VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Škoda: Liberec býval krásný. Dnes...

Liberec – Umělec a kurátor Galerie současného umění v Českých Budějovicích Michal Škoda vystavuje v Liberci.

3.5.2010 3
SDÍLEJ:

Michal ŠkodaFoto: Deník/ Roman Dobeš

Jeho prostorovou instalaci je možné navštívit v liberecké galerii Die Aktualität des Schönen… v obchodním centru Plaza do 7. května. Michal Škoda se zabývá především prostorem. Proto jsme společně, kromě jiného, hovořili o prostoru.

Mohl byste mi popsat Vaši cestu k výtvarnému umění?
Mám za sebou střední keramickou školu. Za Bolševika jsem na vysokou školu nešel a nemyslím si, že bych tím byl nějak limitován. Prošel jsem chvilku nějaká civilní zaměstnání a myslím, od roku 1991 jsem na volné noze. Vedle své tvorby funguji od roku 1998 jako kurátor v Domě umění České Budějovice.

Jak se v současné době máte, čemu se aktuálně věnujete, na čem pracujete?
Daří se mi normálně v rámci možností. Dělám stále na tom, co mne zajímá. V poslední době nedělám tolik obrazů, objektů, ale především pracuji na autorských knihách, kolážích, které s tím souvisejí, a zároveň se věnuji projektům přímo pro dané prostory především v podobě nástěnných maleb. Vedle toho běží i má kurátorská činnost.

Jste kurátorem budějovické galerie. O jakou galerii se jedná, jaký je její program a zaměření?
Jedná se o Galerii současného umění, která je, dá se říci, vyprofilovaná. Jsme zaměřeni na minimalistické a konceptuální tendence, non-objectiv art, architekturu, fotografii a přesahy všech těchto zaměření, což tedy poskytuje poměrně širokou škálu výstav. Samozřejmě, že hlavním kritériem je kvalita a daří se nám naplňovat i další, v počátku stanovený cíl, a to představovat vedle domácích autorů i přední zahraniční umělce. Ročně nabízíme většinou deset výstav, letos osm, a velice nás těší, že se dnes o Domě umění hovoří jako o jedné z nejlepších adres v republice. Je ovšem pravdou, že jsme galerie, která zde přestavila za posledních deset let jednoznačně největší počet povětšinou předních zahraničních umělců, kteří v Čechách nikdy předtím nevystavovali,. To, že se to daří právě v Budějovicích, si pořád myslím, je malý zázrak.

Kde v současné době kromě Liberce vystavujete nebo nějakou novou výstavu, instalaci připravujete?
V současné době vystavuji ještě na jedné kolektivní výstavě ve Švýcarsku a mám samostatnou výstavu v Amsterdamu. Rozděláno několik projektů, rýsuje se něco opět v Japonsku a na příští rok chystám výstavu do Londýna.

Vaše vlastní práce se věnuje tématu prostoru. V prostoru se nacházíme my sami a vše, co nás obklopuje. Je to pro Vás jistě velmi široké téma, na které lze nahlížet zcela konkrétně, ale i naprosto abstraktně. Mohl byste okomentovat, co pro Vás toto téma znamená? Čím je pro Vás prostor?
Tato otázka je dosti složitá, respektive by si zasloužila více času. Shrnu–li to, tak moje práce se týká především vztahu k prostoru. Ten je pro mne fenoménem a nekonečným teritoriem témat. Nelze hovořit pouze o fyzickém vnímání prostoru. Prostor, architekturu vnímáme všemi smysly. Lze ji chápat jako vizuální skladbu, stejně jako sekvenci lidských setkání a situací, či semeniště nespočtu problematik aktivujících naše vnímání. Architektura, výtvarné umění, hudba, film, text, poezie i design – to vše se nějak prolíná, můžeme to číst, naslouchat, vidět. Otázkou je hranice či mezera “mezi“, analýza jednotlivostí, vztahů. O tom všem možno uvažovat v rovinách kulturních, uměleckých, estetických i sociálních. Jsou to pro mne všechno otázky, které souvisí s prostorem, které mne zajímají.

Vaše práce, včetně instalace v Liberci, je hodně minimalistická. Osobně to vnímám jako pouhý náznak toho, co ve skutečnosti prostor je a čím ho lidé běžně zaplňují… Je pro Vás použití tohoto minima formálních prostředků reakcí právě na prostor, který nás běžně obklopuje?
Určitě, nechci se nějak zařazovat. Minimalismus je mi velice blízký, ale domnívám se, že má–li se to nějak nazvat, tak můj přístup celkově je spíše konceptuální. Co se týče nějaké charakteristiky, tak mne zajímá struktura, vrstvení, artikulace, ale především “prázdno“. Jsme zahlcováni vším možným, stavby, věci, informace, vše se množí. Zajímá mě mezera, hledání prázdna, stejně jako záměrné vyprazdňování. Prostor “mezi“ je pro mne velice důležitý, nabízí vztahy, jak mezi stavbami, předměty, momenty, tak i mezi nimi samými a vlastním prostorem.

