Benefice, kterou bude provázet Eva Holubová a Olga Vilímková, se koná dnes od 17.00 hodin v budově Městských lázní v Liberci. Na programu akce je promítání filmu Olgy Sommerové Medela, v latinském významu pomoc.

Film Medela je dokumentem o stejnojmenném ženském charitativním projektu. Lejla Abbasová oslovila prostřednictvím novinářky Renaty Kalenské dvanáct českých žen, které se nechaly nafotografovat Janem Saudkem pro kalendář Medela 2007. Byly to moderátorka Lejla Abbasová, modelka Helena Houdová, režisérka Olga Sommerová, herečky Eva Holubová, Ivana Chýlková, Chantal Poullain, Marta Issová, manažerka Veronika Přikrylová, plavkyně Yvetta Hlaváčová, spisovatelka Irena Obermannová a zpěvačky Tonya Graves a Zuzana Smatanová.

Jednotlivé fotografie byly vydraženy a celkový výtěžek byl jeden a půl milionu a byl rozdělen do čtyř projektů rovným dílem. Jedním z nich byl projekt Nadačního fondu Inka, který nyní podporuje 680 nadaných dětí z chudých rodin horského venkova v peruánských Andách. Cílem podpory je vychovat vzdělanou nebo zručnou generaci, která v budoucnosti zlepší život indiánů na venkově.

Z finančního příspěvku kmotrů indiánských dětí, tak zvaná adopce na dálku, se hradí zápis dítěte do školy, povinná školní uniforma, sportovní úbor, učebnice a další pomůcky. Děti zapsané do školy mají také bezplatnou zdravotní péči. Medela umožní studium patnácti vysokoškolských studentů z řad peruánských indiánů.

Dalším bodem programu bude vystoupení Blanky Šrůmové, která je zpěvačka, skladatelka, textařka a hráčka na klávesové nástroje a kytaru. Známou se stala v 90. letech jako zpěvačka a spoluautorka hudby a textů indie-popové skupiny Tichá dohoda.