Liberecké Soukenné náměstí a náměstí Dr. Edvarda Beneše zaplnilo v pátek kolem dvaceti zajímavých technických atrakcí a vynálezů. Lidé se hravou formou dozvěděli nejen o některých objevech, ale také si mnohé mohli vyzkoušet. A to nejen obří trampolínu či parakolo.

Do ulic totiž vtrhla věda. Akci, nazvanou Věda v ulicích, připravila společnost Česká hlava spolu s Libereckým krajem.

Chceme se stát eurolopatou?

Velký plakát s nápisem „Chceme se stát Eurolopatou?“ a s fotografií dělníka s lopatou ukazoval na konkrétních číslech, jak je v tuzemsku ve srovnání s jinými evropskými podceňováno vzdělání a celoživotní vzdělávání.

Proto ostatně celý projekt vznikl – na podporu vědecké a technické inteligence, a aby zpopularizoval vědu a přiblížil ji víc těm lidem, kteří o ní ani nic netuší.

Lidé si sami tkali nanovlákna

„Velký zájem měli lidé například o přístroj smokelyzer, který jim změřil, jak zdravé mají plíce. Lákadlem také byl exponát Technické univerzity Liberec elektrokolovrat, na kterém si lidé mohli vlastnoručně utkat proslulá nanovlákna,“ uvedl Václav Marek ze společnosti Česká hlava. „Na vlastní kůži si také mohli zkusit sílu nárazu při rychlosti 30 kilometrů v hodině, a to díky simulátoru ÚAMK,“ dodal.

Mladší návštěvníci trpělivě stáli frontu na obří trampolínu, na níž skákalo několik dětí najednou, zavěšeno v popruzích. Právě vlastní vahou se těla skákajících, propojená lany, vzájemně poháněla. Dalším lákadlem byla parakola a pro ty nejmenší pak především hlavolamy a nové atrakce libereckého IQ parku.

U mužů vítězila z celé vědy auta

U tatínků a dědečků na celé čáře vyhrávala auta. Představil se jim unikátní vůz značky LIAZ, který jako první vůz české výroby a s českou posádkou absolvoval proslulý závod Rallye Paříž – Dakar před více než dvaceti lety.

Návštěvníci obdivovali také neobvyklé tunningové auto Škoda Rabbit, jehož základem byl kdysi populární sériový vůz Škoda Rapid. Zájemci se také mohli svést automobily s netradičním pohonem – elektromobilem a autem na sluneční olej.

Pohyb světadílů i pozorování slunce

Exponáty si za celý den prošly tisíce lidí, a minimálně stovky z nich si je také osobně vyzkoušely. V jednom stánku si na modelu mohli prohlédnout, jak vypadala zeměkoule před desítkami milionů let, než se od sebe odtrhly jednotlivé světadíly, a také to, že Amerika i Japonsko se budou stále vzdalovat Evropě, jakoby plout od starého kontinentu dál a dál. Česká astronomická společnost přivezla dalekohledy na pozorování slunce.

Akcí pokračoval projekt Libereckého kraje na podporu technického vzdělávání, nazvaný Techyes. „Blíží se závěr školního roku, a tak jsme chtěli školákům dát malý dárek. Ukázat jim, jak dokáže být technika zábavné i poučná,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Doležal.