„Od ledna do prosince si jeho expozice nebo připravené výstavy prohlédlo 25.483 lidí, předloni jich ale bylo o 5321 víc,“ řekl Ivan Rous z libereckého muzea.

Výrazný propad nastal v prvním pololetí, kdy muzeum zaznamenalo meziroční pokles zájmu o více než jednu třetinu. V druhé půlce roku se situace obrátila, ztrátu se ale už dohnat nepodařilo.

V libereckém muzeu se loni změnilo vedení. Dlouholetého ředitele Aloise Čvančaru nahradil Jiří Křížek, který přišel z Národního památkového ústavu.

Za svůj hlavní úkol tehdy označil nutnost muzeum „probudit“ a zlepšit komunikaci s veřejností. Jedno z největších muzeí v Česku se totiž se slabou návštěvností potýká delší dobu.

Ta navíc od roku 2009 klesá. Například mnohem menšímu muzeu v Turnově se návštěvností rovnat nemůže.

Do konce června si do muzea v Liberci našlo cestu o 36 procent méně lidí než v roce 2010, od července do prosince naopak návštěvnost stoupla o 17 procent.

„Na dobrém výsledku druhého pololetí se pozitivně projevila například činnost nové muzejní pedagožky, zavedení nové tradice adventních programů a především výstava libereckého sochaře a loutkáře Zdeňka Viléma,“ uvedl Rous.

Na letošní rok muzeum chystá 11 nových výstav a doufá, že se negativní trend z předchozích let podaří zastavit. K velkým lákadlům by mohla patřit výstava nazvaná Za ostnatým drátem o nacistických koncentračních táborech v Čechách a na Moravě nebo výstava Industriál války o válečném průmyslu na území republiky. K zábavnějším by měl patřit projekt pojmenovaný Loukamosaic, který muzeum představí na jaře.

Velký výstavní sál se při něm změní v plochu, na níž budou sami návštěvníci tvořit obří mozaiku. Muzeum hledá i další cesty, jak diváky nalákat.

Ke každé z výstav si například budou moci za 30 Kč koupit plakát formátu A2. Novinkou je i možnost WiFi připojení k internetu v budově muzea a jejím bezprostředním okolí.

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu.

Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení přírodovědecké, historické a uměleckohistorické. Tomuto členění odpovídají i stálé expozice, v nichž jsou po generální rekonstrukci budovy z let 1982 až 1988 instalovány vybrané sbírkové předměty. Depozitáře muzea jich ukrývají na 700.000, například i druhou největší sbírku orientálních koberců v zemi.