Postmoderna a neopostmodernismus přinesly do světa umění velký zmatek a běžný divák často nenajde sílu ani chuť se do práce umělců více ponořit, dohledat si další nezbytná fakta… Nedávno jsem slyšel jednu zajímavou myšlenku, že je velmi nebezpečné dělat z umělců polobohy a tvrdit, že umění je všechno… Jaký je Váš názor? Jaká je, podle Vás, role umělce v současném světě?
Domnívám se, že role umělce důležitá nejen je, ale i byla a bude. Rozhodně bych však, a to nejen z umělců, ale z nikoho, nedělal polobohy. Jsme všichni jenom lidi.

V Českých Budějovicích se má uskutečnit realizace světoznámého českého architekta Jana Kaplického. Máte bližší informace o tom, v jaké fázi se tento projekt nachází, co si o něm myslíte?
V Domě umění jsme v rámci tohoto projektu připravili v loňském roce výstavu s velkým ohlasem, která ukázala zájem lidí o tuto stavbu. Já si pana Kaplického nesmírně vážim a několik lidí, kteří vědí, co dělám, s jakým tvaroslovím pracuji, jsem překvapil, že se mi jeho stavby líbí, teď myslím knihovnu v Praze a koncertní centrum pro Budějovice. Já jsem však přesvědčen, že jde jen o jedno, buď je barák, projekt dobrý nebo špatný a je jedno, zda je hranatý, či onaký… a to, že oba tyto projekty jsou výborné , o tom nepochybuji. Pokud se to v Budějovicích podaří opravdu postavit, v což věřím, tak to bude skvělé, a to z mnoha důvodů. Z posledních informací co mám, to stojí nyní na papírech, povolení a penězích. Nemohu se však ubránit jedné poznámce, a ta se týká toho, zda se bude taková stavba v Budějovicích schopna uživit…

Jak vnímáte kulturní klima Česká republika vs. svět, České Budějovice vs. Liberec?
Problematicky, a to hodně. Nyní jsme se bavili o panu Kaplickém. Jedna velká mezinárodní ostuda. Co předvedli Klaus, Bém a další, to bylo silné kafe. Vezměte si, co se tady děje s galeriemi a na kulturním poli vůbec. Pominuli to, co se v České republice děje vůbec. Vše se odvíjí od politiky. Jakou kulturu mají politici, jakou kulturu má například předvolební kampaň… Tak bychom mohli pokračovat. Nejde jen o politiku nejvyšší, ale i komunální. Když vím, co se děje v Budějovicích a slyším, ba i vidím, co se děje v Liberci, tak je to hodně smutný a všude stejný. Žijeme ve zkorumpovaném státě, a to má samo sebou svůj dopad. Dotknu se jen toho, o čem se zde bavíme, a to je architektura. Liberec býval a na některých místech stále je krásné město. Je zde Hubáčkův architektonický skvost, má tady tradici SIAL, je tu několik bezvadných domů z dřívejška, Fakulta architektury, a přitom se tady v poslední době staví šílenosti a některá místa se nedají nazvat jinak než prasárny. Město a jeho půvab je jizveno a ničeno a jsem přesvědčen, že jen z toho důvodu, že na určitých místech sedí a rozhodujou lidé, kteří to dopustí, či páchají. To, co řeknu, může znít v dnešní době už jako fráze, ale jsou to lidé, kteří si Liberečáci zvolili, a pokud budem volit nekompetentní lidi a grázly, tak se to nezmění nikde, a to je bohužel ne fráze, ale realita.

