Panenka v ruském kabátku s cedulí Miluju tebe a Lenina, mlácení do bicích baseballovou pálkou či řev vrtačky. Takhle v šedesátých letech vypadala vystoupení údajně nejundergroundovější skupiny v Československu.

MILAN KNÍŽÁK A AKTUAL v Klubu Na Rampě.Zavzpomínat si na tuto dobu přišly hlavně starší ročníky. Mezi nimi se občas objevily i mladší tváře, které zřejmě poněkud šokovalo, co viděly.

Koncert Aktualu bez atmosféry kulturního útlaku působil poněkud nepochopitelně. Dnes už kapela vystupuje jen sporadicky, Knížák s oblibou říká, že posledních pár příznivců odradili tím, že dnes underground spíše parodují. „Hraní nás ale velmi těší a baví," přiznal výtvarník.

Atentát na kulturu

Svou hudbu Milan Knížák založil na velmi jednoduchých melodiích a často vulgárních textech, které doprovázely prapodivné zvuky nehudebních nástrojů - kravský zvon, vrtačka, baseballová pálka.

Zvuk, který kapela vyluzovala byl pro lidské ucho někdy pořádným oříškem.

Zdá se, že ve výtvarném i hudebním projevu sleduje Knížák podobný cíl. Vyvolat negativní emoce, rozmetat konvence a upozornit na sebe za každou cenu. Je otázkou, zda podobných snah není dnes až příliš.

V závěru kapela posypala publikum rýží a rozloučila se písní Atentát na kulturu.

Další v pořadí cyklu  25 let ro(c)ků bez opony je pořad věnovaný Karlu Krylovi, který povede hudební publicista a jeho přítel Jiří Černý. Na hudebním večeru zahraje i mladá kapela Nautica, která si připravila několik písní tohoto velikána.

Video záznam koncertu na Facebooku 25 let ro(c)ků bez opony.

Anketa

Jak se vám líbil koncert Aktual? Zúčastnili jste se i besedy s Milanem Knížákem?

Petr BeitlPetr Beitl, primátor, Jablonec nad Nisou

primátor

Jablonec nad Nisou

Přišel jsem na besedu s panem Knížákem, protože si jeho názorů velmi vážím. Koncert jsem měl spíše jako doprovodný program. Doplnil jsem si další střípek do mozaiky svého hudebního vzdělání. A musím říct, že pár písniček, co tu zaznělo, jsme si v osmdesátých letech hrávali s kamarády v hospodách čtvrté cenové skupiny, aniž bychom tušili, z jakého zdroje pochází. Nebylo ani tak příjemné vzpomínat na tu dobu, ale na atmosféru v těch hospodách.

pan Jaroslavpan Jaroslav, důchodce, Jablonec nad Nisou

důchodce

Jablonec nad Nisou

Koncert kapely Aktual a Milana Knížáka na Rampě byl pro mě zajímavým zážitkem a vzpomínkou. Ale v celkovém hodnocení budu takový opatrný. Jak já obvykle bývám. Bylo to takové milé, pěkné, ale zároveň si nejsem jistý, jestli to někoho dalšího oslovilo. Případně se to někoho nedotklo. Na debatě s Milanem Knížákem vedle v hospodě jsem byl, ale jako bych tam nebyl. Jen tak jsem tam seděl a poslouchal jsem. Já jsem takový neutrální posluchač.

Dana Šikolová Dana Šikolová, neuvedla zaměstnání, Jablonec nad Nisou

neuvedla zaměstnání

Jablonec nad Nisou

Koncert této undergroundové kapely se mi líbil moc. Je fajn, že i když příliš nehraje, přijela k nám do Klubu Na Rampě. Jejich vystoupení předčilo všechna moje očekávání. Jelikož ještě patřím k mladší touto muzikou nepolíbené generaci, byla jsem překvapená. Ne, že bych čekala něco horšího nebo lepšího. Ale tuto skupinu jsem ještě nikdy neslyšela, ani žádnou jejich nahrávku, natož pak naživo, ale pohltilo mě to a užila jsem si to moc.

Věra FastrováVěra Fastrová, lékařka, Jablonec nad Nisou

lékařka

Jablonec nad Nisou

Bylo to úžasný. Dokážu si představit, že před těma čtyřiceti rokama když to zpívali, tak to musela být pecka. Dneska to spíš bylo dobré retro. Tuto kapelu jsem nikdy neposlouchala, ani neslyšela, ale bylo zajímavé poslechnout si ji a představit si je tehdy. Znala jsem pouze Milana Knížáka, tak jsem se přišla podívat hlavně na něj. Zúčastnila jsem se od půl šesté i besedy s ním. Ta byla snad ještě lepší. Musím přiznat, že koncert jsem takový nečekala.

Petr VobořilPetr Vobořil, náměstek primátora, Jablonec nad Nisou

náměstek primátora

Jablonec nad Nisou

Koncert byl výborný a veselý. Na besedě před ním jsem se byl podívat samozřejmě taky. Byla plodná a přínosná, tak jak besedy bývají. Byl jsem mile překvapený i koncertem. Rozšířili nástrojové obsazení, a přesto stačili natrénovat i věci z šedesátých let. Pořád jsem čekal, kdy přijde na řadu vrtačka a dočkal jsem se, to mě moc nadchlo. Mám snad jedinou výtku. Chybělo mi trošku startování motorky, to musí do příště vylepšit.

Jarmila SvobodováJarmila Svobodová, důchodkyně, Jablonec nad Nisou

důchodkyně

Jablonec nad Nisou

Vystoupení kapely bylo výborné. Líbilo se mi všechno. Konkrétně hlavně texty a i jednotlivé vstupy frontmana Milana Knížáka mezi některými písničkami . Byla jsem se podívat na besedě před koncertem. Ale znám Knížáka už docela dlouho, takže jsem ani jeho názory moc překvapená nebyla, ale byla jsem spokojená, jak se dnešní debata vyvinula. Dozvěděla jsem se zajímavé věci. Prostě celkově zajímavý večer. Líbilo se mi to.

Milan KnížákMilan Knížák, výtvarník a hudebníkm Praha

výtvarník a hudebník

Praha

Moc často nehrajeme, protože nemáme čas. Taky mám pocit, že nás obecenstvo moc nechce. Byli jsme ten největší underground, takže oproti jiným kapelám jsme měli nejmíň koncertů. To nám tak trochu zůstalo. A teď si z undergroundu děláme legraci, takže ten samotný underground to nemá rád. Ale s koncertem na Rampě jsem velmi spokojený. Byla tu dobrá nálada a lidi nám dávali najevo, že se jim to moc líbilo, i když hrajeme úplně něco jiného, než na co jsou zvyklí.