Která čarodějnice by nechtěla být nejkrásnější? Všechny dostaly v pátek 30. dubna na hradě Grabštejně šanci vylepšit svůj vzhled. Součástí každoroční akce, Grabštejnských čarodějnic, totiž byly i tvůrčí dílny pro děti. Například v čarodějnickém salónu se mohli nejmenší návštěvníci hradu zmalovat a vyšňořit až k nepoznání. A zvláště mezi slečnami panoval o tuto dílničku veliký zájem. V další dílně si pak děti z nejrůznějších šťáv a sirupů míchaly kouzelné nápoje.

„Třeba lektvar, který dá člověku hodně síly, anebo aby byl krásnější,“ vysvětlila sedmiletá Kristýnka z Liberce, která si namíchala nápojů hned několik. „Je to dobrý, hodně sladký,“ dodala.

Jako základní suroviny totiž k namíchání kouzelných lektvarů sloužily ovocné sirupy a šťávy. Nejenže tedy dodaly malým čarodějnicím a čarodějům sílu, krásu nebo lásku, ale ještě jim navíc chutnaly.

Večer se protáhl až do čtyř hodin ráno

Také letos Grabštejnské čarodějnice připravili lidé z agentury Štěk jako program pro celou rodinu. Podvečer a večer tak patřil především koncertům hudebních skupin. Akce zaplnila nádvoří i zahradu hradu, a nechyběl ani oheň a opékání buřtů.

„Přišlo asi pět set diváků, což je na hrad tak akorát. Naštěstí se nám déšť vyhnul, takže jsme spokojení. Závěrečná párty se protáhla až do čtyř hodin ráno,“ prozradila za agenturu Štěk Štěpa Kašparová.

Z kapel lidem zahrála například marcipunková Síla. Poprvé se na Grabštejně představila se středověkou muzikou skupina Ignitus a bretaňskou hudbu přednesla česko – francouzská kapela Bran. Návštěvníci si také mohli na akci prohlédnout výtvory vzniklé na Chotyňské dílně o předminulém víkendu.