Moravská kapela Mňága a Žďorp se rozhodla neponechat nic náhodě a nabídla svým fanouškům to největší pohodlí. Na severu Čech naplánovala hned tři koncerty, aby se dostalo na všechny jejich příznivce a nikdo nemusel dojíždět.

Koncertní trojlístek odstartoval v libereckém Klubu Vlak, kde Mňága vystoupila ve čtvrtek 22. března večer. Teď kapelu čekají ještě dvě zastávky v Libereckém kraji, již dnes 23. března v českolipském Kulturním domě Crystal a hned v sobotu 24. března v Jablonci nad Nisou v Klubu Na Rampě.

Kapela slaví pětadvacet let na hudební scéně. Přestože Mňága a Žďorp větší část své kariéry působila spíše depresivně a její písničky vyznívaly ponuře, poslední tři desky Dutý ale free, Na stanici polární a Takže dobrý, hýří optimismem.

Kvůli lásce začali směřovat jinam

Změnu ve směřování kapely způsobil životní posun zpěváka Petra Fialy. A to vše díky lásce.

„Ovlivňoval mě můj život, o kterém jsem psal v depresivních písničkách. Byl jsem v p**eli, tak jsem o tom zpíval. Díky lásce se měním, nemusím být věčně naštvaný, ale mohu se trochu usmívat. Už jsem se i nudil ve své šarži skeptika, který všechno pouze paroduje. Samozřejmě ironie a humoru se nevzdávám. Naopak teď, když nemám zatemněnou mysl a chodím po ulicích, tak zírám, tolik témat jsem v životě neviděl,“ svěřil se Fiala.

Ke svým pětadvacátým narozeninám si tahle moravská parta nadělí kolekci svých písní, které přezpívali kolegové muzikanti. Cédéčko jejich hitů by mělo obsahovat dvě CD a jedno DVD a tato kompilace vyjde pod názvem Dáreček a Videodáreček.

Na albu, které vyjde 1. dubna, se podílejí Kryštof, Vypsaná fixa, Tři sestry, Tata Bojs, Monkey Business, Xindl X, Sto zvířat, Tomáš Klus, Skyline a další.

Kapela vznikla v roce 1984 a pochází z Valašského meziříčí. Na vrcholku slávy se Mňága a Žďorp slunila v polovině devadesátých let. V tu dobu byla kapela velmi žádaná. Vyprodávala sály, hrála na velkých stadionech a v halách a její písničky hrála i rádia.

I díky tomu jsou některé songy jako Spaste svoje duše, Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo nebo Písnička pro tebe tak oblíbené a fanoušci si je žádají na každém koncertě. Později sláva moravské party trošku opadla a dnes už jejich hity z rádia nezní.

Rádia omílají jen největší hity

„Byl bych rád, aby nehráli jen starý Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo, Spaste svoje duše nebo Měsíc, aby lidi aspoň viděli, že žijeme. Ale uvědomuji si, kde jsme, a až tak se tím netrápím. Jsme v situaci, ve které jsme byli dejme tomu před první deskou. Divili jsme se, že už druhým rokem hrajeme měsíčně dvacet vyprodaných koncertů a ještě si toho nikdo nevšiml,“ říká zpěvák a dodává. „Pak jsme měli období, kdy o nás pořád psali a všichni ostatní hudebníci nás pak nesnášeli. Teď zase točíme dobré desky, ale vcelku si toho všimnou jen naši fanoušci, pro média už moc neexistujeme. Ale byl bych blázen, kdybych si stěžoval. Po letech se všichni můžeme relativně slušně živit hudbou, kterou si sami vymýšlíme a děláme si ji, jak chceme,“ dodává frontman Mňágy a žďorp.

Páteční koncert v českolipském Kulturním domě Crystal začíná v půl osmé večer.

Vstupné je jednotné 220 Kč. Sobotní jablonecký koncert v Klubu Na Rampě startuje osmou hodinou večerní. Vstupenky v předprodeji stojí 170 Kč, na místě pak 190. Studenti zaplatí v obou případech v klubu 170 Kč.

„Mňága a Žďorp u nás hrají již počtvrté. Vždycky jsou u nás spokojení, tak doufám, že se koncert vydaří i v sobotu. Já si koncert také pokaždé moc užiju. Je tu vždycky výborná atmosféra. Člověk se stejně nejvíc těší na ty jejich největší hity, i když to tu kapelu může trošku štvát,“ řekla dramaturgyně Milena Bauerová z Klub Na Rampě.

Pozvánka

MŇÁGA A ŽĎORP

koncert alternativní rockové kapely

ČESKÁ LÍPA

Pátek 23. března od 19.30

Kulturní dům Crystal

Vstupné: 220 Kč

JABLONEC NAD NISOU

Sobota 24. března od 20 hodin

Klub Na Rampě

Vstupné: předprodej 170 Kč, na místě 190 Kč, studenti 170 Kč (pouze v klubu)

Videa