VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Škoda: Liberec býval krásný. Dnes...

Liberec – Umělec a kurátor Galerie současného umění v Českých Budějovicích Michal Škoda vystavuje v Liberci.

3.5.2010 3
SDÍLEJ:

Michal ŠkodaFoto: Deník/ Roman Dobeš

Jeho prostorovou instalaci je možné navštívit v liberecké galerii Die Aktualität des Schönen… v obchodním centru Plaza do 7. května. Michal Škoda se zabývá především prostorem. Proto jsme společně, kromě jiného, hovořili o prostoru.

Mohl byste mi popsat Vaši cestu k výtvarnému umění?
Mám za sebou střední keramickou školu. Za Bolševika jsem na vysokou školu nešel a nemyslím si, že bych tím byl nějak limitován. Prošel jsem chvilku nějaká civilní zaměstnání a myslím, od roku 1991 jsem na volné noze. Vedle své tvorby funguji od roku 1998 jako kurátor v Domě umění České Budějovice.

Jak se v současné době máte, čemu se aktuálně věnujete, na čem pracujete?
Daří se mi normálně v rámci možností. Dělám stále na tom, co mne zajímá. V poslední době nedělám tolik obrazů, objektů, ale především pracuji na autorských knihách, kolážích, které s tím souvisejí, a zároveň se věnuji projektům přímo pro dané prostory především v podobě nástěnných maleb. Vedle toho běží i má kurátorská činnost.

Jste kurátorem budějovické galerie. O jakou galerii se jedná, jaký je její program a zaměření?
Jedná se o Galerii současného umění, která je, dá se říci, vyprofilovaná. Jsme zaměřeni na minimalistické a konceptuální tendence, non-objectiv art, architekturu, fotografii a přesahy všech těchto zaměření, což tedy poskytuje poměrně širokou škálu výstav. Samozřejmě, že hlavním kritériem je kvalita a daří se nám naplňovat i další, v počátku stanovený cíl, a to představovat vedle domácích autorů i přední zahraniční umělce. Ročně nabízíme většinou deset výstav, letos osm, a velice nás těší, že se dnes o Domě umění hovoří jako o jedné z nejlepších adres v republice. Je ovšem pravdou, že jsme galerie, která zde přestavila za posledních deset let jednoznačně největší počet povětšinou předních zahraničních umělců, kteří v Čechách nikdy předtím nevystavovali,. To, že se to daří právě v Budějovicích, si pořád myslím, je malý zázrak.

Kde v současné době kromě Liberce vystavujete nebo nějakou novou výstavu, instalaci připravujete?
V současné době vystavuji ještě na jedné kolektivní výstavě ve Švýcarsku a mám samostatnou výstavu v Amsterdamu. Rozděláno několik projektů, rýsuje se něco opět v Japonsku a na příští rok chystám výstavu do Londýna.

Vaše vlastní práce se věnuje tématu prostoru. V prostoru se nacházíme my sami a vše, co nás obklopuje. Je to pro Vás jistě velmi široké téma, na které lze nahlížet zcela konkrétně, ale i naprosto abstraktně. Mohl byste okomentovat, co pro Vás toto téma znamená? Čím je pro Vás prostor?
Tato otázka je dosti složitá, respektive by si zasloužila více času. Shrnu–li to, tak moje práce se týká především vztahu k prostoru. Ten je pro mne fenoménem a nekonečným teritoriem témat. Nelze hovořit pouze o fyzickém vnímání prostoru. Prostor, architekturu vnímáme všemi smysly. Lze ji chápat jako vizuální skladbu, stejně jako sekvenci lidských setkání a situací, či semeniště nespočtu problematik aktivujících naše vnímání. Architektura, výtvarné umění, hudba, film, text, poezie i design – to vše se nějak prolíná, můžeme to číst, naslouchat, vidět. Otázkou je hranice či mezera “mezi“, analýza jednotlivostí, vztahů. O tom všem možno uvažovat v rovinách kulturních, uměleckých, estetických i sociálních. Jsou to pro mne všechno otázky, které souvisí s prostorem, které mne zajímají.

