Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Malé Skále začalo kulturní léto, snad dorazí i Bartoška

Malá Skála - Amfiteátr La Skala opět láká na známé umělce. Přijede Ondřej Pavelka, Jakub Prachař či Tatiana Vilhelmová, možná dorazí i Jiří Bartoška.

16.5.2016
SDÍLEJ:

Herec Jiří BartoškaFoto: ČTK

Maloskalské kulturní léto začalo. Již v těchto dnech mohou zájemci navštívit Maloskalskou galerii Josefa Jíry, kde probíhá výstava obrazů Jiřího Kačera.

Letos možná dorazí na Maloskalské kulturní léto i Jiří Bartoška na promítání filmu Teorie Tygra, které je naplánováno v Kině Androvna na 12. července.

Přírodní amfiteátr La Skala se letos poprvé otevře 24. června a to divadelní podobou filmu Padesátka. Hlavní role: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař či Marek Taclík.

Ale ouha, pokud si myslíte, že skočíte v Jablonci do auta a vyrazíte na Prachaře na Malou Skálu, organizátoři vás zklamou. „Je naším zájmem, aby se vstupenky dostaly především k maloskalským divákům," vysvětlil Richard Balous, duchovní otec návratu letní akce na Malou Skálu, jinak majitel kulturního prostoru La Fabrika v Praze, podstatu Maloskalského kulturního léta.

Vstupenky na představení v La Skala jsou do konce května k dostání výhradně v zahradnictví Dufek, poté budou nabídnuty i v elektronickém předprodeji.

I loni hostila Malá Skála velmi známé umělce. Vždyť na výstavu divadelních fotografií svého kamaráda kameramana Jana Malíře dorazil i Bolek Polívka i s dcerou Annou.

Potencionální návštěvníci Maloskalského kulturního léta mohou novinky sledovat na Facebooku.

Program:

AMFITEÁTR LA SKALA

24. června ve 20:30 - PADESÁTKA Hrají: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař, Marek Taclík a Michal Pavlata ze záznamu
Text: Petr Kolečko, scénografie: Adriana Černá, režie: Vojtěch Kotek

7. července ve 20:30 - koncert 1/2 PAVEL HAAS QUARTET housle: Marek ZWEIBEL, viola: Pavel NIKL

1. Johan Sebastian Bach:výběr z Invencí
2. W.A.Mozart: duo pro housle a violu Gdur KV423
3. B.Martinů:Tři Madrigaly pro housle a violu H313
4. J.Halvorsen: Sarabanda na téma G.F.Händela
5.J.Halvorsen: Passacaglia na téma G.F.Händela

13. července ve 20:30 - ZHASNĚTE LAMPIONY Hrají: Tatiana VILHEMOVÁ a Marián MIEZGA. Režie: Peter Serge Butko

MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY - výstavy

Jiří KAČER - 7. května - 10. června
BELDA FACTORY - 11. června - 15. července
Roman TÝC 16. července - 26. srpna
Maya ROZTOČILOVÁ 27. srpna - 25. září

KINO ANDROVNA (autorská a mimořádná promítání)
11.června - TAJEMSTVÍ DIVADLA SKLEP s Olgou DABROWSKOU
12. července - TEORIE TYGRA s Jiřím BARTOŠKOU
UČITELKA - s Janem HŘEBEJKEM (bude upřesněno)
TO NEJLEPŠÍ Z FAMO (bude upřesněno)

JAK TO BYLO

Maloskalské kulturní léto je vlastně takový návrat zpět. Vlastně až do sedmdesátých let minulého století a k malíři Josefu Jírovi. „Vyklidil starý kuželník, původně příslušný k hospodě U Bílků a vytvořil z něj letní galerii. Ve velkých městech bděla cenzura, tady se to podařilo ošálit. Prostor tak mohli a dostali i jinak ne příliš režimem populární výtvarníci. Na vernisáže přijížděli Josef Kemr, Jan Kačer, recitovali dva tisíce let starou mongolskou poezii o zlu a mocipánech. Pravidelně začali přijíždět Smetanovci. Přes léto cvičili v Lučanech nový repertoár a v srpnu ho přijížděli zahrát do sokolovny. Rok přidal rok, stala se z toho tradice a Maloskalské kulturní léto bylo na světě," popsal Richard Balous.

Na jaře 1990 s Josefem Jírou založili Žlutou plovárnu společnost pro poesii v krajině a rozhodli se, že znovu postaví plovárnu. Tradice letních slavností na řece už na Malé Skále byla za první republiky, stačilo navázat. 6. července 1990 na pódiu z lešenářských trubek zahrála skupina Lucie a mezi lidmi procházela 1. českomoravská hudební společnost (Čechomor).

V korunách stromů byly lampióny a dva a půl tisíce lidí, se kterými nikdo nepočítal. První Benátská noc byla na světě. „O půlnoci Jiřina Bohdalová, s tehdejším předsedou MNV Drobníkem, poklepali na základní kámen Žluté plovárny a tmou se nesl zpěv národní árie Dobrá věc se podařila," vzpomíná Balous.

Vznikla společnost Arva Patria, která vede galerii, jež nese jméno svého zakladatele a hnacího motoru Josefa Jíry, kde se pořádají pravidelné letní výstavy.

Autor: Jan Sedlák

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení