Má–li kdo dál spojeného zpěváka, kytaristu a autora písniček Michala Hrůzu se skupinou Ready Kirken, které kdysi velel, není to sloní pamětí. Spíš proto, že stále Kirkenům vycházejí výběry hitů, které by bez Hrůzových písní neexistovaly. Už v době svého působení v Ready Kirken měl totiž Michal Hrůza navíc, jak se vzápětí potvrdilo, když kapelu, za poněkud disharmonické atmosféry ze strany svých kolegů, opustil.
Na sólové dráze však rozhodně nemusel ničeho litovat. Teprve od toho okamžiku si mohl začít věci dělat po svém a bez větších kompromisů. To jej z provinční hudební ligy katapultovalo mezi nejhranější interprety, ale také vyhledávané autory, jejichž rukopis dnes může poskytnout záruku solidního repertoáru i hvězdám české pop–music.
Jako skladatel například napsal několik hitů pro zpěvačku Anetu Langerovou, podobné ambice pak prokázal s písní Osoba blízká pro aktuální album Olgy Lounové.
Jeho sólové album Bílá velryba pak ocenil i nestor české hudební publicistiky Vladimír Vlasák a singlový hit Budu ti vyprávět zase pronikl do širokého posluchačského povědomí prostřednictvím úspěšné TV série Vyprávěj.

Jakoby si řekli

Možná tak není vyloučené, že nějaká „potrava pro rádia“ se vyklube i z netradiční desky, která se pod vedením Michala Hrůzy nahrávala jako tzv. soundtrack – album s průvodní hudbou pro film Lidice, který v červnu vstoupí i do libereckých kin.
Samotné CD je na trhu jen pouhých pár dnů. Vyšlo totiž minulou sobotu. A tak se na tento nepochybně zajímavý projekt nešlo Michala Hrůzy nezeptat…

Za pár dnů vyjde soundtrack k filmu Lidice. Vy jste k němu dělal komplet scénickou hudbu – dostal jste tu práci díky hitu k seriálu Vyprávěj?
Spíš jsem zkusil oslovit pár kolegů-hudebníků, jestli by nechtěli napsat píseň na téma Lidice. Někteří se nechali inspirovat tím, co o Lidicích věděli, někteří se spíše zaměřili na samotný film. Sešli se zde různí interpreti a různé kapely napříč různými hudebními žánry. Od Dana Bárty, Lucie Bílé až po Xindla X, Vypsanou Fixu a Divokýho Billa. Propojením těchto třinácti písní jsou pak i ukázky ze samotné scénické hudby k filmu Lidice.

Začal to Budař

Na ní jste ovšem nedělal sám, že?
To ne, jsou zde zastoupeni všichni tři autoři, kteří na filmu pracovali: James Harries, Karel Heřman a já. A jestli jsem se k tomuto filmu dostal přes Vyprávěj? To asi ne, spíš tomu pomohla souhra náhod a určitě Honza Budař, který po mně chtěl zaranžovat jeho píseň na soundtrack. Tím to tenkrát celé začalo.

A možná i naopak – co rozhodlo o tom, že jste tu nabídku přijal?
Nejdříve jsem to odmítl, netroufal jsem si na to, měl jsem přirozeně respekt k takhle velkému tématu a s filmovou hudbou jsem neměl zkušenosti, ale asi po týdnu jsem se rozhodl, že to zkusím, přesvědčil mě Karel Heřman a Aleš Zenkl z naší kapely, hlavně Karel už nějaké zkušenosti s filmem měl. Pomohlo i to, že vzhledem k času jsme si těch asi sedmdesát hudebních motivů rozpůlili s Jamesem Harriesem.

Zájem se tohoto projektu zúčastnit projevila Lucie Bílá, která má k Lidicím vztah – pochází nedaleko od nich. Upravil jsem trochu text, který byl původně pro Karla Gotta – a Lucie to nazpívala moc pěkně, tak nějak přírodně. Michal Hrůza, zpěvák

Vraceli mi je často

Řekněte – stačí, napadne-li autora zajímavý motiv, nebo to zdaleka není tak jednoduché?
Některé motivy šly hladce a skoro samy, s režisérem Petrem Nikolaevem jsme po čase našli stejnou vlnovou délku, emotivní soulad. Některé mi vraceli i pětkrát, například finální hudba, která se prolíná až do závěrečných titulků, mi dala zabrat, je tam jakýsi vrchol, pak pokles a pak další vrchol, který trvá skoro šest minut.

Je to ve vaší tvorbě přelomová záležitost? První film…?
Určitě ano, pracovali jsme na tom intenzivně pět měsíců, nebojím se to srovnat s vynaložením energie jako při natáčení alba. Sice jsem nemusel psát texty, ale hudba je rozepsána a aranžována mnohem složitěji. Nevím, jestli se ještě někdy dostanu k filmové hudbě, ale i kdyby ne, už tímhle filmem jsem si splnil sen. Přál bych to i ostatním muzikantům.

Vybíral jste si pro soundtrack také interprety? A – podle čeho vlastně?
Já se k tomu dostal až v době, kdy už měli písničky na téma Lidice složené Dan Bárta, Tarafuki, Honza Budař a Jana Lota. Pak jsem udělal Plamen (nakonec duet s Anetou). Poté mě oslovila produkce filmu, jestli bych nenapsal píseň pro Karla Gotta. To mi přišlo téměř nemožné, ale zkusil jsem to.

