„Chovejte se jako doma, klidně se vyzujte a vezměte si mitopky,“ vyzývala Veronika Kyrianová návštěvníky při vernisáži k přezutí do bačkor. Právě ona je spolu s Richardem Němcem autorem výstavně performativního projektu, který připomíná padesáté výročí sovětské okupace. Dobovou atmosféru v bytě dokreslovaly záclony z novin, funkční samovar nebo hrající sovětská televize.

Výstava Sovětská okupace od počátku do konce.
V muzeích začíná okupace. Dvě unikátní výstavy připomenou 50 let staré události

Další část výstavy je k vidění ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Návštěvníci se zde skrz objektiv fotoaparátu přenesou do obsazeného Československa. Při páteční vernisáži autor Michal Němec popsal jak jednotlivé snímky vznikaly. „Musel jsem jít pěšky, v ulicích nic nejezdilo,“ vypráví autor. Fotografie pořídil mezi půl sedmou ráno a čtvrtou hodin odpoledne, kdy mu došel film. „Líbí se mi, že je za fotkami příběh,“ říká návštěvnice výstavy Zina Poštolková.

Kromě snímků z jednadvacátého srpna si zde lidé mohou prohlédnout také fotograficky zachycené performativní umění. V jeho rámci umělci různými akcemi oživovali bývalý vojenský prostor v Ralsku. „Inspirujeme se dobovým fenoménem, který se u nás rozvíjel právě za tuhých normalizačních let a stal se důležitou součástí neoficiální kultury,“ vysvětluje Richard Němec, spoluautor celé výstavy.

Edvard Kožušník.
Běží z Finska do Španělska pro světlo. Proběhne i Libercem

Sovětský byt v Muzeu Eduarda Helda v Zákupech můžou zájemci navštívit až do konce listopadu. V České Lípě se výstava uzavře na konci září. Autoři u příležitosti dernisáže zvou také na divadelní představení Večer československo-sovětského přátelství po 50 letech.

Marek Jungwirth