Výstavu nazvanou Plus – Minus ze sbírek Galerie města Bratislavy pořádá liberecká galerie u příležitosti „osmičkového roku.“ „Přestože má být naše výstava připomínkou vzniku Československa, nechtěli jsme nostalgicky vzpomínat na rok 1918, chtěli jsme ukázat to nové,“ sdělil ředitel OGL Jan Randáček, podle kterého jsme od dob rozdělení republiky neměli moc příležitostí poznávat slovenskou výtvarnou kulturu.

Výstava v Oblastní galerii představuje slovenské umělce. Dílo Bohdana Hostiňáka Et in Arcadia ego.

SILUETA TATER

Výstavě, která je nezvykle rozprostřená do dvou sálů, dominují dvě výrazné instalace. Nejprve návštěvníka zaujme silueta hlavního hřebene Vysokých Tater, kterou výtvarník Štefan Papčo vytvořil ze dřeva. Na vrcholky hor dokonce nainstaloval chyty, které při lezení sám používal. „Záměrně jsme vybírali díla, u kterých je patrné propojení s životem umělce,“ poznamenala kurátorka výstavy Zsófia Kiss-Szemán.

Ta také upozornila na další velkou instalaci, o níž se s nadsázkou dá říct, že může být návštěvníkům zdraví nebezpečná. Jedná se o Uličku uznávané výtvarnice Ilony Németh, která připomíná špalír hanby, jímž kdysi procházeli trestanci. „Výprask“ mohou dostat i odvážlivci, kteří se jí budou chtít projít, instalace je totiž mechanická.

Výstava v Oblastní galerii představuje slovenské umělce. Dílo Andreje Dubravského.Mezi vystavujícími jsou i další významné osobnosti slovenského vizuálního umění, kteří se prezentují grafikami, malbami či instalacemi, jeden z obrazů je dokonce vytvořen výšivkou. „Chtěli jsme přinést ucelený obraz slovenského vizuálního umění, ale není možné prezentovat všechny autory. Chtěli jsme ale představit všechny generace,“ vysvětlila kurátorka, která také připomněla, že název výstavy Plus – Minus kopíruje název objektů významného slovenského umělce Ašota Haase, tvořícího na pomezí sochařství a nových technologií, jehož díla si návštěvníci liberecké galerie mohou také prohlédnout.

K výstavě jsou připraveny doprovodné programy, jeden pro dospělé a druhý pro děti pod názvem Ateliér na slovenský způsob. Výstava Plus – Minus trvá do 6. ledna příštího roku.