„Chtěli jsme vytvořit příležitost pro školní dramatické kroužky na 1. stupni základních škol, které nemají tolik šancí ukázat svá představení. Často nacvičuji krátká představení na školní besídky, a pak je dětem i učitelům líto, že je už nikdo neuvidí,“ uvedla ředitelka soutěže a zároveň ředitelka pořádající školy Iva Poršová.

Přihlásilo se sedm dětských souborů

Soutěž je podle ní otevřená souborům bez ohledu na jejich regionální příslušnost. Členy souborů tvoří žáci 1. stupně ZŠ v libovolném počtu. Do soutěže dětských divadelních souborů Dlouhomostecké divadelní hrátky se přihlásilo 7 souborů: ZŠ Liberec Barvířská – dramatický kroužek Barvínci, s představením Narcis a víla Echo, ZŠ Chrastava s představením O dvanácti měsíčkách, ZŠ a MŠ Mníšek – dramatický kroužek Jeřinka s představením Co vidí slunce, ZŠ Česká Liberec – Liberecké zábavné a tvořivé divadélko Lízátko s představením Máme rádi hrady, ZŠ Liberec Vesec, ZŠ Kunratická - Aloisina výšina, dramatický kroužek Čertíci s představením Jak chtěl Trautenberk sojčí pírko, ZŠ Vrchlického Liberec - dramatický kroužek Vrchličáci s představením Zvířátka a Petrovští, a ZŠ a MŠ Dlouhý Most - dramatický kroužek Dráček s představením Čertův švagr.

Mezi porotci budou Jiří Ceé, bývalý sólový zpěvák operní scény Národního divadla v Praze, Ladislav Ondráček, ředitel castingové agentury Locall Casting, Milena Šajdková – herečka Divadla F. X. Šaldy v Liberci, Jiří Janáček, divadelní kritik a středoškolský profesor a Jana Damborská z odboru kultury Krajského úřadu Libereckého kraje.

Dráček má za sebou už řadu úspěchů

Domácí dramatický soubor Dráček vznikl před pěti lety, kdy ředitelka Iva Poršová nastoupila na školu jako učitelka a soubor zde založila. Každým rokem hrají děti minimálně dvě představení.

„Jedno kratší nacvičujeme na vánoční besídku pro rodiče a jedno delší, většinou hodinové, představení na závěr školního roku,“ prozradila ředitelka s tím, že toto představení je většinou přístupné široké veřejnosti, neboť se hraje v sále obecního úřadu.

Kroužek je podle ní velmi oblíbený, navštěvují ho dvě třetiny dětí z celé školy. „Scénáře připravuji tak, aby všechny děti dostaly nějakou roli, což je někdy složité. Máme za sebou snad všechny klasické pohádky, třeba Sněhurku a sedm trpaslíků nebo Perníkovou chaloupku. Některé příběhy jsem si vymyslela nebo upravila,“ řekla ředitelka.

K oslavám založení obce vloni Dráček nacvičil dvě speciální představení - Jak to se školou bývalo dříve a Tomík mezi lidojedy, a pak na Vánoce ještě vánoční hru Jesličky v Dlouhomostě.

„Největší úspěch ale slavila tři větší představení: Mrazík, O smaženém koblížku a Sedmero krkavců,“ zdůraznila Iva Poršová a připomněla, že kroužek velmi podporují rodiče, někteří pomáhají s šitím oblečení, zajištěním kulis a velkou podporu má Dráček i u obecního úřadu.