Majitel varhan Josef Novotný svůj unikát svého času pronajímal světovým muzikantům. Vše pečlivě zaznamenával do kroniky, která leží vedle varhan.
„Splnil jsem si životní sen. Celý život se věnuji muzice, hlavně jazzu. Tehdy se naší sklárně ekonomicky dařilo, takže jsem si mohl hammondy pořídit," vysvětluje sklář Josef Novotný. Nyní si prý majitel není jistý, ale ještě nedávno byl jediný v České republice, kdo hammondy vlastní.

Pořizovací cena varhan je tři čtvrtě milionu korun, není tedy divu, že se o svůj hudební nástroj začal bát a nyní už na něj hraje pouze on sám s tříčlennou formací pro úzký okruh přátel.

Od pronajímání upustil po příhodě, u které se mu patrně zastavilo srdce. Zapůjčil své hammondy na prestižní jazzový festival v Praze, který zaštiťoval Václav Havel.

„Na festivalu na moje varhany jako vrchol programu hrála americká hudebnice Rhoda Scott s bubeníkem," popisuje Novotný. Po každém zapůjčení měl majitel ve zvyku nástroj vyzkoušet. Co se ale nestalo. Varhany najednou nehrály.

„Zkontroloval jsem běžné věci – pojistky, elektronky… Nakonec jsem zavolal kamaráda, který se v nich jeden den vrtal a přišli jsme na to, že byl poškozený spoj u transformátoru. Šlo o výrobní vadu," vyprávěl hudebník a sklář. Nechtěl prý ani domyslet, co by se stalo, kdyby se závada projevila při vyprodaném prestižním koncertě v Lucerně, kam varhany zapůjčil.