První dva výpravné pohádkové příběhy doplní z pohledu stálic repertoáru málem novinka. „Teprve" tři roky stará Pohádka o Raškovi. Jedna z inscenací, která rovněž táhne malé i velké návštěvníky za kouzelným příběhem legendárního skokana z Frenštátu Jiřího Rašky.

Poetika představení je umocněna nejen textem Oty Pavla, ale i nezvyklou scénou. Představení se totiž odehrává v prostoru malé nezastřešené arény a diváci si uvnitř mohou připadat, jako kdyby se právě ocitli na tribunách okolo doskočiště pod skokanským můstkem, kdesi vysoko v horách. Právě hory a skokanské můstky totiž vytvářejí hlavní kulisy zasněžené pohádky o malém klukovi, který chtěl vylézt na vysoký kopec a potom ještě výš a ještě dál…

„Ota Pavel věren své reportérské zkušenosti se při psaní životního příběhu Jiřího Rašky držel doložených fakt, ale příběh chudého chlapce, který ke štěstí přišel a pro Čechy první zlatou zimní olympijskou medaili vybojoval, vykazoval zjevné pohádkové rysy, které Ota Pavel dovedně posílil. I proto je jeho Pohádka o Raškovi a doufejme i inscenace Naivního divadla optimálním zimním představením pro celou rodinu," zve ředitel divadla Stanislav Doubrava.

Nebyl by to ale vánoční program Naivního divadla, kdyby v něm chyběly koncerty. Ty obstarají ve folklorní podobě soubor Jizera, v jazzové verzi pak Voice and Toys. Hostem tradičního večera v Naivním bude úspěšný česko-slovinský soubor Športniki, který se nedávno představil se zdařilou verzí Dětí z Bullerbynu.

Tentokrát pod vedením režiséra Jakuba Vašíčka v Liberci představí svou druhou, neméně vydařenou inscenaci. Pojednává o životě a díle Jurije Alexejeviče Gagarina, prvního člověka ve vesmíru.

„V titulní roli slavného kosmonauta navíc nelze přehlédnout člena našeho souboru, Adama Kubištu," upozornil ředitel naivního divadla a dodal, že po představení se soubor promění v kapelu Jahodové děti, která zazpívá minulé i současné šlágry.