Výstavu, nazvanou Amerika, si mohou lidé prohlédnout od dnešního dne. Snímky bude muzeum představovat až do konce letošního roku.

Autor nepoužívá moderní techniku

Lidé se mohou prostřednictvím fotografií přenést nejen do zákoutí národních parků, ale mohou také obdivovat krásy neznámých a odlehlých končin amerického západu. Přitom značná část snímků má na této výstavě svou premiéru, autor je představuje vůbec poprvé.

„Obdivuhodné je na fotografiích to, že Václav Špillar fotí klasickým fotoaparátem na diapozitivy, nepoužívá digitální fotoaparát. Navíc své fotografie nijak počítačově neupravuje. Čeká třeba i několik dní na vhodné světlo, na ten nejlepší záběr. A až potom zmáčkne spoušť,“ podotkl ředitel muzea Alois Čvančara.

Snímky pořídil fotograf během svých devíti cest po americkém západě. Vedle přírodních krás, nad nimiž se až tají dech, zachytil také původní indiánská sídla, opuštěná města duchů a staré farmy. Kolekce obsahuje několik desítek fotografií, z nichž největší mají rozměr 90 krát 135 centimetrů.

Špillar není v Liberci neznámý

Fotograf a cestovatel Václav Špillar jezdí po světě spolu s manželkou a synem. Postupně vydali společně 10 cestopisů. S některými se budou moci seznámit i návštěvníci výstavy. Vydává své fotografie také na pohlednicích a při příležitosti nové výstavy v muzeu připravil také kalendář Amerika 2009.

Poprvé se v Liberci Václav Špillar představil před necelými třemi lety. Jeho výstava fotografií se jmenovala Africa – America – Australia, a přinášela obrázky z cest po těchto třech kontinentech. Kolekce tehdy patřila k těm úspěšnějším v muzeu, vidělo ji takřka 6 tisíc lidí.