Mňága a Žďorp si natočila desku v Číně. Zaplatili jí to fanoušci. Kapela chce tímto krokem upozornit na porušování lidských práv. Frontman Petr Fiala v rozhovoru povídal nejen o desce, ale i o své ženě, která se skupinou někdy vystupuje, politické angažovanosti, vystoupení v obýváku či seriálu Kancelář Blaník.

Vaše nejžhavější novinka pochází až z Číny. Natočili jste tam desku. Kdy a za jakých okolností uzrál tenhle nápad?

Nahrávání desky v Číně vzniklo z poměrně jednoduše. Album se mělo jmenovat Made In China a mě pak napadlo, překlad je „Vyrobeno v Číně", tak proč ji nevyrobit tam?

Jak se díváte na problematiku velkovýroby v Číně? Vlastně všechno kolem nás je dováženo z Číny, značky se tam šijí a lepí až později. Má to spojitost s vaší deskou. Chcete na to poukázat?

Přemýšlíme o tom pořád. Skutečnost je daleko horší, než si představujeme. V Číně se pořád dělá hodně věcí, ale výroba se také přesouvá do Malajsie, Indonésie či Bangladéše. V takových státech jsou obrovské továrny, ve kterých pracují šestileté děti. A ty se z takové továrny nikdy nedostanou. Je zavřená na řetěz a ony tam spí pod šicími stroji a dvanáct hodin makají. Já mám šestileté dítě doma a nedokážu si to představit. Výrobky se pak převezou do Německa, našijí se na to značky a západní státy tohle všechno ví.

Když jste v Číně nahrávali, zjišťovali jste si nějaké podrobnosti?

Říkali jsme jim, že nás zaplavili levným zbožím. Ale oni nám odpověděli, že umí vyrobit i hezké, ale to bychom ho museli chtít. Chceme prý jen levné, tak nám vozí levné. Chceme hnusné levné jídlo a chodit v teplácích z Číny. V Německu chtějí drahá dobrá auta, ty Číňané také umí vyrobit. Je daleko horší, než si lidé myslí.

Kolik jste platili za čínské nahrávací studio? Kolik dní jste točili?

Platili jsme pětadvacet tisíc za den. Nahrávali jsme tři a půl dne a nechali jsme tam necelých sto tisíc. V Česku si vezmu komp a nahraju to doma sám zadarmo. Nejsem blbej. Vzali jsme to tak, že tam jedeme utratit prachy a udělat tu desku pořádně. Vybrali jsme si nejlepší studio v Číně. Hogo Fogo. Půjčili nám všechno, co jsme potřebovali. Vybavení bylo absolutně profesionální.

Vaši fanoušci se na desce mohli finančně podílet dopředu.

Ano, tomu se říká Krautfunding. Vymyslíš si projekt. Řekneš lidem, kdo jsi, co chceš udělat a nabídneš jim za přispění: za 300 Kč cédéčko, za 500 Kč cédéčko s tričkem, za 800 Kč cédo s tričkem a podpisy, za dva tisíce pohled z Pekingu. Za deset tisíc jim ho přivezeš domů…

Takže třeba i vystoupení u někoho v obýváku?

Ne, to jsme radši nenabízeli, protože by se mohl najít někdo, kdo by si ho koupil a to bychom opravdu nechtěli. (Smích)

Jak takhle výzva dopadla?

Nám se stalo, že přispělo osm set lidí. Dohromady vybrali 580 tisíc. Tuto částku jsme utratili za letenky, přelety v Číně, za studio, za všechny drobnosti okolo. Desku jsme mixovali doma. Takhle to funguje. Člověk si vymyslí projekt a lidi buď přispějí, nebo ne.

Nedávno jste vydával knihu. V té knize jsou vaše příspěvky z Facebooku? Z jaké doby?

Zveřejnil jsem výzvu a lidi přispěli. Jejich prostředky jsem pak použil na zaplacení tiskárny a nakonec jsem jim knihu poslal. Jsou to facebookové příspěvky za posledních pět let. Je to takový můj deník.

Takže komunikujete s fanoušky výhradně vy? Když vás něco zaujme i mimo kapelu, tak to sdělíte fanouškům?

Přesně tak. Facebook si spravuju sám. Píšu tam o svojí rodině. Když vidím dobrý film, tak ho doporučím. Když si koupím cédéčko, knihu… Je to jediné svobodné médium, které nám zbylo. Pro novináře už nejsme noví, zajímaví… Když ta velká média ignorují mě, tak já budu ignorovat je. Jedu si Facebook, mám tam přes 35 tisíc lidí a výsledky jsou strašně jednoduché. Když nám lidé dají téměř šest set tisíc a můžeme si jet nahrát desku do Číny nebo si za 250 tisíc vydat krásnou knížku s barevnými obrázky, to je pro mě dostatečná důkaz, že to smysl má.

Pravidelně na vás už chodím asi pět let. Ale teda poprvé jsem viděla na pódiu vaši ženu Zuzanu. Trošku mi to připomnělo Yoko Ono a Johna Lennona.

Já to vím, nejsem úplně blbej. Vím, že to holky nemají úplně rády.

To si zase nemyslím. Řekla bych, že ty ženské vokály to kolikrát oživí. Třeba u Měsíce mi vyloženě chyběly. A i váš tanec s ní vystoupení vizuálně oživuje.

Fakt? Děkuju. Zuzana nás hrozně drží pohromadě, protože je to ženská. Stará se o nás jako o blbce. Když ona nejede, tak je ticho. Všichni si čtou noviny. Někoho se zeptáš, on odpoví a zase je ticho. Když je tam ona, okamžitě bordel, kravál, nakupují se věci a pije se. Je to stokrát lepší, když jede.

Na nové desce zpívají u dvou písniček vokály Číňanky.

U nahrávání s námi spolupracoval Martin Hošek z ambasády, který nám vše domlouval. Poprosil jsem ho, aby nám sehnal tři holky. Moje podmínka byla, aby to nebyly profesionálky a aby si rády zpívaly. Taky aby uměly anglicky. Takže je přivedl, pustili jsme jim kousky písniček. Na místě si to vymyslely, sesmolily společně s Hoškem texty, protože on umí perfektně čínsky. Bylo to boží.

Na koncertě za sebou máte vlajku s čínskými znaky, co na ní je?

Právě, že Made In China. Je to jednoduché.

Vaše kapela si také zahrála v nyní poměrně populárním seriálu Kancelář Blaník. Hráli jste tam ale kapelu Čechomor.

Hráli jsme prodejnou kapelu, která za peníze udělá všechno. Autoři tohoto dílu vzali písničku, kterou udělal Čechomor pro Kaufland, a předělali to na Babiše a my jsme předváděli tu trapnou kapelu.

Jak se stavíte k tomu, když se kapely angažují v politice?

My máme dohodu, že se neangažujeme. Dokonce ani neříkáme: „Tohle se nám nelíbí, ani že se nám to líbí". Jednou jsme v nějaké anketě odpověděli, že bychom volili Schwarzenberga místo Zemana. Hned z toho bylo strašné haló. Lidi nám cpali strašné peníze, abychom hráli po náměstích, za každé hraní tři sta tisíc… Řekli jsme si, že to nebudeme dělat. To je jednoduché rozhodnutí, s tím jsme byli v kapele hotoví za tři vteřiny.