Kdo má rád hořkosladce jímavou irskou muziku, neměl by v úterý 31. května chybět v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou. V rámci svého českého turné zde totiž vystoupí irský písničkář, zpěvák a kytarista J. Eoin (jehož příjmení se vyslovuje jako anglické Owen).

Češi jádrem irské kapely

„Na své první české turné se moc těším,“ vyznává se muzikant na své domovské internetové stránce www.j-eoin.com. V průběhu celé koncertní šňůry jej navíc doprovodí muzikanti z české skupiny Bran, která se věnuje irské a bretonské muzice. Konkrétně to budou kytarista, mandolínista a perkusista Vojtěch Jindra, akordeonista, klavírista a perkusista Tomáš Görtler a kontrabasista Petr Tichý. Vojtěch Jindra a Petr Tichý navíc s Eoinem hrají pravidelně a v současnosti dokonce tvoří nedílnou a velmi podstatnou součást jeho kapely.

„Tichý je vynikající basista. Právě on je hudebním vedoucím našeho seskupení, byl to on, kdo dal muzikanty dohromady,“ prozrazuje Eoin velmi podstatný fakt.
Sám písničkář, jehož jméno se vyslovuje jako anglické Owen, přiletěl do Čech ve středu, kdy dorazil do Prahy. O své české štaci a komunikaci s domácími kolegy upřesňuje. „Pár dnů jsme se spolu sehrávali a první koncert jsme absolvovali včera v Teplicích. Chystám se o celé naší šňůře ve vaší zemi psát na internetovém blogu, kam budu doplňovat fotografie, příběhy a další zajímavosti ze života na cestách,“ slibuje Eoin.

Jablonecké vystoupení je v pořadí druhou zastávkou jeho turné po Čechách, které vyvrcholí 12. června na festivalu v Kladně. „Hlavní koncert pak bude v pražské Malostranské besedě v sobotu 4. června,“ zve Eoin ještě nádavkem.

Po boku superhvězd keltského rocku

Kdo je ale vlastně J. Eoin? Jeho profesionální hudební dráha má počátky v osmdesátých letech. Tehdy vystupoval například jako sólový písničkář na turné legendární irské kapely Clannad, jejíž členové platí v oblasti keltské hudby za živoucí legendy, a kteří domácí publikum okouzlili ještě před sametovou revolucí, kdy sice za ním nemohli přijet osobně, ale tím podmanivěji na sebe upozornili prostřednictvím sugestivního hudebního doprovodu k výtečnému televiznímu zpracování Robina Hooda.

Eoin však, jako každý samorost, a bez ohledu na svou kytaru, nechtěl věčně hrát jen druhé housle, a navíc – také jeho styl se ve rovnání s Clannad, jevil o něco lidovějším a zemitějším. Záhy se tak přestěhoval do New Yorku, kde na něj – a pro nezaujaté pozorovatele možná dost překvapivě – velmi silně zapůsobila zdejší folková scéna.

Irská mlha a déšť i londýnský popel

Druhou polovinu 80. let už ale zase strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby. Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům.
„Ano, pocházím z Irska, z Limericku, ale po dvacetiletém pobytu v Anglii se v mnoha ohledech necítím být tak moc Irem jako někteří mí vrstevníci, kteří žijí v Irsku. Byl jsem pryč tak dlouho a ovlivnilo mne tolik věcí… Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, stále obdivuji její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, avšak v mé hudbě je už dnes i šedý londýnský popel a prach. Ale určitě píšu a hraji s irským srdcem,“ říká písničkář. Bez zajímavosti přitom není ani fakt, že i jeho rodiště má pro naše publikum svůj půvab, neboť z Limericku pro změnu pochází jedna z nejoblíbenějších irských kapel českých posluchačů Cranberries, která v 90. letech zažila u nás i ve světě mimořádný úspěch.

S písničkářek na jeho vrcholu

Eoin vydal své první album Ribbonmen na počátku této dekády - v roce 1991. A třebaže tato kolekce jeho písní věnovaných katastrofálnímu hladomoru v Irsku 19. století, nebyla zrovna tématem, který by sliboval komerční přesah, i tak vzbudila nebývalý zájem.

Vlastní zkušenosti a pocity Ira žijícího v Londýně následně promítl do následujícího alba Sean One Shoe ze čtyřiadevadesátého. Rok 1996 přinesl album Kissing Stone, které Eoinovi pomohlo získat reputaci vynikajícího doprovázeče tradičních hudebníků, což jej možná vzdálilo výraznější masové popularitě sólisty, zato však etablovalo do kategorie všeumělů, kteří jakmile vezmou do ruky kytaru, po posluchačské stránce už není co řešit.

V následující dekádě se Eoin proto opět vrací k psaní vlastních písní a roku 2005 vydává zdařilé album Exiles. Dosavadním vrcholem písničkářovy tvorby je letošní album Acrobat, které Eoin představí i posluchačům Na Rampě. Jablonecký zítřejší koncert začíná ve 20 hodin. Vstupné činí 130 korun, studenti platí stokorunu.