„Chceme trošku navázat na dobu, když Benátská noc před dvaceti lety začínala. Proto bude festival pojat komorněji, nebo chcete-li rodinně," naznačuje otec Benátské noci Pavel Mikez.

Dohady o tom, že návrat festivalu na Malou Skálu si vydupali nespokojení fandové, ale odmítá. „O tom, že Malou Skálu neopustíme, jsme věděli už ve chvíli, kdy se Benátská noc stěhovala do Vesce u Liberce. Jen jsme hledali formu. Nakonec jsme se inspirovali festivalem Okoř," vysvětluje pořadatel.

Festival Maloskalská noc má proto kopírovat spíše první ročníky Benátské noci. Půjde o jednodenní akci, která v sobotu začne a v neděli nad ránem skončí. Odehrávat se už nejspíš nebude na loukách u Jizery, ale v areálu vedle fotbalového hřiště. A co je hlavní, bude mít omezenou kapacitu.

„Uvažujeme o třech, maximálně pěti tisících návštěvníků. Kapacita bude omezená a může se stát, že všichni zájemci, kteří si včas nezakoupí lístky, se na festival nedostanou," varuje Pavel Mikez.

Požadavek na menší účast a komornější průběh neoficiálně  zazněl i z maloskalského zastupitelstva. Starosta Michal Rezler (NK) připustil, že zejména lidé žijící poblíž místa konání Benátské noci uvítali, že nový festival bude menší. „Je pravda, že festival rozděloval občany. Ti, co si ho tu přáli, včetně mě, jsou rádi, že se sem vrátí. A to, že bude značně komornější a menší, vítáme. Jedna zdejší osmdesátiletá občanka mi dokonce řekla, že by jí jinak festival chyběl," řekl Deníku starosta. Obec nyní čeká na bližší informace, které jí organizátoři sdělí. Svůj souhlas s konáním festivalu již ale dala.

Dramaturgie Maloskalské noci se teprve rodí. Vzhledem k požadavku na maximálně pětitisícovou účast se očekává absence zahraničních hvězd. Zahrát by měly spíše české soubory.

„Nechceme si Maloskalskou nocí konkurovat naší Benátské noci, kam zveme hvězdná jména. Budeme se chtít nějak odlišit, takže festival bude spíš pohodový, s účastí českých a snad i slovenských kapel," zdůraznil Mikez.

Propojenost s Benátskou nocí bude i neckyáda, jež neodmyslitelně k festivalu patřila a byla jejím vyvrcholením. Žádnou další spojitost Benátské noci s Maloskalskou nocí ale hledat lidé nemají.

„Benátská noc zůstává naší prioritou a jsem přesvědčen, že návštěvníci nám v 99% dají za pravdu, že přestěhování do Liberce mělo smysl. Teď budou festivaly dva a očekáváme příští rok i účast nějakého velkého interpreta na Sychrově, kde jsme loni představili Apocalypticu," doplnil Mikez.

Letošní Benátská noc se odehraje premiérově v areálu ve Vesci.  Hlavními hvězdami akce bude Kabát, Daniel Landa a Jaromír Nohavica.

Maloskalská noc

- Termín konání – vždy předposlední víkend v červnu
- Začátek festivalu v sobotu 12.00
- Konec festivalu neděle 03.00
- Omezená kapacita festivalu 3-5 tisíc návštěvníků
- Žánr rock, pop
- Zaměření na rodiny s dětmi
- Doprovodné programy, tradiční neckyáda