto básníka Jaroslava Kvapila. Výsledkem libretistovy práce byl operní text, jaký v takové básnické čistotě česká opera dosud neznala a který i v tom, co následovalo, byl sotva dostižen. K působivosti i silné dramatické výmluvnosti „Rusalky" přispívá také neobyčejná zvuková barevnost Dvořákovy partitury. Rusalka náleží k vrcholným dílům Dvořákova génia a je opravdovou chloubou české operní tvorby. Vedle Smetanovy Prodané nevěsty je nejhranější českou operou.

Čtvrtek 29. ledna od 19 hodin

Sylvie Bodorová: LEGENDA O KATEŘINĚ Z REDERNU

Světová operní premiéra v Liberci!

Poprvé v historii vzniká skutečné velké operní dílo pro Liberec. Renomovaná skladatelka Sylvie Bodorová na text bývalého ředitele Divadla F. X. Šaldy, režiséra Martina Otavy, píše operu vztahující se úzce svým námětem k Liberecku a Frýdlantsku. Hlavní hrdinkou je rozporuplná aristokratka Kateřina z Redernu (která mimo jiné založila se svým manželem Melchiorem a jeho bratrem liberecký zámek), jejich syn Kryštof a Albrecht z Valdštejna.

Středa 4. února od 19 hodin

Jacques Offenbach: HOFFMANNOVY POVÍDKY

Fantastická opera o pěti obrazech vás zve do magického světa snů a fantazie.

Hoffmannovy povídky jsou jedním z posledních jevištních děl Jacquese Offenbacha jejich premiéra se konala čtyři měsíce po skladatelově smrti 10. února 1881 s tím, že Offenbach nestihl operu úplně dokončit a tak vlastně dodnes úplně přesně nevíme, jak měla přesně vypadat. Je to možná trochu paradoxní u díla, které dnes patří k těm nejslavnějším. Málokterý skladatel tolik ovlivnil hudbu následujícího století jako Jacques Offenbach. Je možné ho označit za skutečného otce populární hudby v nejširším a nejlepším slova smyslu, za skladatele, který pozvedl „lehký žánr" na nevídanou úroveň a zároveň mu zajistil světovou oblibu.

Úterý 10. února od 19 hodin

Joe Masteroff, Jerry Bock, Sheldon Harnick: SHE LOVES ME

Muzikál. Romantické dopisy a jedno milostné nedorozumění v centru staré Budapešti.

Kdo by byl řekl, že známý hollywoodský romantický film Láska přes internet s Meg Ryanovou a Tomem Hanksem byl natočen podle předlohy z roku 1937? Hollywoodská továrna na sny vykouzlí cokoliv a vyměnit obálky s milostnými dopisy za e-mailovou schránku není zas tak těžké. Ostatní ale zůstává v podstatě stejné už přes sedmdesát let, kdy Američan maďarského původu Miklos Laszlo na konci 30. let napsal hru s názvem Parfumerie. Příběh dvou lidí, kteří si vyměňují milostné dopisy a přitom se denně potkávají, aniž by tušili, že ty dopisy píší jeden druhému, rozesmívá a vhání slzy do očí stále.

Sobota 14. února od 19 hodin

Oskar Nedbal: POLSKÁ KREV

Ať žije klasická opereta!

Naposledy se nejpopulárnější a nejhranější česká opereta v libereckém divadle hrála před šestnácti lety v režii Ctibora Drmely. Hudebně ji nastudoval František Babický. Tentokrát ji hraje Šaldovo divadlo v režii Gabriely Petrákové. Diváci se mohou těšit na Věru Poláchovou, Gabrielu Kopperovou, Josefa Moravce nebo Ondřeje Koplíka.

Pátek 20. února od 19 hodin

Bedřich Smetana: PRODANÁ NEVĚSTA

Česká národní opera.

Právě dnes, kdy se vytrácí z lidských vztahů upřímnost a na našich jevištích je obcházena citovost, jako by již patřila do inventáře zašlých časů, se znovu vracíme ke Smetanovi s velkou úctou a hrdostí. Nejde jen o tu zásluhu, že se jeho opera Prodaná nevěsta stala světovou a více než všechny činy politické proslavila českého člověka ve světě. Jde tu o mnohem víc. Smetana totiž neusiloval svým dílem o světovost a proniknutí za hranice naší vlasti, nýbrž právě naopak, šlo mu o posílení domácího sebevědomí, o vědomí velikosti a kulturnosti vlastního národa.

Neděle 22. února od 19 hodin

Jules Massenet: DON QUICHOTTE

Sancho Panza, krásná Dulcinea i boj s větrnými mlýny… to vše na jevišti ve francouzské heroické komedii.

Derniéra

Don Quichotte na rozdíl od jiných Massenetových děl a francouzské operní tradice vůbec neohromuje svou délkou, ale spíše barevností a proměnlivou krásou různých hudebních stylů, které spojuje v pestrou mozaiku. Hluboká melancholie, stejně jako nevázané veselí, něžné vyznání lásky i boj s větrnými mlýny, to vše je spojeno v této hrdinské komedii, jak Massenet svou operu nazval.