Autor: Roman Dobeš

3.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři SPECIALISTA CAD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Různorodá a flexibilní práce pro technické specialisty s analytickým myšlením. , Práce pro významné zákazníky, profesionální zaškolení, vzdělávací program a mnohem více. , , Přidej se k nám do týmu a uvidíš sám. , , A co budeš dělat? , - pracovat na řešení pro řízení životního cyklu výrobků (PLM) , - školit naše zákazníky, - pracovat na implementačních projektech , - spravovat a testovat systém, - spolupracovat s obchodníky a techniky , , Žádné dlouholeté zkušenosti nepotřebuješ, důležitý je pro nás zájem o techniku a znalost angličtiny, vše ostatní tě naučíme. Zkušenosti s CAD systémy (CATIA, 3D Experience) jsou velkou výhodou., , Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, stravenky, vzdělávací program, teambuildingy a další. , , Chceš se o pozici dozvědět více?, Pošli životopis na email: formankova@catia.cz.. Pracoviště: B e k o engineering, spol. s r.o.-001, 1. máje, č.p. 871, 460 07 Liberec 7. Informace: Simona Formánková, +420 725 975 793. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních UKLIZEČ/UKLIZEČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CHARAKTERISTIKA: úklid prostor Technická univerzity v Liberci (kanceláře, sociální zařízení, chodby, učebny,…). DOVEDNOSTI: zodpovědnost, spolehlivost a pečlivost, fyzická zdatnost. VZDĚLÁNÍ: základní. PRACOVNÍ POMĚR: 100% úvazek, jednosměnný provoz nebo dle plánovaných akcí od 5.00 - 13.30 hod., mzdová třída B1 podle vnitřního mzdového předpisu, pohyblivý osobní příplatek dle aktuálního výkonu. NABÍZÍME: příjemné pracovní prostředí, závodní stravování, 28 dnů dovolené, možnost hlídání dětí v dětském koutku, univerzitní mateřská školka, možnost ubytování v zaměstnanecké ubytovně. NÁSTUP: ihned, příp. dle dohody. Bližší informace Vám poskytne paní Simona Röschová, tel: 485 353 466, 724 021 870 nebo Milan Varvařovský, tel: 607 642 870. Strukturovaný životopis doručte e-mailem (simona.roschova@tul.cz) nebo osobně na výše uvedenou adresu. Volné místo je od 25.9.2018 zveřejněno na úřední desce TUL.. Pracoviště: Technická univerzita v liberci, Studentská, č.p. 1402, 460 01 Liberec 1. Informace: Simona Röschová, +420 485 353 466. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků OBSLUHA VZV - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Naskladňování zboží a vyskladňování zboží. Evidence zboží na PC. , Požadavky:, Řidičský průkaz VZV výhodou, fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, základy na PC, komunikační a organizační dovednosti, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, flexibilita. , Vzdělání: Minimálně Střední odborné (vyučen) , Dovednosti: Práce s PC, Jednosměnný provoz (6.30 - 15.00 hod.) , Benefity: stravenky, 5 týdnů dovolené, odměny. , Prosíme o zaslání profesního životopisu na e-mail kuna@seaberg.cz , Kontaktní osoba: Josef Kuna +420 606 395 593. Pracoviště: Seaberg s.r.o., 463 46 Příšovice. Informace: Josef Kuna, +420 606 395 593. Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 13 100 Kč Ostatní pracovníci pro ruční čištění POMOCNÝ/Á PRACOVNÍK/CE ÚDRŽBY A VEŘEJNÉ ZELENĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: tř. 1. máje 97/25, Liberec a okres Liberec, Hlásit se předem telefonicky v po - pá od 8,00 do 13,00 hod., popř. osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 5. patro kanc. č. 511, ul. 1. máje 97/25, Liberec. Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009,777 992 608.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vykradená chata. Ilustrační foto.

Podzimní chatky lákají zloděje

Ilustrační foto

Volební seriál Deníku pokračuje! Tentokrát představíme Turnov

IQLANDIA pořádá první technologický a kutilský festival Liberec Makers

Liberec - Liberecká iQLANDIA chystá společně s podnikatelským inkubátorem Lipo.ink a Startup Yard první technologický a kutilský festival, který se pod názvem Liberec Makers koná příští týden v pátek. Děti i dospělé čeká řada workshopů, kdy se seznámí například s 3D tiskárnami nebo vývojem počítačových her.

FOTO: Dostihová sezona je u konce. Na závody se přišel podívat i Josef Váňa

Mimoň – Poslední, čtvrtý dostihový den proběhl na závodišti v Mimoni. Na programu bylo pět rovinových a čtyři překážkové dostihy. Na své svěřence přijel dohlédnout i legendární žokej Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické. 

Oddíl Šerm Liberec bodoval během Čermákova memoriálu Ostrava 2018

Liberec - Oddíl Šerm Liberec měl na Čermákově memoriálu ve fleretu čtyři zástupce.

Výhoda? Mládí. Mám k dětem blíž, říká vedoucí trenér AC Turnov Tomáš Krištof

Turnov – Vedoucí trenér AC Turnov Tomáš Krištof se narodil ve Vrchlabí, ale od tří let pobývá v Turnově, kde mimo jiné působí i jako učitel tělocviku na ZŠ Skálova Turnov. Úspěšně dokončil magisterské studium a stal se trenérem 1. třídy, specializace atletika. Sportovní nadání mají v rodině, olympijský medailista ze ZOH 2018 Michal Krčmář je jeho bratranec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT