„Získali jsme jednu ze sošek. Nerozlišovalo se pořadí, ocenění získala úspěšná představení," řekl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. „Zájem o naše loutky byl u čínských diváků obrovský. Loutkoherci měli pravidelně po představení další směnu, kdy si publikum pořizovalo fotografie a diváci měli možnost si loutky přímo vyzkoušet," dodal.
Světový kongres s doprovodným festivalem se koná v různých státech jednou za čtyři roky. Dostat se na něj není nijak jednoduché. Z českých souborů bylo Naivní divadlo letos jediné. „Žertem kongres s festivalem nazýváme olympijskými hrami loutkového divadla," uvedl Doubrava.
V olympijském duchu se v čínském městě Čcheng-tu neslo i slavnostní zahájení. „Bylo impozantní. Přenášela ho centrální televize a byla na něm i čínská ministryně kultury. Tradice loutkářství v Číně je tři tisíce let dlouhá," uvedl ředitel libereckého divadla.
Hraní v přírodě
Zážitkem pro něj bylo i vystoupení v přírodním komplexu na okraji města. „To byla další specifická vychytávka od Číňanů. Naše představení určené do vnitřních prostor dali na exteriérovou scénu v parku, kde bylo celkem 15 scén. Hráli tam všichni možní loutkáři z celého světa a představení jsme museli rozdělit na tři části, aby se publikum mohlo vystřídat. Lidé mezi scénami korzovali," uvedl Doubrava. Inscenace Janek a kouzelná fazole, kterou nastudovala Michaela Homolová, vychází ze známé anglické pohádky. Do Číny mohlo vyrazit z Liberce maximálně deset lidí. „Pohybovat jsme se mohli volně. Problémem byla jen jazyková bariéra," dodal.
Pro Naivní divadlo to byl první zájezd v Číně.