Na desce ale ta Gottova není, že? Proč se tam nedostala?
Nakonec to nějak termínově nedopadlo. Ale zájem se tohoto projektu zúčastnit projevila Lucie Bílá, která má k Lidicím vztah –pochází nedaleko od Lidic. Upravil jsem trochu text a Lucie to nazpívala moc pěkně, tak nějak přírodně.

Márdi i Xindl X

No a pak jsem si říkal, že by to mohlo zajímat i kolegy a kamarády z různých kapel, o kterých jsem věděl, že to napíšou vkusně a citlivě. Oslovil jsem Prochajdu z Billů, Márdiho z Fixy, Xindla, Vladimíra a Tobiho. Všichni se tou myšlenkou nadchli a opravdu velmi rychle napsali jednotlivé písničky.

U některých filmových alb je to zvláštní – písničky z nich třeba i ve filmu samotném nejsou. Které z písniček z CD se tedy objeví ve filmu Lidice? A kde – při kterých scénách?
Vlastně jen jedna jediná a to jen motiv písně Slunce bylo krásné, kterou nazpívala Lucie Bílá. Je to motiv popravy lidických mužů.

Příběh tím ožívá

Podle toho, co už jsem slyšel a četl, řekl bych, že děj Lidic je dobře vymyšlený a hodně silný. Souhlasíte? A pokud ano – čím je pro vás osobně zajímavý, poutavý?
Scénář Zdeňka Mahlera mě naprosto dostal. Po přečtení jsem si říkal, že by to mohl být mimořádný film. Navíc o některých věcech jsem vůbec neměl tušení, že se staly, nebo jsem si myslel, že se udály jinak. Znovu tím příběh ožívá a  dostává jakýsi nový rozměr.

Videoklipy jsou jedna věc – a film druhá. Zahrál byste si i vy sám ve filmu? Když ano, v jakém žánru nejraději, popřípadě jakou roli?
Nejsem herec, ale třeba procházejícího nenápadného muže v dáli bych možná zvládnul…

Vznikla písnička Osoba blízká, kterou má na své zbrusu nové desce „Rotující nebe“ zpěvačka a herečka Olga Lounová, na objednávku?
No vlastně jsem to psal trochu kvůli Ondrovi (Xindl X), protože jsem Olinku bral spíš jako herečku. Potom mě ale velmi mile překvapila, jak má krásný hlas, a tak jsem rád, že to nakonec dopadlo.

Jak znělo zadání té objednávky?
Zadání žádné nebylo, prostě to nějak vypadlo. Psal jsem to loni na podzim. Trochu si říkám, že je škoda, že se rozešli. Teď ta písnička dostala nový význam…

Překvapilo vás tedy, že Olga Lounová už není s Xindlem X?
To se stává…rozhodně přeju oběma hodně štěstí.

Duet s Anetou

Zmínil jste, že je na Lidicích také váš společný duet s Anetou. Byla vaše třetí spolupráce s Anetou Langerovou jako návrat do stejné řeky?
Říkal jsem si, že jsme s ní vlastně nikdy nic oficiálně nenazpívali, takže bychom to mohli zkusit teď. Plamen není žádná exhibice, je to co nejobyčejnější a nejprostší přednes, takové sdělení příběhu.

Která písnička – a která scéna z Lidic – jsou pro vás nejsilnější? A zajímalo by mě, zda také spolu souvisejí.
Těch míst je tam asi víc, na soundtracku je to motiv vzpomínka. Ne, nebudu prozrazovat scénu ve filmu, ale to místo je pro mě opravdu silné…

S basistkou Eliškou

Dobře, nechejme už tedy film divákům. A obraťme pozornost zase k vám a vaší kapele. Co je vlastně nového u Michala Hrůzy? Co vás letos čeká? A není pomalu čas pro změnu na vaši novou desku?
Máme novou basistku Elišku. Těšíme se na festivalové léto, no a desku už taky pomalu dáváme dohromady, možná ke konci roku by mohla být hotová. S překvapením jsme zjistili, že jste se také proměnil v módního návrháře. Konkrétně – tradiční český výrobce sportovní obuvi Botas přišel se zajímavým projektem. Oslovil několik známých osobností z řad umělců a nabídl jim možnost navrhnout svůj vlastní originální design bot. Vedle herečky Anny Geislerové nebo skupiny Toxique oslovila firma i vás.

A právě vámi navržené „boty hrůzy“ jsou první, které v limitované sérii spatřily světlo světa. Jak zajímavé pro vás bylo navrhovat design bot pro volný čas? Objevil jste v sobě skrytý talent? A proč právě tyto barvy? Červená a žlutá – jako plameny?
Mě osobně to nesmírně bavilo. Byla to taky trochu legrace, udělat boty hrůzy. Takže to s trochou nadsázky má asi evokovat plameny.

Navrhovala i Aňa Geislerová. Být holkou – oblékl byste si její boty? Nebo koupil je své partnerce?
Nevím, neviděl jsem je, ale myslím, že jsme všichni chtěli nějak podpořit starý dobrý botasky. Za odměnu jsem dostal deset párů, tak doufám, že mi dlouho vydrží…

Spoluautor: Ivan Šiler