Shakespearovská klasika Zkrocení zlé ženy, dlouho očekávaná hororová opera Čarostřelec a pohádka pro celou rodinu Tučňáci na arše. To jsou novinky, které čeká liberecké Divadlo F. X. Šaldy. To ale není všechno. Na liberecké jeviště se po roce vrátí zapomenutá Pucciniho opera Edgar, která tu měla premiéru 26. února 2010.

Shakespeare: Zkrocení zlé ženy

První premiéra, která v nejbližší době liberecké publikum čeká je Shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy. Velké divadlo ji uvede v pátek 20. ledna od 19 hodin, druhá premiéra této inscenace diváky čeká hned o den později v sobotu 21. ledna taktéž od 19 hodin. Hru režíruje nový šéf činohry Michal Lang, který v Divadle F. X. Šaldy režíroval česko-irskou komedii Penzion pro svobodné pány.

„Skutečnou novinkou však bude pro libereckého diváka obsazení hlavních rolí. Liberecká rodačka Lenka Ouhrabková, jako Kateřina a Michal Maléř jako Petruccio. Ale nejen oni, noví členové souboru, budou novinkou představení. Také hostování Petra Jeništy v roli Grumia je nové. Petr se tak vrací po létech na místo svých prvních divadelních činů. Hostovat bude také Viktor Limr v roli Trania, herec, kterého jistě znají liberečtí diváci z televize,“ prozrazuje obsazení režisér Michal Lang.

V dalších rolích se představí herci činoherního souboru Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Václav Helšus, Ladislav Dušek, Martin Polách, Martin Stránský a další.

Tučňáci otevřou Malé divadlo dětem

Jak se pozná dobrá pohádka? Opravdu kvalitní pohádka by měla zaujmout děti i dospělé. Tímto přívlastkem se pyšní připravovaná německá pohádka Tučňáci na arše, kterou Malé divadlo uvede v pátek 3. února a v sobotu 4. února, vždy od 19 hodin.

„Hru napsal a režíroval německý divadelník a spisovatel Ulrich Hub. Poprvé ji uvedl v roce 2006. O jejím ohlasu svědčí to, že ještě téhož roku po námětu sáhl také rozhlas a následně vyšla velice dobře prodávaná knížka,“ vysvětluje hostující režisér Martin Tichý a dodává, že i česká divadla „Tučňáky“ úspěšně hrají.

Nápaditá a vtipná bajka vypráví klasický příběh. Blíží se potopa světa a tři tučňáci se chtějí zachránit, stejně jako ostatní zvířata. Problém je, že jsou tři, a na archu smí od každého druhu jenom dva. Jak se rozhodnou? Nechají kamaráda ve štychu, nebo to nějak vymyslí? Naštěstí je holubice, která má na starosti kontrolu pozvánek na archu, vyčerpaná a roztržitá a leccos jí unikne… V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Janu Kabešovou-Vojtkovou, Tomáše Váhalu a Jiřího Panznera.

Dlouho očekávaná hororová opera

Poslední premiéra, kterou divadlo chystá je dlouho očekávaná hororová opera Čarostřelec Carla Marii von Webera v hudebním nastudování Františka Babického. Premiéru divadlo chystá na pátek 17. února od 19 hodin, druhou premiéru pak o den později v sobotu 18. února také od 19 hodin.

Po dlouhé době bude v Liberci vznikat operní inscenace zahraničního režiséra je jím Werner Pichler. Weberova opera patří k nehranějším titulům nejen v Německu. Příběh o černém myslivci, vyslanci samotného ďábla, který si za slib ulití čarovných kulí bere lidskou duši, má svůj původ v českých zemích. Jedna se pravděpodobně o volné zpracování skutečné události procesu, který se v roce 1710 v Domažlicích konal s mysliveckým mládencem podezřelým z čarodějnictví.

V hlavních rolích hrají Jiří Kubík, Anatolij Orel, Jaroslav Patočka, Gabriela Kopperová, Lívia Obručník Vénosová , Michaela Katráková, Věra Poláchová a další. Liberecká opera také chystá jeden návrat. Na pódium Divadla F. X. Šaldy se vrátí úspěšná Pucciniho opera Edgar, která měla premiéru před rokem. Divadlo ji zopakuje ve středu 8. února od 19 hodin.

CHYSTANÉ NOVINKY

Divadla F. X. Šaldy Liberec

W. Shakespeare
ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY

Pátek 20. ledna od 19 hodin
Sobota 21. ledna od 19 hodin

C. M. von Weber
ČAROSTŘELEC

Pátek 17. února od 19 hodin
Sobota 18. února od 19 hodin

Návrat: G. Puccini
EDGAR

Středa 8. února od 19 hodin
Malé divadlo Liberec

U. Hub
TUČŇÁCI NA ARŠE

Pátek 3. února od 19 hodin
Sobota 4. února od 19 hodin