Sychrov, Bezděz, Lemberk, Trosky, Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec i Zákupy budou pro veřejnost otevřeny prakticky po celý víkend. „Ještě celý víkend máme otevřeno. Lidi k nám chodí, takže není důvod zavírat dřív,“ poznamenal například vedoucí správy hradu Grabštejn Jan Sedlák.

V sobotní podvečer se na Grabštejně uskuteční speciální lampionový průvod magických postav, který bude podle Sedláka jakýmsi zakončením celé sezóny. Sezóny, kterou poznamenala ekonomická krize. Paradoxně však neměla na každého pouze negativní dopady. Například Grabštejnu pomohla.

„Došlo u nás k podstatnému zvýšení tržeb a výraznému nárůstu návštěvnosti. Ne každý člověk si totiž letos mohl dovolit letět na Krétu. Cestovalo se spíše po republice a po místních památkách. Když lidé snižují své náklady, jezdí k nám,“ vysvětlil Sedlák s tím, že k vyšší návštěvnosti přispěl i fakt, že Grabštejn je opravený. Lépe letos dopadly hrady a zámky, které nejsou tolik závislé na návštěvách cizinců, což je právě případ Grabštejna.

Sychrov vydělává na suvenýrech

Na opačném pólu se pak nachází například státní zámek Sychrov. Ten totiž dlouhá léta žije z peněz, které na jeho půdě utratí turisté ze zemí bývalého Sovětského svazu nebo z USA. „O dost nižší máme třeba výnosy z prodeje suvenýrů, protože například Rusové tady vždycky utratili za suvenýry velké peníze,“ smutnil ředitel státního zámku Sychrov Miloš Kadlec.

Sychrov je na tom i přes letošní výrazný pokles tržeb ve srovnání s památkami v celé republice velmi dobře. „Za suvenýry jsme utržil opět něco přes milion korun,“ uvedl Kadlec.

Přibylo Poláků

Návštěvnost na všech osmi státních zámcích a hradech v kraji dopadla nakonec podobně, jako v minulých letech. „Ještě to nemáme úplně přesně spočítané, ale ta návštěvnost je hodně podobná. Je tam sice pokles, ale jen velmi malý, něco kolem šesti desetin procenta,“ informoval Miloš Kadlec, který je zároveň ředitelem Národního památkového ústavu v Liberci.

„Razantní úbytek zahraničních turistů je znát prakticky na všech památkách, ale pravdou je, že naše hrady a zámky začali kromě tuzemských návštěvníků masivně navštěvovat také turisté ze sousedního Polska,“ komentoval fakt, že ekonomická krize letošní návštěvnost poznamenala, ale ve výsledku vlastně příliš nepoznamenala, Miloš Kadlec.

Víkendové akce na hradech v kraji

Sychrov
– historické sokolnické ukázky
a stálá expozice dravých ptáků
a sov v zámeckém parku
Grabštejn
– lampionový průvod magických postav jako oslava konce sezóny (sobota)
Hrubý Rohozec
– výstava Orientální svět české šlechty
Lemberk
– podzimní výstup na 124 schodů vysokou zámeckou věž