Vaše práce, včetně instalace v Liberci, je hodně minimalistická. Osobně to vnímám jako pouhý náznak toho, co ve skutečnosti prostor je a čím ho lidé běžně zaplňují… Je pro Vás použití tohoto minima formálních prostředků reakcí právě na prostor, který nás běžně obklopuje?
Určitě, nechci se nějak zařazovat. Minimalismus je mi velice blízký, ale domnívám se, že má–li se to nějak nazvat, tak můj přístup celkově je spíše konceptuální. Co se týče nějaké charakteristiky, tak mne zajímá struktura, vrstvení, artikulace, ale především “prázdno“. Jsme zahlcováni vším možným, stavby, věci, informace, vše se množí. Zajímá mě mezera, hledání prázdna, stejně jako záměrné vyprazdňování. Prostor “mezi“ je pro mne velice důležitý, nabízí vztahy, jak mezi stavbami, předměty, momenty, tak i mezi nimi samými a vlastním prostorem.

Postmoderna a neopostmodernismus přinesly do světa umění velký zmatek a běžný divák často nenajde sílu ani chuť se do práce umělců více ponořit, dohledat si další nezbytná fakta… Nedávno jsem slyšel jednu zajímavou myšlenku, že je velmi nebezpečné dělat z umělců polobohy a tvrdit, že umění je všechno… Jaký je Váš názor? Jaká je, podle Vás, role umělce v současném světě?
Domnívám se, že role umělce důležitá nejen je, ale i byla a bude. Rozhodně bych však, a to nejen z umělců, ale z nikoho, nedělal polobohy. Jsme všichni jenom lidi.

V Českých Budějovicích se má uskutečnit realizace světoznámého českého architekta Jana Kaplického. Máte bližší informace o tom, v jaké fázi se tento projekt nachází, co si o něm myslíte?
V Domě umění jsme v rámci tohoto projektu připravili v loňském roce výstavu s velkým ohlasem, která ukázala zájem lidí o tuto stavbu. Já si pana Kaplického nesmírně vážim a několik lidí, kteří vědí, co dělám, s jakým tvaroslovím pracuji, jsem překvapil, že se mi jeho stavby líbí, teď myslím knihovnu v Praze a koncertní centrum pro Budějovice. Já jsem však přesvědčen, že jde jen o jedno, buď je barák, projekt dobrý nebo špatný a je jedno, zda je hranatý, či onaký… a to, že oba tyto projekty jsou výborné , o tom nepochybuji. Pokud se to v Budějovicích podaří opravdu postavit, v což věřím, tak to bude skvělé, a to z mnoha důvodů. Z posledních informací co mám, to stojí nyní na papírech, povolení a penězích. Nemohu se však ubránit jedné poznámce, a ta se týká toho, zda se bude taková stavba v Budějovicích schopna uživit…

Jak vnímáte kulturní klima Česká republika vs. svět, České Budějovice vs. Liberec?
Problematicky, a to hodně. Nyní jsme se bavili o panu Kaplickém. Jedna velká mezinárodní ostuda. Co předvedli Klaus, Bém a další, to bylo silné kafe. Vezměte si, co se tady děje s galeriemi a na kulturním poli vůbec. Pominuli to, co se v České republice děje vůbec. Vše se odvíjí od politiky. Jakou kulturu mají politici, jakou kulturu má například předvolební kampaň… Tak bychom mohli pokračovat. Nejde jen o politiku nejvyšší, ale i komunální. Když vím, co se děje v Budějovicích a slyším, ba i vidím, co se děje v Liberci, tak je to hodně smutný a všude stejný. Žijeme ve zkorumpovaném státě, a to má samo sebou svůj dopad. Dotknu se jen toho, o čem se zde bavíme, a to je architektura. Liberec býval a na některých místech stále je krásné město. Je zde Hubáčkův architektonický skvost, má tady tradici SIAL, je tu několik bezvadných domů z dřívejška, Fakulta architektury, a přitom se tady v poslední době staví šílenosti a některá místa se nedají nazvat jinak než prasárny. Město a jeho půvab je jizveno a ničeno a jsem přesvědčen, že jen z toho důvodu, že na určitých místech sedí a rozhodujou lidé, kteří to dopustí, či páchají. To, co řeknu, může znít v dnešní době už jako fráze, ale jsou to lidé, kteří si Liberečáci zvolili, a pokud budem volit nekompetentní lidi a grázly, tak se to nezmění nikde, a to je bohužel ne fráze, ale realita.

Autor: Roman Dobeš

3.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK pro mobilní servis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o práci v terénu u zákazníka na zavolání., Požadujeme: , - ŘP sk B, - vyučen v oboru automechanik nebo příbuzném oboru, - praxe v autoservisu, - zodpovědnost, - schopnost pracovat pod tlakem, - časová flexibilita, - fyzická zdatnost, Nabízíme: , - náborový příspěvek 20 000,-Kč , - zázemí velké a stabilní společnosti , - finanční ohodnocení závislé na výkonu , - pracovní poměr na dobu neurčitou (po zapracování) , - možnost nákupu pneu za zvýhodněné ceny , - 25 dnů dovolené, stravenky a další benefity , Hlásit se telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Contitrade services s.r.o.-002, Americká, č.p. 240, 460 07 Liberec 7. Informace: Milan Těhník, +420 724 463 959.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 23 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři TECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Poradenství v projekční a přípravné fázi konstrukcí. Kooperace při přípravě výroby a montáží hliníkových a celoskleněných příček a dveří, s orientací na automatické dveře. Významný motivační modul bude sjednán po zkušební době. Podpora zkušeným kolektivem zajištěna., Požadujeme:, Pokročilou orientaci v technické problematice a komunikaci se zákazníky. Praxe v podobné činnosti významnou výhodou. Technické vzdělání, nejlépe střední škola nebo VŠ technického směru, rovněž stavebního směru. Pokročilé dovednosti na PC. Znalost kreslících programů (ACAD) výhodou. Samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost. Řidičský průkaz sk. B., Zaslat životopis na e-mail.. Pracoviště: Vdt plus s.r.o.-002, Dlouhá, č.p. 55, 463 12 Liberec 25. Informace: Kateřina Habichová, +420 603 832 790.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA HER A HERNÍHO PŘÍSLUŠENSTVÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co vás čeká:, - prodej zboží zákazníkům , - příjem zboží a objednávek , - evidence prodeje, docházky a objednávek , - reporty zákazníků , - zodpovědnost za zboží a ceniny , Požadujeme:, - základní znalosti a orientace ve hrách , - ovládání balíku MS Office - Excel, Outlook , - schopnost poradit zákazníkům s výběrem , Nabízíme:, - práci v atraktivním a příjemném herním prostředí , - zaměstnanecké slevy , - flexibilní směny , CV společně s motivačním dopisem posílejte na novotny@hrac.sk - předmět mailu - prodavač Liberec.. Pracoviště: Kon tiki, a.s. organizačná zložka v cze-002 oc géčko, Sousedská, č.p. 599, 460 01 Liberec 1. Informace: Ondřej Novotný, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 100 Kč

Pomocní pracovníci ve smíšeném hospodářství POMOCNÉ PRÁCE NA ZEMĚDĚLSKÉ FARMĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce s pilou na dřevo, štípání dřeva, obsluha křovinořezu, zednické práce, natěračské práce, práce s dobytkem, zkušenosti práce se psy a další potřebné práce na farmě., Ne drogy, ne alkohol a zákaz kouření při práci u hořlavých částí., Pokud bude mít zájemce o práci oprávnění obsluhy traktoru, bobcatu, svařování železa, manipulátoru a osobního auta je nesmírně vítán., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo i osobně.. Pracoviště: Věnceslava plačková-002, 463 65 Nové Město pod Smrkem. Informace: Věnceslava Plačková, +420 731 603 208.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sběrný dvůr. Ilustrační snímek

Sběrný dvůr čeká rekonstrukce

Zákaz vjezdu. Ilustrační foto.

Pozor na uzavírky. Tentokrát se dotknou Londýnské ulice

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vrchní soud snížil trest bezdomovci. Ten údajně znásilnil a škrtil svou oběť

Praha, Liberec – O dva roky zmírnil Vrchní soud v Praze trest, který bezdomovci Jozefu Giňovi vyměřil liberecký krajský soud.

FOTO: Seznam držitelů Medaile města Liberce se rozrostl o dva uznávané akademiky

Liberec – Ve čtvrtek 21. června z rukou primátora Tibora Batthyányho obdrželi dva akademici Medaili města Liberce.

Přijďte podpořit začínající hudebníky na Tulifest

Liberec – V pátek rozezní spodní centrum Liberce 5. ročník hudební přehlídky Tulifest. Na Soukenném náměstí se po celé odpoledne budou střídat začínající muzikanti s handicapem i bez.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT