VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NA VLASTNÍ KŮŽI: Zpěvačkou snadno a rychle, jen na pár minut

Liberecký kraj /FOTOGALERIE, VIDEO, REPORTÁŽ/ - Redaktorka Deníku sdílela s účastníky pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem trému, pódium i mikrofon. Zúčastnila se také.

18.9.2015
SDÍLEJ:

REDAKTORKA DENÍKU Hana Langrová se přihlásila do soutěže Hvězdy nad Ještědem, aby zakusila pocity i trému zúčastněných.Foto: Jan Pešek

Zpívám. Celý život. Ve sprše. Když řídím auto. Když se k ránu vracím domů z vydařené party. Dokonce i na své Vespě. Uklidňuje mě to při jízdě. Že se ale jednoho dne probudím a rozhodnu se zúčastnit pěvecké soutěže pro popové zpěváky, to mě nenapadlo až do středečního rána 16. září 2015.

Hodnocení porotce Jana Prchala„Hana Langrová měla ten handicap, že zpívala bez doprovodu – a capella. Musím říci, že intonačně se udržela. To bylo báječné. Prošla, jak se říká, bez ztráty květinky. Trošičku bych měl výhradu, ale to je věc názoru, k otevřeným vokálům, ale po chvíli už se to srovnalo. Frázování bych řekl, že bylo v pořádku. Tam jde spíš o fakt, že soutěžící neměla doprovod, takže jak pracovala tréma a emoce, nebylo to úplně přesné. Ovšem to je normální. Nestalo by se to, kdyby měla základ nebo klavír. Teoreticky, kdyby byla soutěžící, mohla by i postoupit ve vyšší kategorii do finále. Myslím si, že ano, ale rozhodující slovo má pan ředitel."

Událo se to takto. Když jsem přemýšlela, jak napsat pozvánku na další finálový večer již 6. ročníku soutěže Hvězdy nad Ještědem, řekla jsem si dost.

Dost bylo suchopárných článků, které vám řeknou jen, co se koná, kde se to koná a kdo tam bude zpívat.
Prožiju si to se vším všudy. Prožiju si ten strach a trému účastníků soutěže a stoupnu si na „prkna, co znamenají svět". Jasně, jasně, o nic vlastně nejde, ale když jsem naposledy vystupovala na pěvecké soutěži, bylo mi 14 let a chodila jsem na základní školu a jezdila na dětský tábor.

Táborová SuperStar

Je pravda, že jsem tam s písní Já půjdu dál od Heleny Vondráčkové vyhrála českodubskou SuperStar, ale to už je hodně zašlá sláva.
Pak si ještě vzpomenu na krajské kolo soutěže lidových písní, kde jsem mohla navštěvovat tak čtvrtou třídu, a s kamarádkou Markétou jsme před porotou vystřihly parádním dvojhlasem Ó, hřebíčku zahradnický… Máte pravdu, Walda si to dává mnohem líp.

Zkrátka a dobře, snažím se vám naznačit, že nejsem žádná velká zpěvačka a nemám vůbec žádné hudební ani pěvecké ambice.

Traxler: Jedu nocí

Když na mě tedy na Facebooku vyskočily fotografie budoucích Hvězd nad Ještědem, vyvstal mi na mysli legrační nápad a co čert nechtěl, ten den běžel druhý castingový den. Zavolala jsem tedy do divadla a v rychlosti se přihlásila. Kupodivu souhlasili.

Ve foyer jsem vyplnila přihlášku, nahlásila dvě písně, jež budu zpívat, a nafasovala soutěžní číslo 55.

Když jsem přemýšlela, co na oné slávě zapěju, byla to jasná volba. Ve svém repertoáru jsem vylovila dvě české písně, protože se říká, že ty jsou prý intonačně mnohem složitější než ty anglické a taky jsme přeci v Čechách a já jsem vlastenec.

První skladbu jsem si vypůjčila z playlistu Havelkova orchestru Melody Makers. Jmenuje se Jedu nocí a složil ji, dle mého názoru, jeden z nejlepších swingových skladatelů Jiří Traxler.

Uhlíř & Svěrák

Druhou píseň považuji za nejzdařilejší personifikaci v české hudbě – Semišku od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, nejlepší české skladatelské dvojice. Ač mě fotograf zrazoval, že mu píseň připadá infantilní, myslím si, že je výborná a ráda si ji prozpěvuji.

Jak to začalo?

Šestý ročník plejády amatérských popových zpěváků přivítal téměř sedmdesát soutěžících. Nejmladší účastnici bylo 9 let, nejstarší 43. Přijeli pěvci z Milešova pod Milešovkou, Raspenavy, Českého Dubu, Seče, Třebechovic, České Lípy, Stráže pod Ralskem, ale i Jičína.
Soutěž do Jablonce před šesti lety přivezl muzikant Petr Hostinský, který hraje na klávesy v kapele Sto zvířat a je také známým varhaníkem. Ten také některé účastníky doprovázel na piáno.

„Jednoho dne povídám Pavlu Žurovi, co kdybychom v Jablonci udělali regionální SuperStar. Tenkrát to v televizi frčelo a ne každý se tam samozřejmě dostane. Co udělat dvoukolovou soutěž – výběrové kolo a finále. S kapelou v tom nádherném stánku, co tu máte, aby to bylo spíše pro lidi z regionu, kteří se dokáží chytnout a dokáže je to nakopnout k dalším výkonům. Někteří zpěváci se opakují, ale chodí i noví. Sám jsem překvapený z pestrosti repertoáru, který jednotliví soutěžící přivážejí," vyprávěl Hostinský.

A jak dopadlo mých zhruba osm minut slávy?

Bohužel jsem doplatila na výběr poměrně neznámých skladeb a na pozdní přihlášení do soutěže. Zatímco většina mých kolegů měla reprodukovaný doprovod nebo dokonce živý – v podání klavíristy a porotce v jedné osobě. Mě nic nevedlo.

Hvězdy nad Ještědem 2015Finálový večer soutěže o nejlepšího zpěváka regionu za doprovodu členů kapely Sto Zvířat.
sobota 24. října od 17 hodin
Městské divadlo 
Jablonec nad Nisou
V porotě zasedne mimo jiné i zpěvačka Jitka Zelenková.

Jsem ale zvyklá si zpívat bez doprovodu, na mikrofon už jsem si zvykala hůře, ale nakonec vše dopadlo dobře. Zazpívala jsem vcelku čistě, intonačně správně, jen když jsem se poté viděla na nahrávce, zjistila jsem, že naprosto neumím pracovat s publikem a koukám kamsi do blba, takže na mě není moc příjemný pohled. A navíc to vypadá, že někde čtu text, což není pravda.

Pamatuji si, že někde vprostřed druhé písničky jsem si teprve plně uvědomila, co dělám a spletla jsem jedno slovo, což neznalý textu nepozná.

Myslím, že kdybych se do soutěže přihlásila třeba týden předem, nervozita a strach by mi nakonec nedovolily se zúčastnit. Jelikož ale šlo o „hurá akci" na poslední chvíli, nestačila jsem si ani uvědomit, do čeho se to řítím a už jsem stála s mikrofonem na jevišti Městského divadla v Jablonci nad Nisou.

ANKETA

Natálie Paurová
14 let, Pardubice
Přihlásila mě paní učitelka na zpěv. Zpívala jsem píseň Andělská od Zuzany Navarové a L.O.V.E. od Nat King Cola. Byla to jedna z mnoha soutěží, kterých jsem se zúčastnila. Na každé jsem ale trošku nervózní. Nechci si nějak věřit, takže nebudu říkat, jestli postoupím.

Vítek Černý
17 let, Liberec
Zpíval jsem písničku Me And Mrs. Jones od Michael Bublé a Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě od Václava Neckáře. Zpívám skoro pět let. První dva roky jen sám doma a pak jsem začal chodit na hodiny zpěvu. Rozhodně bych se chtěl zpíváním jednou živit, pokud tedy budu tak dobrý a dostanu se někam. Je to takový můj sen. Ze začátku jsem byl nejistý, ale pak se to srovnalo 
a mám z toho dobrý pocit.

Adéla Šrámková
16 let, Pardubice
Zpívala jsem písničku Titanium od Davida Guetty a Boží mlejny od Ewy Farné. Přihlásila mě paní učitelka ze základní umělecké školy. Není to moje první soutěž. Jezdíme na více takových akcí. Docela jsem to zkazila. Měla jsem chrapot a moc mi to nešlo. První polovina prý dobré, ale pak mi došel hlas. Vidím to tak padesát na padesát.

Vladislava Černohorská
42 let, Semily
Byla to moje první zkušenost. Pocity smíšené. Tréma obrovská. Zpívání se věnuji. 
V minulosti jsem měla amatérskou kapelu. Zpívali jsme po svatbách a zábavách. Vzhledem k tomu, že jsem byla velmi nervózní, tak si s postupem věřím tak padesát na padesát.

Autor: Hana Langrová

18.9.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná praxe: ve skladu nebo v zavážení výroby alespoň 1 rok, Požadované znalosti:, Osvědčení a praxe na řízení VZV, Znalost skladové dokumentace a evidence, Nabízíme:, Zázemí stabilní firmy se sídlem v Liberci, Práce na 1 směnu, Odpovídající finanční ohodnocení, Při nástupu 20.500 – 23.000 dle zkušeností, Po zkušební době 22.000 – 23.500 základ, Měsíční prémie 3.000 – 4.000 Kč, Mimořádné odměny, 13. plat, Stravenky 80,- Kč, Sick Day, Příspěvek na důchodové připojištění, Firemní akce, Příspěvek na dětský tábor, Dobrá dopravní dostupnost, Datum nástupu:, Duben 2018, Vaše žádosti spolu s životopisy zasílejte:, natasa.stastna@fenestra-wieden.cz. Pracoviště: Fenestra wieden s.r.o., Malodoubská, č.p. 355, 460 08 Liberec 8. Informace: Hana Lacinová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 80 Kč

Ruční baliči BALENÍ LEHKÝCH PRODUKTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: balení a expedice zboží pro e-shop , Dohoda o provedení práce - na 6 hod./den na 3-5 dnů v týdnu, Hlásit se e-mailem. Pracoviště: Antalon s.r.o.-002, Tatranská, č.p. 860, 460 07 Liberec 7. Informace: Aneta Von Bredow, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní PRACOVNÍK OSTRAHY, STRÁŽNÝ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: kontrolní činnost svěřených prostor, obchůzková činnost zejména v nočních hodinách (minimální), většina práce na vrátnici objektu - nahlašování návštěv, kontrola vstupu pouze nahlášených osob., 12hodinové směny - denní i noční. Možnost práce na zkrácený úvazek., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky každý všední den od 9.00 do 18.00 hod.. Pracoviště: Klm security s.r.o.-003, 463 45 Pěnčín u Liberce. Informace: Michaela Nováková, +420 602 828 634.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 50 000 Kč

Strojní inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu PRODUCT ENGINEER. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Pálkova 1416/2, 460 01 Liberec, Požadujeme:, - SŠ/VŠ vzdělání v technickém oboru, - aktivní znalost AJ, další znalosti jazyků vítány, - praxe na obdobné pozici v automotive alespoň 2 roky, - ochota cestovat, - znalost práce s PC, s technickou výkresovou dokumentací, - aktivní řidič sk. B, Nabízíme:, - atraktivní pracovní prostředí , - zajímavé finanční ohodnocení, - zázemí stabilní společnosti, - propracovaný systém benefitů /roční bonus, - benefitní program Cafeterie - výjimečné odměny výročí, jubileum; speciální odměny, - příspěvek na stravování - 100,- Kč stravenky, - 25 dní dovolené, - příspěvek na masáže 200,-Kč měsíčně, Pracovní poměr nejprve na dobu určitou 1 rok, následně na dobu neurčitou, Hlásit se předem e-mailem.. Pracoviště: Antolin czech republic s.r.o.-003, 460 01 Liberec 1. Informace: Marcela Picková, .


Technická univerzita v Liberci.

Univerzita vyhlašuje stipendium. Chystá se mezinárodní letní škola

Sníh. Ilustrační foto.

Kamion skončil mimo rychlostku. Řidiče v kraji překvapil sníh

FOTO: Od demolice obchodního domu Ještěd uplynulo devět let

Liberec – Rozhodnutí o jeho zániku vyvolalo v tehdejší době bouřlivou reakci. Přesto svému osudu neunikl a místo něj stojí obchodní centrum Forum Liberec.

Králíček Petr a jeho kamarádi budou v neděli bavit děti

Liberec – Multikino CineStar Liberec si připravilo pro rodiče s dětmi speciální program. V předpremiéře uvedou rodinný film Králíček Petr.

FOTO: Bledule začínají zvát turisty do Pekla

Zahrádky - Jejich hlavní čas teprve přijde, už nyní ale za bledulemi do národní přírodní památky Peklo u Zahrádek na Českolipsku vyrážejí první turisté.

Hlasujte pro nejhezčí miminko 11. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 11. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT